Dereń kwiecisty (Cornus florida) to krzew należący do rodziny dereniowatych (Cornaceae). W środowisku naturalnym występuje w Ameryce Północnej. W Polsce nie jest zbyt znany, chociaż czasem spotyka się go w ogrodach i parkach. Dorasta do 6m wysokości (zwykle mniej).

Rośnie wolno. Posiada szeroki, rozłożysty pokrój. Liście są jajowato-eliptyczne, ciemnozielone, jesienią przebarwiają się na czerwono i purpurowo. Kwitnie wczesną wiosną jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty są białe, zebrane w główkowate kwiatostany. Owoce rzadko pojawiają się w naszym klimacie.

Dereń kwiecisty - wymagania i uprawa

Dereń kwiecisty nie należy do krzewów najłatwiejszych w uprawie. Należy zapewnić mu słoneczne stanowisko - wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża umiarkowanie przepuszczalne, żyzne, bogate w składniki pokarmowe o lekko kwaśnym odczynie. Nie znosi gleb wapiennych oraz zastoin wody. Jednocześnie jest wrażliwy na suszę, dlatego wymaga podlewania.

Gatunek jest mrozoodporny - zaszkodzić mu mogą jednak wiosenne przymrozki niszczące kwiaty. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Nie wymaga cięcia poza usuwaniem pędów uszkodzonych lub porażonych chorobą. Problemem w uprawie mogą być zgorzele, mszyce oraz przędziorek.

Zastosowanie derenia kwiecistego

Dereń kwiecisty to oryginalny krzew, który można posadzić w ogrodzie pojedynczo lub grupowo. Tworzy ciekawe kompozycje krzewiaste. W szkółkach można nabyć także odmiany o różowych lub czerwonych kwiatach, np.: 'Rubra'.

zdjęcie: www.freeimages.com, Joanna Nurmis