Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) 'Fastigiatum' to wysokie, szybko rosnące drzewo o szerokokolumnowym pokroju, osiągające 20-25 m wysokości. Gruby pień i konary pokrywa głęboko bruzdowana korowina. Pędy są wzniesione, ułożone równolegle do przewodnika.
Liście rośliny są duże, ciemnozielone, głęboko wcięte, z dwiema lub czterema ostro zakończonymi klapami. Blaszki liściowe w zarysie przypominają kształtem motyla, mają od 15 do 20 cm długości i szerokości. Z wierzchu są jasnozielone, zaś od spodu lekko niebieskawe, jesienią malowniczo przebarwiają się na żółto.
Tulipanowce zakwitają po kilku lub kilkunastu latach uprawy, po osiągnięciu dojrzałości. Kwiaty rozwijają się z grubych, zielonych pąków na początku lata. Składają się z trzech zielonych, odstających działek kielicha i sześciu wyprostowanych, żółtych płatków korony. Na szczycie płatki korony są lekko wywinięte na zewnątrz, od środka zaś i u podstawy mają pomarańczowe plamy, tworzące barwną wstęgę. Wnętrze kwiatu wypełniają liczne pręciki oraz słupki, osadzone spiralnie na wypukłym dnie kwiatowym.
Szyszkowate owocostany rozpadają się po zimie na brązowe skrzydlaki.
Uprawa i wymagania
Tulipanowiec amerykański preferuje gleby żyzne, wilgotne, stanowiska słoneczne. Młode egzemplarze, szczególnie siewki, mogą być uszkadzane podczas ostrych zim. Starsze rośliny są w pełni wytrzymałe na niskie temperatury.
Drzewa rosną zdrowo, rzadko ulegają atakom szkodników, bądź porażeniu przez patogeny chorobotwórcze. Wymagają jedynie podlewania w pierwszym okresie po posadzeniu, do momentu, aż dobrze się ukorzenią.
Gdzie posadzić tulipanowca?
Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum' sprawdzi się tam, gdzie potrzeba wysokiego i atrakcyjnego drzewa o niezbyt szerokiej koronie, przede wszystkim w ogrodach przydomowych i na działkach. Jest to doskonała odmiana do tworzenia parkowych alei.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej informacji o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |