Logo
Logo

Brzoza pożyteczna 'Long Trunk'

Brzozy są drzewami wpisanymi w polski krajobraz. Szczególnie pięknie prezentują się jesienią, gdy ich liście nabierają złocistej barwy oraz zimą, gdy widoczne stają się ich białe pnie. Wiele brzóz to typowe gatunki pionierskie, dobrze rosną na większości gleb i stanowisk, znosząc wysokie zasolenie podłoża, niską wilgotność oraz zanieczyszczenie powietrza. 

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Najczęściej uprawianym w kraju gatunkiem brzozy jest brzoza brodawkowata (Betula pendula), której zawdzięczamy określenie "polska, złota jesień". Oprócz niej szkółki roślin ozdobnych oferują dosyć bogaty asortyment innych gatunków i odmian brzóz, wśród którego na szczególną uwagę zasługuje brzoza pożyteczna 'Long Trunk'.

Brzoza pożyteczna (Betula utilis) odmiana 'Long Trunk' to niewielkich rozmiarów drzewo o śnieżnobiałej korze oraz przewieszających się pędach tworzących malowniczą, parasolowatą koronę. Swoim wyglądem przypomina odmianę brzozy brodawkowatej 'Youngii', ale ma ładniejszą korę i większe liście.

Rośnie szybko, osiąga do 5 m wysokości i szerokości. Ostateczne rozmiary drzewa zależą od wysokości szczepienia i sposobu prowadzenia rośliny.

brzoza pożyteczna Long Trunk Fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych brzóz

Pień i konary pokrywa gładka, dekoracyjna kora w kolorze kredy, ozdobna zwłaszcza w okresie bezlistnym. Liście są typowe dla brzozy pożytecznej, duże, mają do 10 cm długości, na wierzchołkach są zaostrzone, u nasady wcięte, z wierzchu są ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze. Ulistnienie jest zdrowe, jesienią przebarwia się na żółto. Roślina kwitnie wczesną wiosną przed rozwojem liści. Kwiaty męskie są zebrane w długie, ozdobne kotki o długości do 17 cm, kwiaty żeńskie są niepozorne.

Odmiana 'Long Trunk' została wyselekcjonowana w Wielkiej Brytanii, na rynek trafiła na początku XXI wieku. Jej pochodzenie nie jest do końca ustalone. Przypuszcza się, że jest to mieszaniec brzozy pożytecznej, po której odziedziczyła atrakcyjną korę i ulistnienie, z brzozą brodawkowatą, której gałęzie zwieszają się tworząc płaczące korony.

Uprawa i wymagania

Roślina jest łatwa w uprawie, odporna na mróz, niewymagająca w stosunku do podłoża, polecana początkującym ogrodnikom. Preferuje stanowiska słoneczne.

Gdzie posadzić?

Brzoza 'Long Trunk' nadaje się do sadzenia samodzielnie, jako soliter, w miejscach eksponowanych. Ładnie wygląda w pobliżu zbiorników wodnych. Ze względu na dekoracyjną korę szczególnie efektowna jest w okresie bezlistnym, zwłaszcza w zimowych zestawieniach kolorystycznych z dereniami o czerwonych pędach – dereniem białym 'Sibirica' i dereniem świdwa 'Midwinter Fire'.

Ta odmiana brzozy pożytecznej ciekawie prezentuje się sadzona na wrzosowiskach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Brzoza pożyteczna 'Long Trunk'
Brzoza pożyteczna 'Long Trunk'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz