Projekt ogródka ziołowego

Projekt ogrodka ziolowego

Zioła to rośliny, które są nie tylko ozdobne, ale przede wszystkim mają właściwości lecznicze. Z powodzeniem możemy wykorzystywać je w kuchni, a szczególnie w domowej aptece. Jak zatem stworzyć projekt ogródka ziołowego, który będzie dla nas oazą i formą terapii?

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
23

Projekt ogródka ziołowego to propozycja dla wszystkich, którzy w swoim zielonym zakątku chcieliby urządzić sobie małe SPA. Aromat świeżych ziół o poranku, rabaty kojarzące się z klimatem śródziemnomorskim, to wszystko jest możliwe do zrealizowania jeśli tylko zdobędziecie odpowiednie narzędzia do projektowania

Jak stworzyć projekt ogródka ziołowego?

Projekt ogrodu ziołowego możecie stworzyć przy wykorzystaniu modułu do projektowania od GardenPuzzle, który znajdziecie w zakładce PROJEKTOWANIE OGRODU. Jeśli chcielibyście zaplanować aranżację swojego zielonego wnętrza, zajrzyjcie tam koniecznie! W aplikacji możecie zmienić tło projektu na zdjęcie swojego ogrodu. Wystarczy, że w menu wybierzecie polecenie "Zmień tło". Później zostaje już tylko dobra zabawa z wyborem roślin i wyposażenia! 

Projekt ogrodka ziolowego
Zdjęcie wykorzystane w projekcie: rose4 / Depositphotos. Projekt ogrodu wykonany w programie GardenPuzzle
Na ogród ziołowy można przeznaczyć duży obszar, np. oddzielne wnętrze ogrodowe. Nasz projekt pokazuje, że ziołowy zakątek może spełniać nie tylko funkcje użytkowe, ale także ozdobne i terapeutyczne. Zbiornik wodny, który znajduje się na środku strefy, sprawia, że w tym "ogrodowym pomieszczeniu" można poczuć się jak w świątyni. 
Ogródek ziołowy można założyć w skrzyni, małej doniczce na balkonie, ale można uprawiać go w bardziej eleganckiej, reprezentacyjnej formie, np. na rabatach otoczonych strzyżonym bukszpanem. Połączenie funkcji użytkowych z ozdobnymi to zawsze świetny pomysł, który sprawdzi się w niemal każdym ogrodzie. 

Ogrody ziołowe mają bardzo bogatą historię, która sięga starożytności i średniowiecza. Zioła z wielkim namaszczeniem  uprawiali mnisi, którzy dbali nie tylko o same rośliny, ale także o kompozycję ogrodów leczniczych. Zioła sadzone były bowiem np. w geometrycznych bukszpanowych kwaterach. Do dzisiaj "zielniki" przyjmują rozmaite formy, od kwadratowych rabat, po okrągłe zegary, przypominające haftowane dywany i partery rodem z renesansu i baroku. Dlatego w procesie projektowania ogródka ziołowego śmiało możecie wyjść poza utarte schematy i zainspirować się nawet najbardziej wyszukanymi formami! 

Rośliny użyte w projekcie ogródka ziołowego 

  1. Mięta czekoladowa
  2. Bazylia pospolita
  3. Lebiodka pospolita
  4. Macierzanka tymianek
  5. Agawa amerykańska
  6. Bukszpan wieczniezielony
  7. Leszczyna pospolita
  8. Hortensja krzewiasta

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Inspirujące pomysły na projekt ogródka ziołowego

 
 

 Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie wykorzystane w projekcie: rose4 / Depositphotos. Projekt ogrodu wykonany w programie GardenPuzzle


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Zabielska Katarzyna Zabielska

Architekt krajobrazu o szerokiej wiedzy na temat projektowania i światowych trendach w ogrodnictwie.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści