Co wygryza dziury w korze brzozy?
Diagnoza tylko na podstawie samych zdjęć objawów może być błędna, ale prawie na pewno jest to opiętek brzozowiec (Agrilus anxius). Nie jest on kornikiem ale niewielkim chrząszczem z rodziny bogatkowatych (Buprestidae).
Opiętek brzozowiec (a w zasadzie jego larwy) powodują charakterystyczne objawy – otwór wyjściowy w kształcie poziomo ułożonej litery "D" oraz widoczne na korze zgrubienia powstałe w wyniku żerowania gąsienic. Otwory po opiętku podobne są do tych, które powoduje kornik – ogłodek brzozowiec (te są jednak okrągłe).
Jak wygląda opiętek brzozowiec?
Szkodniki kory i drewna brzóz są powszechne na brzozach (brodawkowatych) pospolitych oraz na ozdobnych brzozach. Świadczy o tym duża liczba zapytań oraz dyskusje na forach ogrodniczych. Tak jak wspomniałem na początku – poprawna diagnoza tylko na podstawie samych zdjęć objawów (bez widocznych szkodników) jest trudna. Więcej zdjęć opiętka można zobaczyć na stronie: inaturalist.org oraz gd.eppo.int
Opiętek brzozowiec może atakować wszystkie gatunki brzóz. W wyniku żerowania larw drzewa stają się osłabione. Gałęzie porażonych drzew mogą usychać począwszy od wierzchołka korony ku jej dołowi, może nastąpić też obumieranie całych drzew.
Jak zwalczyć szkodnika? Co zrobić z brzozą?
Zgodnie z zaleceniami Państwowego Instytutu Ochrony Roślin i Nasiennictwa opiętek brzozowiec w Polsce podlega obowiązkowi zwalczania! Oto treść tych zaleceń: "Do zwalczania szkodnika stosuje się insektycydy, których skuteczność jest zróżnicowana. Stosuje się je głównie do zwalczania szkodnika na brzozach ozdobnych, itp. W drzewostanach zazwyczaj porażone drzewa wycina się, a następnie rozdrabnia i spala, lub pozyskane drewno poddaje się zabiegowi np. przy pomocy wysokiej temperatury". Nie podano jednak, jakim preparatem można zwalczać szkodnika.
O tym, jak groźny jest to szkodnik możemy przeczytać w licznych dokumentach. Już w 2019 roku Komisja Europejska opublikowała listę 20 najgroźniejszych dla Wspólnoty Europejskiej szkodników roślin, a na niej opiętka brzozowca. Szkodnik jest także wymieniony w obwieszczeniu Ministra Rolnictwa z dnia 6 lipca 2015 r. w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych.
Udało się nam skontaktować z jednym z centrów ogrodniczych (na prośbę jego pracowników nie możemy jednak podać jego nazwy), gdzie poinformowano nas, że brzozy z widocznymi objawami opiętka trzeba poddać utylizacji – czyli zniszczyć!
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: nadesłane przez naszego Czytelnika