Logo
Logo

Ogród przy nowoczesnej stodole

W ostatnich latach w ogrodach coraz częściej powstają budynki w formie tzw. nowoczesnej stodoły. To domy o prostej konstrukcji z dużymi oknami, które pięknie wpisują się w krajobraz i są świetnym tłem dla roślin.

Ta wąska działka o powierzchni 800 m² mieści właśnie tego typu dom. Projektantka pięknie podkreśliła bryłę budynku i dopasowała do niej rośliny, które tworzą zieloną otulinę i będą cieszyć właścicieli posesji przez dwanaście miesięcy w roku. Jest efektowna część reprezentacyjna, a także  zaciszna część rekreacyjna z miejscem do zabaw dla dzieci.

Spis treści
Jak podzielono przestrzeń ogrodu przy nowoczesnej stodole? Jak urządzono część reprezentacyjną? Co znajduje się w wąskich pasach po bokach stodoły? Gdzie stoi ogród zimowy?

Wąska działka często wydaje się miejscem mało atrakcyjnym do budowy domu i założenia ciekawego ogrodu. Na tej posesji wybudowano dom w formie tzw. nowoczesnej stodoły. Dzięki temu właściciele zyskali wygodną przestrzeń do mieszkania dla całej rodziny, a także wystarczającą ilość miejsca do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Zadania, które projektantka miała do zrealizowania polegały m.in. na stworzeniu:

  • prywatnej części rekreacyjnej z wygodnym tarasem i kącikiem wypoczynkowym
  • efektownej części od frontu budynku
  • miejsca do zabaw dla dzieci
  • miejsca do uprawy warzyw
  • kompozycji roślinnych, które będą dobrze widoczne z dużych okien domu
  • ogrodu zimowego

Prosty podział przestrzeni

Budynek zajmuje na działce ponad połowę powierzchni. Został tak posadowiony, by pozostawić na część rekreacyjną możliwie jak najwięcej przestrzeni z tyłu, od strony przeszklonego salonu.

Bo bokach domu pozostały dwa wąskie pasy. Jeden łączy miejsce do wypoczynku z częścią frontową, a drugi prowadzi do przeszklonego ogrodu zimowego. Część reprezentacyjna przy wejściu do domu i wjeździe do garażu mieści również altanę śmietnikową. 

Część reprezentacyjna

Prosta forma nowoczesnej stodoły sprawiła, że projektantka zdecydowała się na podkreślenie architektury budynku, tworząc proste nawierzchnie i prostokątne rabaty z równomiernymi nasadzeniami. Ścieżka do głównego wejścia do domu prowadzi pod koronami kulistych klonów pospolitych 'Globosum', pod którymi latem i jesienią faluje łan traw ozdobnych – rozplenic japońskich o puszystych, białawych kwiatostanach.

Po lewej stronie ścieżki, przy ogrodzeniu osłoniętym wysokim, szczelnym żywopłotem zaplanowana została prosta drewniana ławka, pośrodku której rośnie brzoza pożyteczna (Betula utilis) 'Doorenbos' o śnieżnobiałym pniu i ciemnozielonych liściach. Wiosną i latem brzoza daje przyjemny cień, jesienią efektownie się przebarwia, zaś zimą przykuwa wzrok charakterystycznym pokrojem i białą korą.

Kuliste sosny górskie (Pinus mugo) 'Mops', osiągające nie więcej niż 1-2 m wysokości oraz ciemnozielone cisy (Taxus) strzyżone w kule wypełniają przestrzeń za ławką i są ciekawym tłem dla kęp eleganckich traw oraz oddzielają ścieżkę wiodącą do drzwi od altany śmietnikowej znajdującej się w narożniku przy ogrodzeniu.

Przejście do części rekreacyjnej

Wzdłuż budynku wiedzie ścieżka w głąb ogrodu. Została wyłożona wąskimi kamiennymi płytami, pomiędzy które wkomponowane zostały kuliste krzewy iglaste oraz kępy kolorowych bylin. Wiosną i latem zakwitają tu tawułki Arendsa (Astilbe x arendsii), szałwie omszone (Salvia nemorosa) oraz lawendy wąskolistne (Lavandula angustifolia). A trawy ozdobne pozostają efektowne aż do późnej jesieni.

Miejsce do wypoczynku i zabaw dla dzieci

Znajdująca się z tyłu nowoczesnej stodoły część wypoczynkowa przylega do prawie całkowicie przeszklonej ściany. Dlatego przy budynku powstał jedynie drewniany taras, a rośliny ozdobne (takie jak różaneczniki, klony palmowe, azalie, hortensje, funkie czy żurawki), warzywnik i miejsce do zabaw dla dzieci zostały zlokalizowane przy ogrodzeniu. 

Ze względu na podmokłe podłoże, wzdłuż ogrodzenia wzniesiono podwyższone rabaty, na których można uprawiać warzywa i inne rośliny jadalne.

W jednym z dwóch narożników, widocznych z okien domu, powstał drewniany domek do zabaw dla dzieci z huśtawkami. Do drugiego przez trawnik prowadzi ścieżka z szerokich płyt – tu, pod koronami wiśni i magnolii można wypocząć na szerokim podeście i cieszyć się widokiem na całą posesję.

Ogród zimowy

Ciekawym miejscem do relaksu, a także do uprawy egzotycznych gatunków roślin jest przeszklony ogród zimowy dobudowany z boku nowoczesnej stodoły. W tym zacisznym miejscu, do którego prowadzi ścieżka porośnięta wonnymi ziołami i kępami traw ozdobnych, można cieszyć się spokojem przez cały rok.

To miejsce, w którym można zarówno przygotować rozsadę warzyw, jak i spojrzeć na rozgwieżdżone niebo w mroźne, zimowe wieczory.

Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka
www.liwart.pl

Autor
Ogród przy nowoczesnej stodole
Ogród przy nowoczesnej stodole
Architekci i projektanci krajobrazu

Najlepsze pracownie architektury krajobrazu prezentują swoje projekty ogrodów, ich realizacje i aranżacje. Poznaj portfolio czołowych architektów i projektantów krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl