Logo
Logo
18
Okazje

Tulipanowiec amerykański 'Edward Gursztyn'

Tulipanowiec amerykański to drzewo naturalnie występujące w Ameryce Północnej. Gatunek ten obecnie uprawia się na całym świecie, w strefie klimatu umiarkowanego. Ceniony jest za piękne, egzotyczne kwiaty, rozwijające się w czerwcu, oraz atrakcyjne, duże liście. Ze względu na spore rozmiary drzewa tulipanowców sadzi się przede wszystkim w dużych ogrodach i parkach. Do mniejszych ogrodów oraz zieleni osiedlowej nadaje się odmiana ‘Edward Gursztyn’. 

 

Tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera) 'Edward Gursztyn' to polska odmiana tulipanowca o powolnym wzroście i bardzo regularnym, kulistym pokroju. Wyselekcjonowana została w 1995 r. w Braniewie przez Lucjana Gursztyna, wprowadzona do handlu w 2010 r. W tym samym roku roślina zasłużenie zdobyła złoty medal w konkursie roślin nowości Międzynarodowej Wystawy „Zieleń to Życie”, jako pierwsza na świecie karłowa odmiana tego gatunku o kulistym pokroju.

Odmiana 'Edward Gursztyn' najczęściej jest oferowana w szkółkach w postaci szczepionej na podkładce na wysokości 1,8-2,2 m, w formie drzewa o prostym pniu i kulistej koronie. Po 15 latach uprawy korona drzewa osiąga około 2 m średnicy.

Liście odmiany 'Edward Gursztyn' są nieco mniejsze niż u gatunku, zielone, głęboko wcięte, z dwiema lub czterema ostro zakończonymi klapami.

Blaszki liściowe tulipanowca w zarysie przypominają motyla, mają do około 15 cm długości i szerokości, z wierzchu są jasnozielone, zaś od spodu lekko niebieskawe, jesienią malowniczo przebarwiają się na żółto. Tulipanowce zakwitają po kilku lub kilkunastu latach uprawy, po osiągnięciu dojrzałości, natomiast odmiana ‘Edward Gursztyn’ dotychczas nie zakwitła i należy liczyć się z tym, że nie zakwitnie.

tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera Edward Gursztyn fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Tulipanowiec amerykański preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Drzewo jest odporne na mróz, może być sadzone na terenie całego kraju, ale młode przyrosty są wrażliwe na późne wiosenne przymrozki. Szczęśliwie uszkodzone rośliny dosyć dobrze się regenerują.

Drzewa rosną zdrowo, rzadko ulegają atakom szkodników bądź porażeniu przez patogeny chorobotwórcze. Wymagają jedynie podlewania w pierwszym okresie po posadzeniu; do momentu, aż dobrze się ukorzenią.

tulipanowiec amerykański Liriodendron tulipifera Edward Gursztyn zdjęcie G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Jesienne przebarwienie tulipanowca 'Edward Gursztyn'

Gdzie posadzić?

Tulipanowiec amerykański ‘Edward Gursztyn’ nadaje się do sadzenia w reprezentacyjnych, eksponowanych miejscach w ogrodzie, pojedynczo lub w zestawieniach z innymi roślinami. Dzięki gęstej kulistej koronie drzewa są efektowne także zimą, przyprószone śniegiem.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny

 

Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!