Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) jest dużym i okazałym drzewem dorastającym w sprzyjających warunkach nawet do 35 m wysokości, przy średnicy korony ok 15-20m.

Największą jego ozdobą są duże, zielono-żółte kwiaty pojawiające się w czerwcu, które kielichowatym kształtem przypominają tulipany. Pojawiają się one jednak na przynajmniej 15 letnich już osobnikach i dosyć wysoko w koronie.

Ozdobne są także duże, oryginalnie 4-klapowane liście, które u podstawowego gatunku są zielone a jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-żółty kolor.

Jest to drzewo o bardzo szybkim wzroście, a warunki jego uprawy nie stanowią problemów – należy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniej żyzności gleby, do posadzenia wybrać stanowisko słoneczne i nie można zapomnieć o podlewaniu młodych okazów w czasie suszy oraz o okrywaniu młodych osobników na zimę.

Jest to roślina, która świetnie znosi zanieczyszczenia powietrza, z tego też względu można ją stosować w miejskich parkach lub dużych miejskich ogrodach jako solitery – czyli rośliny eksponowane i sadzone pojedynczo.

fot. LoggaWiggler Pixabay