Logo
Logo
51
Okazje

Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum'

Tulipanowiec amerykański to drzewo naturalnie porastające doliny rzek południowo-wschodnich stanów Ameryki Północnej. W 1663 roku, jako jeden z pierwszych gatunków drzewiastych, został sprowadzony z terenów Nowego Świata do Europy, gdzie wzbudził zainteresowanie oryginalnymi kwiatami, przypominającymi wielkością i kształtem kwiaty tulipanów oraz pięknym ulistnieniem. Obecnie tulipanowiec jest nadal uznawany za jeden z najpiękniejszych gatunków drzew parkowych i alejowych.

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) 'Fastigiatum' to wysokie, szybko rosnące drzewo o szerokokolumnowym pokroju, osiągające 20-25 m wysokości. Gruby pień i konary pokrywa głęboko bruzdowana korowina. Pędy są wzniesione, ułożone równolegle do przewodnika.

Liście rośliny są duże, ciemnozielone, głęboko wcięte, z dwiema lub czterema ostro zakończonymi klapami. Blaszki liściowe w zarysie przypominają kształtem motyla, mają od 15 do 20 cm długości i szerokości. Z wierzchu są jasnozielone, zaś od spodu lekko niebieskawe, jesienią malowniczo przebarwiają się na żółto.

Tulipanowce zakwitają po kilku lub kilkunastu latach uprawy, po osiągnięciu dojrzałości. Kwiaty rozwijają się z grubych, zielonych pąków na początku lata. Składają się z trzech zielonych, odstających działek kielicha i sześciu wyprostowanych, żółtych płatków korony. Na szczycie płatki korony są lekko wywinięte na zewnątrz, od środka zaś i u podstawy mają pomarańczowe plamy, tworzące barwną wstęgę. Wnętrze kwiatu wypełniają liczne pręciki oraz słupki, osadzone spiralnie na wypukłym dnie kwiatowym.

Szyszkowate owocostany rozpadają się po zimie na brązowe skrzydlaki.

Tulipanowiec amerykański Fastigiata
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych tulipanowców

Uprawa i wymagania

Tulipanowiec amerykański preferuje gleby żyzne, wilgotne, stanowiska słoneczne. Młode egzemplarze, szczególnie siewki, mogą być uszkadzane podczas ostrych zim. Starsze rośliny są w pełni wytrzymałe na niskie temperatury.

Drzewa rosną zdrowo, rzadko ulegają atakom szkodników, bądź porażeniu przez patogeny chorobotwórcze. Wymagają jedynie podlewania w pierwszym okresie po posadzeniu, do momentu, aż dobrze się ukorzenią.

Gdzie posadzić tulipanowca?

Tulipanowiec amerykański 'Fastigiatum' sprawdzi się tam, gdzie potrzeba wysokiego i atrakcyjnego drzewa o niezbyt szerokiej koronie, przede wszystkim w ogrodach przydomowych i na działkach. Jest to doskonała odmiana do tworzenia parkowych alei.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej informacji o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu