Obok krajowego gatunku brzozy brodawkowatej (Betula pendula) w ofercie szkółek znajduje się kilkadziesiąt innych, bardzo ciekawych gatunków i odmian brzóz pochodzących z różnych regionów świata. Rośliny te różnią się od siebie nie tylko wysokością, kształtem oraz wielkością liści, lecz przede wszystkim dekoracyjnością kory oraz pokrojem – cechami, które najbardziej zauważalne są w okresie zimowym.
Gatunkiem wartym poznania i popularyzacji jest brzoza nadrzeczna (B. nigra), zwana też brzozą czarną. Roślina ta pochodzi ze wschodniej części Stanów Zjednoczonych, gdzie porasta brzegi rzek i strumieni. Jego główną ozdobą jest łuszcząca się kora w różnych odcieniach brązu i szarości. W polskich szkółkach bez większego problemu znajdziemy dwie odmiany brzozy nadrzecznej – płaczącą ‘Summer Cascade’ oraz wzniesioną ‘Fox Valley’. Obydwie mają niewielkie rozmiary i doskonale nadają się do przydomowych ogrodów.
Fot. Grzegorz Falkowski |
Brzoza nadrzeczna ‘Summer Cascade’ dorasta do 4-6 m wysokości, ma luźny pokrój i przewieszające się pędy. W pierwszych latach uprawy wymaga prowadzenia przy paliku, aż do uzyskania pożądanej wysokości. Pień i konary pokryte są białą, łuszczącą się korą z jasnopomarańczowymi przebarwieniami. Kora najbardziej ozdobna jest w okresie bezlistnym. Liście są typowe dla gatunku, w kształcie rombu, piłkowane, z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze, owłosione, jesienią pięknie przebarwiają się na żółto. Ważną cechą i jednocześnie zaletą brzozy nadrzecznej jest wysoka zdrowotność liści w ciągu całego sezonu wegetacyjnego.
Wymagania i pielęgnacja
Brzoza nadrzeczna jest gatunkiem łatwym w uprawie i mało wymagającym, chociaż najlepiej rośnie na glebach żyznych, umiarkowanie wilgotnych, a nawet mokrych, o kwaśnym i lekko kwaśnym pH. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Wykazuje pełną mrozoodporność, stąd może być sadzona na terenie całego kraju.
Gdzie posadzić?
Jest to roślina, którą można zastosować zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w zieleni publicznej. Ciekawie prezentuje się przez cały rok: wiosną i latem – gdy ma zielone liście, jesienią – gdy się przebarwia na żółto i zimą – gdy przyciąga uwagę swoja atrakcyjną korą.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |