Logo
Logo

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
10
Do góry

Dereń biały IVORY HALO 'Bailhalo'

Dereń biały Ivory Halo bardzo efektownie prezentuje się przez cały rok i jest jednym z cenniejszych krzewów okrywowych. Latem zdobi ogród ładnym ulistnieniem, jesienią i zimą barwnymi pędami.

Opis rośliny

Na polskim rynku dostępnych jest kilkanaście wartościowych odmian derenia białego. Zawdzięczamy je szkółkarzom, którzy nieustannie próbują uzyskać nowe rośliny o udoskonalonych cechach. Dobrym przykładem sukcesu hodowlanego było wprowadzenie do handlu pod koniec XX wieku kompaktowej odmiany Ivory Halo, znalezionej jako mutacja na starej i powszechnie uprawianej odmianie ‘Elegantissima’.

Jej autorem jest Amerykanin Rodney Bailey. Krzew został wprowadzony do sprzedaży w USA w latach 90 XX wieku. Wkrótce też trafił do Europy, gdzie obecnie staje się coraz popularniejszy (często jest stosowany jako roślina okrywowa) i doceniana przed wszystkim za trwały i kompaktowy pokój.

Dereń biały naturalnie występuje na terenach Japonii, Korei, Mongolii, północnej części Rosji i Chin. Gatunek tworzy wysokie krzewy porastające wilgotne lasy i zarośla. Dzięki niewielkim wymaganiom, wysokiej zdrowotności oraz tolerancji na niekorzystne warunki uprawy krzew ten znalazł zastosowanie w zieleni miejskiej i przydrożnej, a także w parkach i ogrodach prywatnych. Cenione są szczególnie jego odmiany o barwnych liściach.

  dereń biały IVORY HALO Bailhalo fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
   

Dereń biały (Cornus alba) Ivory Halo to niski, zwarty krzew dorastający do 1,5 metra wysokości oraz podobnej szerokości. Początkowo rośnie kuliście, później jest płaskokulisty. Tworzy krótkie, silnie rozgałęzione pędy pokryte gładką czerwoną korą z dającym połysk woskowym nalotem.

Gałązki są dekoracyjną zwłaszcza w okresie bezlistnym, późną jesienią i zimą. Gdy spadnie śnieg stają się wyraźnym akcentem kolorystycznym ogrodu. Czerwona barwa jest najbardziej wyrazista na pędach jednorocznych, na pędach dwuletnich i starszych przybiera odcień wiśniowy, a potem brązowy.

Wiosną na gałązkach pojawiają się zielone, szerokojajowate liście z białą, nieregularną obwódką na brzegach. Są niemal identyczne, jak u odmiany ‘Elegantissima’.

Wymagania i uprawa

Dereń biały Ivory Halo jest rośliną mało wymagającą w stosunku do gleby. Oczywiście najlepiej rośnie na glebach świeżych i wilgotnych, ale wcale nie gorzej radzi sobie na większości przeciętnych gleb ogrodowych. Preferuje stanowiska słoneczne do półcienistych. Może być także sadzony w miejscach podmokłych, a nawet czasowo zalewanych.

Krzewy są wytrzymałe na zanieczyszczenie powietrza i gleby, stąd ich duża przydatność do sadzenia w terenach zurbanizowanych, na miejskich placach i skwerach oraz wzdłuż dróg lub ulic. Są także bardzo odporne na niskie temperatury oraz rzadko atakowane przez szkodniki czy choroby.

W przeciwieństwie do silnie rosnących odmian o zielonych liściach, krzewów wolno rosnących nie należy intensywnie przycinać, gdyż zabieg ten osłabia wzrost roślin. W przypadku odmiany Ivory Halo w zasadzie cięcie nie jest potrzebne, bo krzew jest naturalnie gęsty i zwarty.

Gdzie posadzić?

Dereń biały Ivory Halo bardzo efektownie prezentuje się przez cały rok i jest jednym z cenniejszych krzewów okrywowych polecanych do obsadzania dużych powierzchni parkowych oraz nasypów dróg i autostrad. Latem zdobi ogród ładnym ulistnieniem, jesienią i zimą barwnymi pędami. Dobrze prezentuje się sadzony w pobliżu naturalnych zbiorników wodnych.

Kompozycje z innymi krzewami, ozdobnymi, zarówno z pędów jak i liści, pozwalają uzyskać ciekawy efekt kolorystyczny w ciągu całego roku. Ścinane zimą pędy stanowią ciekawy materiał do tworzenia kompozycji florystycznych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać

Powiązane rośliny
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)

Komentarze

Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu