Kiedy i jak ciąć derenia? Wiosenne terminy i najlepsza technika – dla intensywnie czerwonych gałęzi

Kiedy i jak ciąć derenia przycinanie krzewów o czerwonych pędach, fot. AdobeStock_80791453

Dereń to roślina, która może stać się prawdziwą ozdobą twojego ogrodu, szczególnie zimą, kiedy to jej barwne pędy przyciągają wzrok. Aby jednak cieszyć się intensywnym kolorem ładnie zagęszczonych pędów, konieczne jest przeprowadzenie ważnego wiosennego zabiegu – odpowiedniego cięcia. Sprawdź, jak poprzez prosty zabieg skracania pędów sprawić, że Twój dereń będzie zachwycał zdrowiem przez wszystkie sezony. Nie przegap ważnych terminów i zastosuj się do porad, by w pełni wykorzystać potencjał tej niezwykłej rośliny.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
6

Uprawa dereni w ogrodzie jest bardzo popularna, gdyż jest to grupa krzewów, która wyróżnia się nie tylko wyglądem barwnych pędów, ale też kwitnieniem, łatwością pielęgnacji oraz jadalnymi owocami.

Aby rośliny te mogły prawidłowo rosnąć i rozwijać swoje dekoracyjne cechy, wymagają regularnego, corocznego cięcia. Proces ten nie tylko wpływa na zdrowie i wygląd krzewu, ale także stymuluje roślinę do intensywniejszego barwienia pędów.

Kiedy przycinać pędy derenia? Termin wiosenny czy wcześniej?

Roślinę tniemy raz w roku. Optymalny moment na przycięcie derenia to – zależnie od temperatur panujących w danym roku – zwykle wczesna wiosna, zanim na roślinach pojawią się liście. Idealny czas to okres od końca lutego do końca marca

Ważne jest, aby zdążyć z cięciem przed rozpoczęciem wegetacji krzewów, czyli przed kwitnieniem. Taki termin pozwala roślinie na szybką regenerację i odpowiednie przygotowanie się do sezonu wegetacyjnego.

 

Jak przycinać dereń, by cieszyć się czerwonymi pędami?

Większość gatunków derenia dobrze reaguje na cięcie, szczególnie te odmiany, które uprawiane są ze względu na dekoracyjność pędów i liści. Młode przyrosty wybarwiają się najładniej, dlatego zaraz po posadzeniu derenie przycinamy nad trzecim lub czwartym pąkiem.

W kolejnych latach warto skracać pędy nawet do jednej trzeciej ich długości. Dzięki temu zabiegowi rośliny tworzą dużo młodych, intensywnie barwionych przyrostów, co znacząco zwiększa ich walory dekoracyjne. Czasem można znaleźć informacje, że pędy należy przycinać podobne do hortensji – nad 3 oczkiem.

Cięcie pielęgnacyjne derenia

Cięcie pielęgnacyjne polega na usunięciu suchych, uszkodzonych oraz chorych pędów i zazwyczaj wykonuje się je wiosną. Jest to niezbędny zabieg, który pozwala na zachowanie zdrowia i witalności krzewu, a także na lepsze wyeksponowanie dekoracyjnych pędów. Regularne usuwanie starych i uszkodzonych gałęzi stymuluje roślinę do odnowy i intensywniejszego barwienia młodych pędów.

Źródło: Z PLANTĄ W OGRODZIE / Youtube

 

Specyfika cięcia poszczególnych gatunków dereni

  • Dereń biały: W przypadku derenia białego corocznie usuwamy pędy chore i porażone. Raz na kilka lat warto przeprowadzić intensywniejsze cięcie, skracając wszystkie pędy na wysokości 10–20 cm od ziemi. Pozwala to na odmłodzenie krzewu i stymulację do wypuszczania nowych, intensywnie zabarwionych pędów.

  • Dereń świdwa: Ten gatunek wymaga regularnego cięcia, ponieważ jego główną ozdobą są jednoroczne pędy, które intensywnie się przebarwiają. Każdego roku warto usuwać część starych pędów, aby pobudzić roślinę do wypuszczania nowych. Intensywne cięcie, nawet do wysokości około 10 cm nad ziemią, jest dobrze tolerowane przez dereń świdwa i przyczynia się do lepszego wybarwienia pędów.

  • Dereń jadalny: W przypadku derenia jadalnego cięcie zazwyczaj ogranicza się do usuwania pędów chorych, uszkodzonych oraz niepotrzebnie zagęszczających krzew. Ten gatunek często prowadzi się w sposób bardziej naturalny, nie wymagając intensywnego cięcia formującego. Jednakże, aby stymulować roślinę do produkcji owoców i zachować jej zdrowy i estetyczny wygląd, warto przeprowadzać regularne cięcie sanitarne.

  • Dereń kwiecisty: Dereń kwiecisty jest ceniony przede wszystkim za swoje spektakularne kwiaty i nie wymaga intensywnego cięcia. Aby jednak zachować jego atrakcyjny kształt i zdrowie, można przeprowadzić łagodne cięcie sanitarne, usuwając suche, chore lub uszkodzone gałęzie. Cięcie najlepiej wykonać po okresie kwitnienia, aby nie usunąć pąków kwiatowych na następny sezon. W przypadku tego gatunku, cięcie ma na celu głównie zachowanie naturalnego pokroju krzewu i nie powinno być zbyt drastyczne.

Regularne cięcie nie tylko wpływa na dekoracyjność krzewów derenia, ale także na ich zdrowie i witalność. Stosując się do powyższych porad, możesz cieszyć się pięknem czerwonych pędów derenia w swoim ogrodzie.

 

Zdjęcie tytułowe: schulzie / AdobeStock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści