Logo
Logo
10
Do góry

Dereń biały IVORY HALO 'Bailhalo'

Dereń biały Ivory Halo bardzo efektownie prezentuje się przez cały rok i jest jednym z cenniejszych krzewów okrywowych. Latem zdobi ogród ładnym ulistnieniem, jesienią i zimą barwnymi pędami.

Opis rośliny

Na polskim rynku dostępnych jest kilkanaście wartościowych odmian derenia białego. Zawdzięczamy je szkółkarzom, którzy nieustannie próbują uzyskać nowe rośliny o udoskonalonych cechach. Dobrym przykładem sukcesu hodowlanego było wprowadzenie do handlu pod koniec XX wieku kompaktowej odmiany Ivory Halo, znalezionej jako mutacja na starej i powszechnie uprawianej odmianie ‘Elegantissima’.

Jej autorem jest Amerykanin Rodney Bailey. Krzew został wprowadzony do sprzedaży w USA w latach 90 XX wieku. Wkrótce też trafił do Europy, gdzie obecnie staje się coraz popularniejszy (często jest stosowany jako roślina okrywowa) i doceniana przed wszystkim za trwały i kompaktowy pokój.

Dereń biały naturalnie występuje na terenach Japonii, Korei, Mongolii, północnej części Rosji i Chin. Gatunek tworzy wysokie krzewy porastające wilgotne lasy i zarośla. Dzięki niewielkim wymaganiom, wysokiej zdrowotności oraz tolerancji na niekorzystne warunki uprawy krzew ten znalazł zastosowanie w zieleni miejskiej i przydrożnej, a także w parkach i ogrodach prywatnych. Cenione są szczególnie jego odmiany o barwnych liściach.

  dereń biały IVORY HALO Bailhalo fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
   

Dereń biały (Cornus alba) Ivory Halo to niski, zwarty krzew dorastający do 1,5 metra wysokości oraz podobnej szerokości. Początkowo rośnie kuliście, później jest płaskokulisty. Tworzy krótkie, silnie rozgałęzione pędy pokryte gładką czerwoną korą z dającym połysk woskowym nalotem.

Gałązki są dekoracyjną zwłaszcza w okresie bezlistnym, późną jesienią i zimą. Gdy spadnie śnieg stają się wyraźnym akcentem kolorystycznym ogrodu. Czerwona barwa jest najbardziej wyrazista na pędach jednorocznych, na pędach dwuletnich i starszych przybiera odcień wiśniowy, a potem brązowy.

Wiosną na gałązkach pojawiają się zielone, szerokojajowate liście z białą, nieregularną obwódką na brzegach. Są niemal identyczne, jak u odmiany ‘Elegantissima’.

Wymagania i uprawa

Dereń biały Ivory Halo jest rośliną mało wymagającą w stosunku do gleby. Oczywiście najlepiej rośnie na glebach świeżych i wilgotnych, ale wcale nie gorzej radzi sobie na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Może być także sadzony w miejscach podmokłych, a nawet czasowo zalewanych.

Krzewy są wytrzymałe na zanieczyszczenie powietrza i gleby, stąd ich duża przydatność do sadzenia w terenach zurbanizowanych, na miejskich placach i skwerach oraz wzdłuż dróg lub ulic. Są także bardzo odporne na niskie temperatury oraz rzadko atakowane przez szkodniki czy choroby.

W przeciwieństwie do silnie rosnących odmian o zielonych liściach, krzewów wolno rosnących nie należy intensywnie przycinać, gdyż zabieg ten osłabia wzrost roślin. W przypadku odmiany Ivory Halo w zasadzie cięcie nie jest potrzebne, bo krzew jest naturalnie gęsty i zwarty.

Gdzie posadzić?

Dereń biały Ivory Halo bardzo efektownie prezentuje się przez cały rok i jest jednym z cenniejszych krzewów okrywowych polecanych do obsadzania dużych powierzchni parkowych oraz nasypów dróg i autostrad. Latem zdobi ogród ładnym ulistnieniem, jesienią i zimą barwnymi pędami. Dobrze prezentuje się sadzony w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych.

Kompozycje z innymi krzewami, ozdobnymi, zarówno z pędów jak i liści, pozwalają uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny w ciągu całego roku. Ścinane zimą pędy stanowią ciekawy materiał do tworzenia kompozycji florystycznych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (4)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu