Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
41
Do góry

Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum'

Tulipanowiec amerykański to drzewo naturalnie porastające doliny rzek południowo-wschodnich stanów Ameryki Północnej. W 1663 roku, jako jeden z pierwszych gatunków drzewiastych, został sprowadzony z terenów Nowego Świata do Europy, gdzie wzbudził zainteresowanie oryginalnymi kwiatami, przypominającymi wielkością i kształtem kwiaty tulipanów oraz pięknym ulistnieniem. Obecnie tulipanowiec jest nadal uznawany za jeden z najpiękniejszych gatunków drzew parkowych i alejowych.

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) 'Fastigiatum' to wysokie, szybko rosnące drzewo o szerokokolumnowym pokroju, osiągające 20-25 m wysokości. Gruby pień i konary pokrywa głęboko bruzdowana korowina. Pędy są wzniesione, ułożone równolegle do przewodnika.

Liście rośliny są duże, ciemnozielone, głęboko wcięte, z dwiema lub czterema ostro zakończonymi klapami. Blaszki liściowe w zarysie przypominają kształtem motyla, mają od 15 do 20 cm długości i szerokości. Z wierzchu są jasnozielone, zaś od spodu lekko niebieskawe, jesienią malowniczo przebarwiają się na żółto.


Tulipanowce zakwitają po kilku lub kilkunastu latach uprawy, po osiągnięciu dojrzałości. Kwiaty rozwijają się z grubych, zielonych pąków na początku lata. Składają się z trzech zielonych, odstających działek kielicha i sześciu wyprostowanych, żółtych płatków korony. Na szczycie płatki korony są lekko wywinięte na zewnątrz, od środka zaś i u podstawy mają pomarańczowe plamy, tworzące barwną wstęgę. Wnętrze kwiatu wypełniają liczne pręciki oraz słupki, osadzone spiralnie na wypukłym dnie kwiatowym. Szyszkowate owocostany rozpadają się po zimie na brązowe skrzydlaki.

Tulipanowiec amerykański Fastigiata

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych tulipanowców

Uprawa i wymagania

Tulipanowiec amerykański preferuje gleby żyzne, wilgotne, stanowiska słoneczne. Młode egzemplarze, szczególnie siewki, mogą byś uszkadzane podczas ostrych zim. Starsze rośliny są w pełni wytrzymałe na niskie temperatury. Drzewa rosną zdrowo, rzadko ulegają atakom szkodników, bądź porażeniu przez patogeny chorobotwórcze. Wymagają jedynie podlewania w pierwszym okresie po posadzeniu, do momentu, aż dobrze się ukorzenią.


Gdzie posadzić?

Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum' sprawdzi się tam, gdzie potrzeba wysokiego i atrakcyjnego drzewa o niezbyt szerokiej koronie, przede wszystkim w ogrodach przydomowych i na działkach. Jest to doskonała odmiana do tworzenia parkowych alei.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl


Warto przeczytać

Komentarze

03-08-2019 17:48

W dniu 30.07.2019 o 16:28, Gość Zwariowana Ogrodniczka napisał: Piękne drzewo! Wspaniale, że można też kupić odmianę na działkę 🙂 Proszę zajrzeć na stronę Związku Szkółkarzy Polskich: http://www.e-katalogroslin.pl/plants/3762,tulipanowiec-amerykanski_liriodendron-tulipifera Z ...

Gość Zwariowana Ogrodniczka

30-07-2019 14:28

Piękne drzewo! Wspaniale, że można też kupić odmianę na działkę :-)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu