Dlaczego warto posadzić derenie w ogrodzie?
Uniwersalne krzewy do każdego ogrodu
Derenie (łac. Cornus) to jedne z najpopularniejszych krzewów ozdobnych. Są w większości łatwe w uprawie, uniwersalne, a mnogość gatunków i odmian sprawia, że jesteśmy w stanie wybrać wśród nich roślinę idealną do naszych potrzeb – pasują do każdego stylu oraz rozmiaru ogrodu.
Wśród dereni są gatunki o jadalnych owocach oraz dekoracyjne. Zachwycają wyjątkowymi kwiatami, wczesnym terminem kwitnienia, ulistnieniem, albo kolorami ozdobnych pędów, które jako jedne z nielicznych roślin dodają wyrazistości zimowemu krajobrazowi w ogrodzie.
Derenie o dekoracyjnych pędach i liściach
Polecane gatunki i odmiany
Dereń biały
Najczęściej uprawianym gatunkiem derenia jest dereń biały (Cornus alba). Ten rozłożysty krzew osiąga do około 3 m wysokości i wyróżnia się sezonowymi liśćmi, przebarwiającymi się jesienią w odcieniach czerwieni. Późną wiosną rozpoczyna się kwitnienie – kwiaty są liczne, ale skromne, zebrane w baldachogrona – a późnym latem i jesienią pojawiają się białe owoce. Wielką zaletą tego gatunku są czerwone pędy, które najładniej wybarwiają się, gdy krzew zrzuci już liście, i stają się podstawą kolorystyki w zimowym ogrodzie.
W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian tego gatunku o dekoracyjnych pędach i liściach, m.in. 'Aurea' (jasnożółte liście), 'Elegantissima' (liście zielone z białym obrzeżem), 'Gouchaultii' (liście zielone z żółtym obrzeżem) 'Sibirica Variegata' (liście białoobrzeżone), 'Kesselringii' (pędy ciemnoczerwone do brązowych), 'Sibirica' (pędy czerwone), 'Spaethii' (liście z żółtym, nieregularnym obrzeżem).
Dereń biały (Cornus alba) |
Dereń biały 'Aurea' |
Dereń biały 'Elegantissima' |
Dereń biały 'Sibirica' |
Dereń rozłogowy
Ceniony ze względu na kolorowe pędy jest także dereń rozłogowy (Cornus sericea). Osiąga do około 2 m wysokości i dużo większą szerokość, gdyż jego pokładające się, czerwone pędy w sprzyjających warunkach łatwo się ukorzeniają. Wśród zielonych liści pojawiają się niepozorne kwiaty, zebrane w baldachogrona, a później białe owoce.
W ogrodach najczęściej uprawia się odmianę 'Flaviramea' o żółtozielonych pędach – bardzo ładnie zaprezentuje się zimą w towarzystwie dereni o czerwonych pędach. Inne polecane odmiany derenia rozłogowego to m.in. 'Kelseyi' (niska, dorasta do 80 cm, ma czerwonobrązowe pędy), 'Cardinal' (pędy czerwonawe) oraz 'Budd’s Yellow' (pędy żółtozielone).
Dereń rozłogowy 'Kelseyi' |
Dereń świdwa
Ładnie wybarwionymi pędami wyróżnia się również dereń świdwa (Cornus sanguinea). To gatunek rodzimy, osiągający nawet do kilku metrów wysokości. Jego zielone liście w okresie jesieni ładnie przebarwiają się na czerwono. Białe kwiaty ukazują się późną wiosną, tworząc baldachogrona, a późnym latem na krzewie dojrzewają prawie czarne owoce.
W ogrodach zazwyczaj spotykamy odmiany 'Midwinter Fire' (około 2 m wysokości, potrzebuje słonecznego stanowiska, młode pędy zachwycają odcieniami pomarańczu i czerwieni) i 'Winter Beauty' (zimowe barwy podobne jak u 'Midwinter Fire', jednak jest od niej niższa). Warto polecić także odmianę 'Compressa' o wzniesionym pokroju i dekoracyjnych liściach, dostępną również w formie piennej.
Uprawa dereni o dekoracyjnych pędach i liściach
Dereń biały, rozłogowy i świdwa nie sprawiają problemów w uprawie, nie mają dużych wymagań i są w pełni mrozoodporne. By były ładnie wybarwione, należy je każdego roku przycinać. Najlepiej rosną na podłożu żyznym, próchniczym i wilgotnym, na stanowisku słonecznym do półcienistego. Sprawdzają się zwłaszcza w średnich i większych ogrodach, posadzone w grupach, by podkreślić kolorystykę pędów.
Dereń świdwa (Cornus sanguinea) |
Dereń świdwa 'Winter Beauty' |
Derenie o dekoracyjnych podsadkach
Polecane gatunki i odmiany
Dereń kousa
Tu prym wiedzie dereń kousa (Cornus kousa). Wczesną wiosną przyciąga wzrok dużymi, białymi podsadkami (czterema w kwiatostanie), choć jego główkowate kwiaty są mało dekoracyjne. Potem zawiązuje egzotycznie wyglądające, osadzone na długich szypułkach owoce. Dojrzewają jesienią, przebarwiając się na czerwono.
Krzew osiąga do kilku metrów wysokości. Preferuje stanowiska słoneczne do lekko półcienistych, podłoże żyzne, próchnicze, głęboko uprawione, przepuszczalne, a przy tym umiarkowanie wilgotne. Nie jest tak mrozoodporny jak gatunki o kolorowych pędach, ale zimuje w Polsce dość dobrze, choć czasem może przemarzać.
Polecane odmiany do uprawy w ogrodach to m.in. 'Milky Way' (mleczno-białe podsadki) i 'Satomi' (różowe).
Dereń kousa (Cornus kousa) |
Dereń kousa 'Milky Way' |
Dereń kwiecisty (Cornus florida) |
Dereń kwiecisty
Bardzo dekoracyjnymi białymi podsadkami wyróżnia się także dereń kwiecisty (Cornus florida). Ten pochodzący z Ameryki Północnej rozłożysty krzew w swoich ojczystych stronach zachwyca niezwykle obfitym kwitnieniem, jeszcze przed rozwojem liści. W sprzedaży dostępne są egzemplarze o różowo wybarwionych podsadkach. Należy jednak pamiętać, że ze względu na większe wymagania i niepełną mrozoodporność dereń kwiecisty w Polsce zakwita dużo skromniej i rzadziej.
Derenie o atrakcyjnych owocach
Polecane gatunki i odmiany
Dojrzewające późnym latem i jesienią owoce derenia jadalnego (Cornus mas) nie dość, że ładnie wyglądają, to jeszcze można je wykorzystać na przetwory (galaretki, wina, soki, konfitury) lub... Zostawić ptakom na zimową porę. Jego ozdobą są również żółte kwiaty, które pojawiają się wczesną wiosną, jeszcze przed liśćmi, i ładnie pachną.
Dereń jadalny dobrze rośnie na stanowisku słonecznym do półcienistego. Lubi próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoże, ale poradzi sobie i na gorszym podłożu. Jest w pełni mrozoodporny.
Dereń biały 'Siberian Pearls' |
Dereń kousa var. chinensis |
Dereń jadalny (Cornus mas) |
Derenie o wyjątkowym pokroju
Dereń pagodowy
Wiele dereni ma ładny pokrój, choć najbardziej widowiskowy jest pochodzący z Azji dereń pagodowy (Cornus controversa), nazywany także drzewiastym. Ponadto to niewielkie drzewo lub wysoki krzew (osiąga do kilkunastu metrów wysokości) kwitnie niezwykle obficie. Białe kwiaty, zebrane są w baldachowate kwiatostany, ukazują się późną wiosną. Dereń pagodowy najlepiej zaprezentuje się jako soliter na tle trawnika, co podkreśli jego oryginalny pokrój.
Niestety, w Polsce roślina może przemarzać, dlatego tak ważne jest zapewnienie jej osłoniętego od wiatrów stanowiska. Najlepsze będzie podłoże umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne, żyzne, próchnicze o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego.
W ogrodach najczęściej uprawia się odmianę 'Variegata' o liściach z białym obrzeżem, osiągającą do kilku metrów wysokości. Choć także obficie kwitnie, to jednak kwiaty na tle biało-zielonych liściach są słabo widoczne.
Dereń pagodowy (C. controversa) |
Dereń pagodowy 'Variegata' |
Dereń kanadyjski (Cornus canadensis) |
Dereń inny niż wszystkie
Dereń kanadyjski
Dereń kanadyjski (Cornus canadensis) jest niewielką krzewinką (dorasta do zaledwie 20 cm wysokości), dekoracyjną z liści, kwiatów, a także owoców. Zielone liście ładnie przebarwiają się jesienią. Mimo że kwiaty są dość niepozorne, to jednak dzięki białym przysadkom, które je otaczają, prezentują się ciekawie. Po przekwitnięciu kwiatów i opadnięciu przysadek wykształcają się czerwone, jadalne owoce.
Dereń kanadyjski najładniej zaprezentuje się jako roślina okrywowa u podnóża drzew i krzewów. Aby jego uprawa zakończyła się sukcesem, niezbędne jest stanowisko półcieniste, podłoże próchnicze i umiarkowanie wilgotne, o lekko kwaśnym odczynie.
Film poradnikowy o różnych gatunkach derenia
Tekst: Grzegorz Bugucki, zdjęcie w tekście: iVerde, Kristine Paulus / Flickr / CC BY 2.0.; zdjęcie tytułowe: Ruud Morijn, Peter, Morgenstjerne, Martin / AdobeStock, iVerde