Wstawiliśmy zdjęcie domu i poprosiliśmy AI o projekt ogrodu. Oto efekty...

Wstawiliśmy zdjęcie domu i poprosiliśmy AI o projekt ogrodu. Oto efekty...

Czy sztuczna inteligencja potrafi zaprojektować ogród marzeń? Sprawdziliśmy to i jesteśmy zaskoczeni.

Posłuchaj
00:00
14

AI w roli ogrodnika? Sprawdziliśmy to na zdjęciu

Czy można stworzyć projekt ogrodu bez wychodzenia z domu i bez pomocy architekta krajobrazu? Coraz częściej pojawiają się narzędzia, które twierdzą, że to możliwe. Wystarczy jedno zdjęcie domu, chwila wolnego czasu i… ChatGPT 4o. Postanowiliśmy to przetestować. Wstawiliśmy zdjęcie nowoczesnego domu z dużym trawnikiem i poprosiliśmy AI o przygotowanie wizualizacji ogrodu, listy roślin i rzutu z góry.

Zdjęcie domu z trawnikiem jest idealne, by zaprojektować na nim ogród. Wstawiliśmy je do ChatGPT.
Fot. LesaMurina Coll / Adobe Stock
Zdjęcie domu z trawnikiem jest idealne, by zaprojektować na nim ogród. Wstawiliśmy je do ChatGPT. Ty możesz zrobić to samo wstawiając zdjęcie swojego ogrodu.

Oto prompt, który wykorzystaliśmy:
Cześć! Chciałbym abyś działał jak profesjonalny architekt krajobrazu - projektant ogrodów. Wstawiam zdjęcie swojego domu z trawnikiem i mam do Ciebie prośbę. Wykorzystaj to zdjęcie i zaprojektuj mi ogród, umieść na zdjęciu rośliny, ścieżki, elementy małej architektury, itd. Bądź kreatywny. Oprócz wizualizacji chcę, abyś także stworzył mi projekt (rzut z góry) oraz podał dokładną listę roślin.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

To prosty prompt, przygotowany na szybko na potrzeby tego testu i artykułu. Jeśli zależy Ci na konkretach: np. oczko wodnym dużych drzewach czy stylu nowoczesnym – wystarczy, że zamieścisz tę informację w poleceniu (prompcie). My celowo chcieliśmy spróbować z jak najprostszym projektem. Co z tego wyszło? Czytaj dalej.

Wizualizacja ogrodu – AI zaskakuje kreatywnością 

Już po chwili otrzymaliśmy zaskakująco dopracowaną (jak na program online) wizualizację ogrodu. AI dobrało kompozycję rabat, rozplanowało ścieżki, a nawet zasugerowało kilka popularnych roślin – w tym lawendę, bukszpany i hortensje. Efekt był estetyczny i nowoczesny, z idealnie przyciętym trawnikiem i dobrze dobraną kolorystyką roślin. Taki obraz może spokojnie posłużyć jako punkt wyjścia do dalszych działań projektowych. AI wykazało się tu sporą fantazją i poczuciem stylu. Nie każdemu będzie się podobać, ale to całkiem niezła wizualizacja jak na początek. 

Projekt ogrodu stworzony przez czat GPT na podstawie zdjęcia
Fot. ChatGPT
Projekt ogrodu stworzony przez czat GPT na podstawie zdjęcia.
Wstawiliśmy zdjęcie domu i poprosiliśmy AI o projekt ogrodu. Oto efekty...
Projekt ogrodu stworzony przez chatGPT Projekt ogrodu stworzony przez chatGPT Projekt ogrodu stworzony przez chatGPT
Zobacz galerię (11 zdjęć)
11 zdjęć
Zobacz galerię

Lista roślin i elementów – całkiem nieźle, ale...

W zestawie otrzymaliśmy również listę proponowanych roślin. Były to głównie sprawdzone gatunki ozdobne: trawy dekoracyjne, krzewy kwitnące, iglaki i zioła. Jednak brakowało szczegółów – takich jak wymagania glebowe czy tempo wzrostu. To pokazuje, że AI zna się na ogrodnictwie powierzchownie, ale jako inspiracja na początek – sprawdza się znakomicie.

Rabaty i roślinność ozdobna

  • Bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens) – do formowania niskich obwódek i kulistych form.
  • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – pasy wokół ścieżek, piękny zapach i barwa.
  • Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla) – centralny punkt w rabacie z fioletowymi kwiatami.
  • Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) – czerwono-żółte liście, kontrastowe akcenty.
  • Tawuła japońska (Spiraea japonica) – do niskich, kwitnących nasadzeń.
  • Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) – trawy ozdobne na obrzeża rabat. Cis pospolity (Taxus baccata) – zimozielony akcent w tle kompozycji.
  • Kostrzewa sina (Festuca glauca) – niskie, niebieskawe kępy dla kontrastu faktur.

Elementy architektury ogrodowej

  • Ścieżki ogrodowe z jasnej kostki brukowej – kręte linie prowadzące do tarasu i rabat.
  • Taras z technorattanu – elegancka przestrzeń wypoczynkowa z sofami i parasolem.
  • Oczko wodne – owalny zbiornik z liliami i otoczakami.
  • Mała altana / pergola (propozycja opcjonalna) – przy końcu ścieżki po lewej stronie.
  • Drzewka ozdobne – np. wiśnie ozdobne, klony palmowe w rogach działki dla symetrii i cienia.

Jak widzicie... AI fantazjuje. Rozpisał nawet listę elementów architektury, których nie ma w projekcie. To fajne pomysły, ale nie pokazał ich na wizualizacji. Trzeba uważać na to, bo czat ma tendencję do oszukiwania. Często niedokładnie wykonuje polecenia i pomija ważne (lub trudne) elementy. Czasem wystarczy poprosić go o poprawkę, Innym razem gubi się i miesza, i mimo wielu próśb i nowych promptów zupełnie nie radzi sobie z poprawkami, uparcie trzymając się swojej pierwszej propozycji. 

Rzut z góry? Niestety, kompletna porażka 

Największe rozczarowanie przyszło przy próbie wygenerowania rzutu z góry ogrodu. Układ był nielogiczny, brakowało proporcji i wszytskiego. Widać wyraźnie, że AI nie radzi sobie z planowaniem przestrzennym, jakie jest niezbędne przy profesjonalnym projektowaniu ogrodów. To moment, w którym warto wrócić do rzeczywistości i przyznać: AI jeszcze długo nie zastąpi doświadczonego architekta krajobrazu. Oby!

Projekt ogrodu według chatGPT
Fot. ChatGPT
Trudno to skomentować. To coś uznajemy jako "wypadek przy pracy" i zdecydowanie najgorszą rzecz, którą ChatGPT dla nas stworzył. Wstawiamy ten "szkic" tylko po to, aby pokazać Wam, jak bardzo AI jeszcze sobie NIE radzi.
Projekt ogrodu AI
Fot. ChatGPT
ChatGPT starał się, ale mu nie wyszło. To całkiem niezły projekt ogrodu... ale na pewno nie tego, którego wizualizację widzieliśmy i nie to, o co prosiliśmy.

Czy warto korzystać z AI przy projektowaniu ogrodu?

Mimo niedociągnięć, takie rozwiązanie ma ogromny potencjał. AI doskonale sprawdza się jako źródło pomysłów i wizualnej inspiracji. Można łatwo sprawdzić różne style, kolory i układy rabat bez zamawiania kosztownego projektu. W początkowej fazie planowania to świetne narzędzie – szybkie, bezpłatne i angażujące. Jednak jeśli zależy Wam na stylu, dekoracyjności i funkcjonalności – warto skonsultować się z profesjonalistą.

Inspiracja tak, projekt niekoniecznie

Zabawa z AI to dobry pomysł dla tych, którzy chcą zobaczyć, jak mógłby wyglądać ich ogród, zanim zaczną właściwe prace. Ale traktujmy to raczej jako szkic, nie gotowy plan. Sztuczna inteligencja to kreatywny partner, ale nie projektant ogrodów z krwi i kości. Może zainspirować, ale nie zastąpi fachowej wiedzy i doświadczenia architekta krajobrazu.

Zdjęcie tytułowe: LesaMurina Coll / Adobe Stock oraz ChatGPT 


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Twoje rośliny zasługują na najlepsze. Zacznij od podstaw... i wybierz odpowiednie podłoże
Komentarze

Zdaniem Czytelnika
18-04-2025 17:23
Komentarz dodany przez Violka: Nawet spoko. Gdzie to można zrobić? W jakim programie?
Zdaniem Czytelnika
18-04-2025 17:22
Komentarz dodany przez nieniezadowolona: No dobra... nie jestem fanem czata, ale te projekty są całkiem spoko. Wielu projektantów robi wizualizacje w tym stylu i trzeba za to płacić nie mało. Jak dla mnie to całkiem dobre projekty - takie 5/10.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Tagi
Najnowsze treści