Logo
Logo

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera)

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: ulistnienie
 • Gleba: żyzna, świeża, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: żółte, zielonkawe
 • Kwiatostan: pojedynczy
 • Kwiaty: duże
 • Odczyn gleby: kwaśna, lekko kwaśna, obojętna
 • Owoce: owalne, orzechy
 • Pokrój: stożkowaty
 • Wysokość: 25-35 m
 • Okres kwitnienia: V, VI
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Korona: wąska, stożkowata, regularna
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: miejsca eksponowane, pojedynczo, duże ogrody, parki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

  Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) jest drzewem z rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae). Pochodzi ze wschodnich terenów Stanów Zjednoczonych i w Appalachach jest jednym z podstawowych drzew tworzących lasy liściaste. W ogrodach uprawia się jego wiele odmian ozdobnych.

  Wygląd tulipanowca amerykańskiego

  Tulipanowiec amerykański jest dużym drzewem o szybkim wzroście (nawet 70 cm w roku). Dorasta do ok. 30 m wysokości (w naturze potrafi mieć nawet 60 m!). Korona dość wąska, z początku stożkowa, z czasem przybiera pokrój owalny. Jest też bardzo rzadka w stanie bezlistym. Tulipanowiec wytwarza pojedynczy, gruby pień o szarej i brunatnej (czasem lekko pomarańczowej), lekko spękanej korze. Liście tulipanowca są ozdobne, duże (10-15 cm), długoogonkowe i mają oryginalny 4-klapowany kształt w tzw. zarysie kwadratu. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo-żółty kolor.

  Roślina wytwarza duże, zielono-żółte kwiaty pojawiające się w maju i czerwcu, które kielichowatym kształtem przypominają tulipany. Pojawiają się one jednak na przynajmniej 15 letnich już osobnikach i dosyć wysoko w koronie.

  Dojrzałe owoce tulipanowca amerykańskiego to oskrzydlone orzeszki zebrane w szyszkowatych owocostanach o długości do 10 cm. Dojrzewają późną jesienią (X-XI).

  Wymagania i uprawa tulipanowca amerykańskiego

  Roślinę tę najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym i zacisznym – ładnie się wtedy wybarwia i wykształca równomierną koronę. Najlepsze dla tulipanowca są gleby przepuszczalne (bardzo nie lubi gleb gliniastych), świeże, średnio wilgotne i o pH od obojętnego do kwaśnego. Roślina jest umiarkowanie mrozoodporna (strefa mrozoodporności 6a).

  Tulipanowca najlepiej sadzić wczesną wiosną, gdy roślina nie ma jeszcze liści, gdyż roślina potrzebuje dość dużo czasu na ukorzenienie.

  Pielęgnacja tulipanowca amerykańskiego

  Tulipanowiec amerykański powinno się systematycznie podlewać, ponieważ jest wrażliwy na suszę (ma dość płytki system korzeniowy). Szczególnie wrażliwe na niedobory wody są młode okazy (do 3-4 lat). Starsze (6-8 letnie rośliny) są już znacznie silniejsze i odporne na zmienne warunki klimatyczne.

  Aby tulipanowiec zdrowo i bujnie się rozwijał trzeba go nawozić. Najlepiej jednorazowo w ciągu roku, długodziałającymi nawozami mineralnymi lub stosować nawożenie organiczne.

  W razie potrzeby tulipanowca można przyciąć ale nie jest to roślina specjalnie dobrze znosząca ten zabieg.

  Szkodniki i choroby tulipanowca amerykańskiego

  Tulipanowiec amerykański może być atakowany przez mszyce ale groźniejsze są choroby grzybowe: antraknoza, plamistość liści jak i mączniaki. Warto obserwować roślinę i w razie potrzeby użyć środków przeciwgrzybowych o szerokim spektrum działania.

  Drzewo może cierpieć na niedobory składników pokarmowych i wody, gdy ma zapewnione nieodpowiednie warunki glebo, wtedy jego liście żółkną lub zasychają i opadają.

  Zastosowanie tulipanowca amerykańskiego

  Tulipanowiec amerykański można stosować w parkach lub dużych ogrodach jako soliter. Ze względu na dość dużą łamliwość i wrażliwość na zasolenie gleby odradzany do nasadzeń miejskich.

  Ze względu na piękne przebarwianie się jesienią na kolor żółty (czasem pomarańczowy) dobrze wygląda w sąsiedztwie z drzewami, które przybierają kolory czerwone, takie jak ambrowiec czy dąb czerwony.

  Wybrane odmiany tulipanowca amerykańskiego

  Ciekawostki o tulipanowcu amerykańskim

  Nazwa łacińska rośliny – Liriodendron, pochodzi z języka greckiego, gdzie "leirion" to lilia, a "dendron" – drzewo.

  Tulipanowiec amerykański zaczął być uprawiany w Europie w połowie XVII wieku, kiedy to został przywieziony z Ameryki. Pierwsze rośliny posadzono w Anglii, a dopiero pół wieku później w Niemczech i dalej na kontynencie.

  Gdzie kupić tulipanowca amerykańskiego?

  Tulipanowiec amerykański można kupić w specjalistycznych szkółkach roślin ozdobnych oraz w Internecie. Wśród sklepów online warto wybierać sprawdzone punkty oferujące te drzewa, takie jak:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Peter, Manfred Stöber, Milosz Maslanka / AdobeStock, Plant Image Library from Boston/CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons, Dieter Staab/Pixabay, "The Tulip Tree"/Michiel Thomas/CC BY 2.0, Hans Braxmeier/Pixabay

  Autor
  Tulipanowiec amerykański
  Tulipanowiec amerykański
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl