Dereń biały w odmianie ‘Sibirica’ to rozłożysty krzew liściasty, osiągający około 3 m wysokości i 2 m szerokości. Liście zielone, żółknące jesienią. Kwitnie na biało, owoce także ma białe, w postaci kulek.

Pędy najmocniej wybarwiają się późną jesienią po zrzuceniu liści. Zimą są jaskrawoczerwone i wspaniale odznaczają się na tle śniegu.

W Polsce dereń jest  popularną rośliną. Uprawianych jest około 30 gatunków i odmian. Wszystkie najlepiej rosną na glebach wilgotnych i zasobnych w składniki pokarmowe. Są odporne na choroby oraz bardzo niską temperaturę. Lubią stanowiska jasne, słoneczne, ale tolerują także półcień.

Derenie należy ciąć wiosną, bezpośrednio po ukazaniu się liści. Zostawiając długie, zeszłoroczne pędy, które wybarwiają się najintensywniej.

Z względu na spore rozmiary większości dereni, należy je sadzić w oddaleniu od budynków, najlepiej w grupach po 2-3 krzewy (w odstępach 2-3 m).

Jedna z amerykańskich legend głosi, że z drewna pokaźnego rozmiarów drzewa derenia był zbudowany krzyż, na którym ukrzyżowano Chrystusa. Aby już nigdy rośliny te nie były wykorzystywane w podobnym celu, Chrystus przekształcił je do obecnej formy krzewów, które występują również w Polsce.

Plant Publicity Holland