Logo
Logo

TOP 20+ najpiękniejszych roślin o kolorowych jesiennych liściach | Które Cię zachwycą?

Jesień to czas, kiedy natura maluje najpiękniejsze obrazy. Drzewa i krzewy przybierają niesamowite barwy, tworząc kolorową mozaikę w ogrodzie. Chcesz wiedzieć, jakie rośliny zapewnią Ci niesamowity spektakl barw? Oto nasz przewodnik po najpiękniejszych roślinach o kolorowych jesiennych liściach.

Spis treści
Jak urządzić kolorowy ogród jesienią? Oto nasze propozycje Jak stworzyć za pomocą roślin jesienny spektakl w ogrodzie? Które rośliny mają najpiękniej przebarwiające się liście? Jakie byliny zachwycą Cię jesienią? Oto nasze propozycje Pnącza, które ożywią Twój ogród jesienią Krzewy, które przyciągną wzrok sąsiadów tej jesieni Drzewa, które rozświetlą Twój ogród jesiennymi barwami

Jesień w ogrodzie kojarzy się z opadającymi, kolorowymi liśćmi. Nie bez powodu też ta pora roku nazywana jest w naszym kraju "złotą, polską jesienią" – liście drzew i krzewów przybierają przede wszystkim kolory żółte i pomarańczowe ale też czerwone, karminowe, brązowe, a nawet fioletowe. Dzięki odpowiedniemu doborowi roślin, Twój ogród może stać się prawdziwą jesienną atrakcją. 

Ogród ozdobny jesienią: jakie rośliny posadzić?

Już we wrześniu, kiedy ostatnie kwiaty kończą swoje kwitnienie, nasze oczy cieszą rośliny o kolorowych jesiennych liściach. U wielu gatunków drzew, krzewów, a także bylin i pnączy, liście przybierają jesienią kolory złota, ognistej czerwieni, słonecznych pomarańczy lub czekoladowego brązu. Kolory te czynią z jesieni naprawdę piękną porę roku.

Wrzesień i październik to pora sadzenia oraz przesadzania drzew i krzewów. Do zimy zdążą się ukorzenić na nowym miejscu, dlatego już w tych miesiącach pomyśl o tym, aby ogród podczas przyszłej jesieni wyglądał atrakcyjnie – wybierz rośliny o kolorowych, jesiennych liściach. 

Jesienne liście są głównym symbolem jesieni, dlatego nie można o nich zapomnieć podczas planowania jesiennego ogrodu. Aby stworzyć jesienny ogród, warto komponować ze sobą różne rośliny – byliny, pnącza, krzewy i drzewa, tworząc mieszane nasadzenia o różnej wysokości.

  • Pnącza (winobluszcze i winorośl japońska) warto posadzić przy ogrodzeniach lub pozwolić im piąć się po murach naszych domów.
  • Byliny (bergenia i żurawka ogrodowa) można posadzić obok ścieżki ogrodowej prowadzącej do domu. Nadadzą jej magicznego uroku podczas jesiennych poranków.
  • Krzewy o kolorowych liściach warto wykorzystać jako liściaste żywopłoty, gdyż przenikające się różne kolory liści wyglądają niezwykle dekoracyjnie.
  • Drzewa, posadzone w grupach będą efektownym tłem dla ogrodu szykującego się do zimowego odpoczynku. Nawet w pochmurny dzień kolorowe drzewa będą sprawiać wrażenie rozświetlonych słońcem, poza tym nie ma nic przyjemniejszego niż szelest kolorowych liści pod stopami.

Które rośliny zachwycą Cię jesiennymi barwami? Poznaj nasze typy!

Jesień przynosi ze sobą festiwal barw w ogrodzie, a wśród roślin znajdują się prawdziwe gwiazdy tego sezonu. Ich liście przeobrażają się w spektakularne odcienie, tworząc malownicze kompozycje. Zapraszamy do odkrycia najpiękniejszych roślin, które zachwycą kolorowymi jesiennymi liśćmi. Poniżej przedstawiamy listę drzew, krzewów, bylin i pnączy o najpiękniej wybarwiających się liściach.

Byliny o kolorowych jesiennych liściach

Jesień to nie tylko czas kolorowych drzew i krzewów. Wśród bylin również możemy znaleźć prawdziwe perły, które zachwycą nas swoimi barwnymi liśćmi. Oto kilka propozycji bylin, które dodać mogą jesiennego uroku do każdego zakątka ogrodu


Bergenia sercowata
 (Bergenia cordifolia)

Liście przebarwiają się w połowie jesieni na czerwono.


Żurawka ogrodowa (Heuchera sanquinea)

Ma kolorowe liście (w kolorze ciemnego wina, fioletowe, pomarańczowo-różowe lub żółtozielone), często ze wzorem, powcinane, czasem poskręcane.

Pnącza przebarwiające się jesienia
Fot. Valter Cirillo, AliceKeyStudio, Alicja, Hans Braxmeier/Pixabay

Pnącza przebarwiające się jesienią.

Pnącza o kolorowych jesiennych liściach

Pnącza nie tylko dodają uroku ogrodowi, tworząc malownicze zielone ściany, ale także potrafią zaskoczyć jesienną kolorystyką. Kiedy liście zaczynają zmieniać barwę, pnącza stają się prawdziwą ozdobą ogrodu. Oto kilka gatunków, które warto mieć w swoim zielonym zakątku:


Winobluszcz pięciolistkowy

(Partenocissus quinquefolia)

Winobluszcz trójklapowy
(Parthenocissus tricuspidata)

Liście obu pnączy zmieniają barwę na różne odcienie czerwieni – od karminowej do ciemnej purpury.


Winorośl japońska
(Vitis coignetiae, syn. kaempferi)

Duże (nawet do 30 cm średnicy) prawie okrągłe liście przebarwiają się jesienią na szkarłatno-purpurowo, żółto-pomarańczowo lub brązowo-fioletowo.

Krzewy przebarwiające się jesienia
Fot. Teodor, Hans Braxmeier, Alicja, minka2507, Albert Dezetter, lynebaril/Pixabay, iVerde

Krzewy przebarwiające się jesienią.

Krzewy o kolorowych jesiennych liściach

Krzewy stanowią ważny element każdego ogrodu, zapewniając strukturę i zieloną bazę przez cały rok. Jednak jesienią niektóre z nich przekształcają się, zachwycając niesamowitą paletą barw. Oto krzewy, które wyróżniają się szczególnie pięknymi jesiennymi liśćmi:


Berberys (Berberis)

W zależności od odmiany liście przebarwiają się na pomarańczowo, karminowo, purpurowo lub brązowo.

Irga (Cotoneaster)

Jesienią krzewy wyróżniają się przepięknym ubarwieniem liści w kolorze czerwonym lub żółtym.


Kalina koralowa (Viburnum opulus)

Jesienią liście przebarwiają się na karminowo-purpurowo. Ozdoba są także kuliste owoce, pozostające na pędach do zimy.

Perukowiec podolski (Cotinus coggygria)

Liście przebarwiają się jesienią na różowo-pomarańczowy lub czerwony kolor. Ozdobą krzewu są także "kudłate owoce".

Sumak octowiec (Rhus typhina)

Liście jesienią stają się jaskrawo czerwone, pomarańczowe i żółte. Ozdobą są także brunatno-czerwone owocostany, które wyrastają na końcach pędów.

Tawuła (Spirea)

Odmiany o liściach zielonych wybarwiają się jesienią na kolor czerwony lub ciemnopomarańczowy, odmiany o żółtawych liściach wybarwiają się na złoty lub lekko brązowy kolor.

Trzmielina
(Euonymus)

Jesienią liście przebarwiają się na szkarłatny czerwony kolor.

Drzewa przebarwiające się jesienia
Fot. auntmasako, Stefan Schweihofer, Ralf, forumkrakow/Pixabay

Drzewa liściaste przebarwiające się jesienią.

Drzewa o kolorowych jesiennych liściach

Drzewa są majestatycznymi strażnikami ogrodu, które przez lata rosną i rozwijają się, dostarczając cienia i schronienia. Jednak jesienią, wiele z nich przechodzi spektakularną metamorfozę, stając się centrum uwagi dzięki swoim kolorowym liściom. Oto drzewa, które w jesiennym sezonie prezentują się szczególnie okazale:


Buk pospolity 'Purpurea'
(Fagus sylvatica 'Purpurea')

Liście, w ciągu sezonu są ciemnopurpurowe, jesienią przebarwiające się na żółto.

Dąb czerwony
(Quercus rubra)

Ma duże, głęboko i bardzo ostro klapowne liście, które jesienią przebarwiają się na niezwykle efektowny, jaskrawoczerwony lub purpurowy kolor (stąd jego nazwa).


Klon japoński (Acer japonica)

Klon palmowy (Acer palmatum)

Klon pospolity (Acer platanoides)

Zależnie od gatunku, liście stają się czerwone, purpurowe, pomarańczowe lub żółte.

Miłorząb chiński
(Ginko biloba)

Liście przebarwiają się jesienią na kolor cytrynowo-żółty.

Robinia akacjowa (grochodrzew)
(Robinia pseudoacacia)

Liście przebarwiają się na intensywnie żółty kolor.

Tulipanowiec amerykański

(Liriodendron tulipifera)

Jesienią duże, cztero klapowe liście przebarwiają się na złoto-żółto.

Parocja perska (Parrotia persica)

Liście wczesną wiosną są różowawe, w okresie lata skórzaste, błyszczące i ciemnozielone, a jesienią przebarwiają się na kolory od pomarańczowego do szkarłatnoczerwonego.

Dzięki roślinom o kolorowych jesiennych liściach otoczenie domu oraz cały ogród może wyglądać bardzo efektownie nawet wtedy, gdy przekwitną już ostatnie kwiaty. Inspiracji warto szukać podczas jesiennych spacerów po lasach i parkach miejskich. Czasem rośliny, na które nie zwracamy uwagi w ciągu sezonu, na jesieni rozbrzmiewają symfonią barw. Nie zapomnij też o dodatkach, takich jak ozdobne trawy czy kwitnące jesienią byliny, które dopełnią kompozycję.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: auntmasako, Valter Cirillo, AliceKeyStudio, Teodor, AliceKeyStudio/Pixabay

Autor
TOP 20+ najpiękniejszych roślin o kolorowych jesiennych liściach | Które Cię zachwycą?
TOP 20+ najpiękniejszych roślin o kolorowych jesiennych liściach | Które Cię zachwycą?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (16)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

15-10-2023 07:58

Komentarz dodany przez Bozena: Bardzo ciekawe wiadomosci Super brawo!! Dzięki.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl