Dereń rozłogowy 'Flaviramea'

Dereń rozłogowy Flaviramea fot. Ewa Owsianik-Łuczak APZ

Dereń rozłogowy ‘Flaviramea’ ujawnia swoje walory dekoracyjne zimą, w okresie bezlistnym, gdy jaskrawo zielona barwa kory wyraźnie kontrastuje z bielą puszystego śniegu. Niewymagająca, w pełni odporna na mróz odmiana nadaje się do sadzenia zarówno w parkach jak i ogrodach przydomowych.

Posłuchaj
00:00
28
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Dereń rozłogowy został sprowadzony do Europy z Ameryki Północnej. Nazwa gatunkowa sugeruje, że krzew tworzy rozłogi, jednak w tym przypadku, termin ten odnosi się do pokładających na ziemi i łatwo zakorzeniających pędów. Najstarsze wzmianki o uprawie Cornsu sericae (znanym również pod nazwą synonimiczną Cornus stolonifera) ‘Flaviramea’ pochodzą z 1899 roku.

Przez ponad sto lat uprawy odmiana znalazła uznanie i obecnie jest szeroko rozpowszechniona w całej Europie. W 1984 roku odmiana ‘Flaviramea’ została odznaczona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodą AGM, jako szczególnie wartościowa i polecana do uprawy w ogrodach.

Dereń rozłogowy (Cornus sericea) 'Flaviramea' tworzy rozłożysty krzew dorastający do 1,5-3 metrów wysokości i podobnej lub nawet nieco większej szerokości.

Cechą charakterystyczną rośliny jest oliwkowozielona (na stanowiskach zacienionych) lub seledynowo-żółta (na stanowiskach słonecznych) kora jednorocznych pędów, stanowiąca podstawowy element dekoracyjny krzewów w okresie zimy oraz na przedwiośniu. Starsze pędy tracą intensywne wybarwienie, dlatego warto krzewy przycinać, tak by corocznie tworzyły dużo młodych pędów.

Liście jasnozielone, eliptyczne, całobrzegie z wyraźnymi nerwami bocznymi, jesienią przebarwiają się na żółto. W maju i czerwcu na końcach pędów pojawiają się kremowobiałe, drobne kwiaty zebrane w podbaldachy, jednak bez większego znaczenia dekoracyjnego. Białe, niewielkie owoce o średnicy kilku milimetrów dojrzewają we wrześniu, październiku.

Dereń rozłogowy Flaviramea fot. Ewa Owsianik-Łuczak APZ
Fot. Ewa Owsianik-Łuczak (APZ)

Zobacz inne ciekawe odmiany derenia rozłogowego

Wymagania i uprawa

Dereń rozłogowy ‘Flaviramea’ jest krzewem tolerancyjnym w stosunku do podłoża, preferuje jednak gleby świeże i zasobne w wodę, lubi stanowiska wilgotne, bagienne, znosi także okresowe zalewanie systemu korzeniowego. W miejscach nasłonecznionych kora pędów wybarwia się bardziej intensywnie. Silne wiosenne cięcie sprzyja tworzeniu licznych młodych pędów i utrzymaniu zwartego pokroju. Odmiana całkowicie odporna na mróz, rzadko porażana przez choroby i szkodniki.

Gdzie posadzić?

Krzewy najlepiej prezentują się w grupach, szczególnie w zestawieniach z innymi dereniami o pędach wybarwiających się na czerwono (dereniem białym ‘Sibirica’) lub pomarańczowo (dereniem świdwa ‘Midwinter Fire’). Małe wymagania uprawowe predysponują krzewy derenia ‘Flaviramea’ do sadzenia w terenach zieleni publicznej, w dużych parkach, nad brzegami zbiorników wodnych. Pędy pozyskiwane w okresie zimowo-wiosennym często wykorzystuje się w bukieciarstwie do tworzenia kompozycji florystycznych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Ewa Owsianik-Łuczak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści