Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' Betula utilis 'Doorenbos'

Brzoza pozyteczna Doorenbos
Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' (Betula utilis 'Doorenbos') | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
4
Dekoracyjność: kora
Gleba: przepuszczalna, piaszczysta, małe wymagania glebowe, żyzna, próchniczna
Odczyn gleby: lekko kwaśna
Pokrój: wzniesiony
Wysokość: 8-10 m
Okres kwitnienia: III, IV
Trwałość liści: sezonowe
Korona: owalna, kulista, luźna, regularna
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: ogrody wrzosowiskowe, szpalery, nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, w grupie, parki, ogrody wiejskie, rabaty

Brzoza pożyteczna (Betula utilis) odmiana 'Doorenbos' to drzewo ozdobne z rodziny brzozowatych (Betulaceae). Gatunek pochodzi z z Himalajów i środkowej Azji.

Odmiana 'Doorenbos' rośnie szybko i osiąga niewielkie rozmiary. Dorasta maksymalnie do 10 m wysokości i 7 m szerokości. Posiada ażurową, kulistą koronę, a jej konary są skierowane ostro do góry. Cechą wyróżniającą odmianę jest kora – na młodych gałęziach oliwkowobrązowa z czasem (po ok. 2 latach) staje się niemal śnieżnobiała. Jest gładsza od pospolicie występującej w Polsce brzozy brodawkowatej. Złuszcza się okrężnie cienkimi płatami. Liście są typowe dla brzóz – małe, romboidalne do jajowatych i przebarwiające się jesienią na żółto.

Wymagania i uprawa

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' nie ma wysokich wymagań. Rośnie dobrze zarówno na słonecznych jak i półcienistych stanowiskach. W ogrodzie najlepiej zapewnić jej żyzne, próchnicze, lekko kwaśne i umiarkowanie wilgotne gleby. Odmiana jest umiarkowanie mrozoodporna i może ucierpieć tylko w czasie mocnych mrozów (poniżej 20°C).

Młode drzewka dobrze jest podlewać. Rośliny dobrze reagują na nawożenie organiczne.

Brzozy pożyteczne nie lubią zanieczyszczeń powietrza, formowania i przesadzania.

Zastosowanie

Brzoza pożyteczna 'Doorenbos' jest od lat uznawana za wyjątkowo cenną odmianę rośliny ozdobnej, szczególnie dekoracyjnej w stanie bezlistnym. Możemy ją znaleźć w wielu ogrodach i parkach, jako solitery lub małe grupy tworzące mini-zagajniki.

Brzozy znane są z tego, że ich płytki system korzeniowy może wyjaławiać glebę i nie powinno się ich sadzić wśród delikatniejszych roślin!


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: iVerde

Obserwuj
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści