Opis rośliny
Dereń rozłogowy został sprowadzony do Europy z Ameryki Północnej. Nazwa gatunkowa sugeruje, że krzew tworzy rozłogi, jednak w tym przypadku, termin ten odnosi się do pokładających na ziemi i łatwo zakorzeniających pędów. Najstarsze wzmianki o uprawie Cornsu sericae (znanym również pod nazwą synonimiczną Cornus stolonifera) ‘Flaviramea’ pochodzą z 1899 roku.
Przez ponad sto lat uprawy odmiana znalazła uznanie i obecnie jest szeroko rozpowszechniona w całej Europie. W 1984 roku odmiana ‘Flaviramea’ została odznaczona przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) nagrodą AGM, jako szczególnie wartościowa i polecana do uprawy w ogrodach.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Dereń rozłogowy (Cornus sericea) 'Flaviramea' tworzy rozłożysty krzew dorastający do 1,5-3 metrów wysokości i podobnej lub nawet nieco większej szerokości.
Cechą charakterystyczną rośliny jest oliwkowozielona (na stanowiskach zacienionych) lub seledynowo-żółta (na stanowiskach słonecznych) kora jednorocznych pędów, stanowiąca podstawowy element dekoracyjny krzewów w okresie zimy oraz na przedwiośniu. Starsze pędy tracą intensywne wybarwienie, dlatego warto krzewy przycinać, tak by corocznie tworzyły dużo młodych pędów.
Liście jasnozielone, eliptyczne, całobrzegie z wyraźnymi nerwami bocznymi, jesienią przebarwiają się na żółto. W maju i czerwcu na końcach pędów pojawiają się kremowobiałe, drobne kwiaty zebrane w podbaldachy, jednak bez większego znaczenia dekoracyjnego. Białe, niewielkie owoce o średnicy kilku milimetrów dojrzewają we wrześniu, październiku.
Fot. Ewa Owsianik-Łuczak (APZ) |
Wymagania i uprawa
Dereń rozłogowy ‘Flaviramea’ jest krzewem tolerancyjnym w stosunku do podłoża, preferuje jednak gleby świeże i zasobne w wodę, lubi stanowiska wilgotne, bagienne, znosi także okresowe zalewanie systemu korzeniowego. W miejscach nasłonecznionych kora pędów wybarwia się bardziej intensywnie. Silne wiosenne cięcie sprzyja tworzeniu licznych młodych pędów i utrzymaniu zwartego pokroju. Odmiana całkowicie odporna na mróz, rzadko porażana przez choroby i szkodniki.
Gdzie posadzić?
Krzewy najlepiej prezentują się w grupach, szczególnie w zestawieniach z innymi dereniami o pędach wybarwiających się na czerwono (dereniem białym ‘Sibirica’) lub pomarańczowo (dereniem świdwa ‘Midwinter Fire’). Małe wymagania uprawowe predysponują krzewy derenia ‘Flaviramea’ do sadzenia w terenach zieleni publicznej, w dużych parkach, nad brzegami zbiorników wodnych. Pędy pozyskiwane w okresie zimowo-wiosennym często wykorzystuje się w bukieciarstwie do tworzenia kompozycji florystycznych.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich zdjęcie tytułowe: Ewa Owsianik-Łuczak (APZ) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |