Logo
Logo

Drzewa i krzewy dla alergików | Co sadzić i czego unikać?

Dowiedz się więcej o drzewach i krzewach mogących stanowić problem dla alergików. Zobacz listy roślin i poczytaj do jakich wniosków dotyczących alergenności roślin doszli naukowcy.

Spis treści
Jakie rośliny są "bezpieczne" dla alergików? Lista
Jakie rośliny uczulają bardziej? Lista
Badania naukowców o alergenności roślin

Rośliny "bezpieczne" dla alergików

"W miastach najlepiej jest sadzić drzewa, których pyłki uczulają bardzo rzadko" – zalecają eksperci z Instytutu Medycyny Pracy (IMP) w Łodzi. Zalecenia dotyczące sadzenia w miastach roślin bezpiecznych dla alergików opracowali oni w ramach międzynarodowego projektu UHI (Urban Heat Islands).

Wśród drzew, które nie rzadko uczulają wymienia się:

Jak zaznacza dr n. med. Wojciech Dudek z IMP, bezpieczne są również żeńskie osobniki, które w ogóle nie produkują pyłków. Są to:

Wszystkie te rośliny można bezpiecznie wykorzystywać na nowo budowanych osiedlach albo podczas odnawiania skwerów czy miejskich parków.

Z krzewów alergicy dobrze zniosą obecność:

Jeśli chodzi o rośliny pnące, przydatne w projektowaniu zielonych fasad, zaleca się:

Rośliny "NIEbezpieczne" dla alergików

Bezwzględnie należy unikać roślin, które stanowią największy problem dla osób uczulonych na pyłki, czyli:

Tylko niewiele lepsze pod tym względem są:

Zieleń miejska (fot. gapa66 - Pixabay)
Fot. gapa66 / Pixabay

"Z powodu silnego nagrzewania się centrów miast rosnące tam rośliny uczulają silniej i przez dłuższy czas. Sezon pylenia alergicy przetrwają w miastach łatwiej, jeśli zamiast brzóz i leszczyny będziemy tam sadzić akacje, klony i iglaki"

Badania naukowców

Naukowcy pogrupowali rośliny zależnie od ich potencjału alergizującego po zbadaniu 1189 roślin z niemal stu gatunków, rosnących na trzech osiedlach, stanowiących tereny pilotażowe programu UHI w Warszawie. "Roślin powodujących uczulenia było tam powyżej 10 proc. Pozornie to niewiele, ale mogą produkować naprawdę dużo pyłku" – podkreśla dr Dudek. Jak wyjaśnił, jeden kwiatostan brzozy, zawierający do 350 kwiatów, może wyprodukować ok. 14 mln pyłków, co wystarczy do "skażenia" ok. 300 tys. metrów sześciennych powietrza!

Różnice między pyłkami roślin z miasta a spoza niego

Warto też zaznaczyć, że jeśli chodzi o alergenowość, rośliny z miast mają nieco inne właściwości, niż poza miastami. O różnicy decydują cieplejsze warunki klimatyczne, panujące w miastach w związku z tzw. efektem miejskiej wyspy ciepła (MWC). Jak tłumaczy prof. Krzysztof Błażejczyk z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, dominujące w miastach asfalt, żelbet i betonowe elewacje budynków latem za dnia mocno się nagrzewają, a w nocy całe to ciepło przekazują otoczeniu. W konsekwencji w centrach miast temperatura powietrza jest wyższa (głównie nocą i wczesnym rankiem) niż w niezabudowanej okolicy średnio o 1-2°C.

"To pozornie niewiele, ale może wpływać na fizjologię roślin" – podkreśla dr Dudek. Rośliny w mieście są dla alergików groźniejsze, decyduje kilka czynników. "W cieplejszych warunkach miejskich rośliny produkują więcej pyłków, a do tego wydłuża się okres pylenia – rośliny zaczynają pylić wcześniej i pylą przez dłuższy czas" – tłumaczy doktor.

Pyłki roślin z miasta są też bardziej obładowane alergenami – białkami uczulającymi ludzi. Bez tych białek pyłek nie "rozpozna", na którym kwiecie może zakiełkować.

Miasta pełne pyłków jak i innych zanieczyszczeń!

"Alergiom sprzyjają też obecne w miastach zanieczyszczenia, które podrażniają błony śluzowe dróg oddechowych, przez co alergeny łatwiej przedostają się do dróg oddechowych. Natomiast za sprawą bardzo drobnych cząstek pyłu alergeny łatwiej wnikają do najdalszych części układu oddechowego, przez co mają dłuższy kontakt z organizmem i na większej powierzchni błony śluzowej" – tłumaczy ekspert z łódzkiego IMP.

Jednocześnie podkreśla, że aby ochłodzić miasta, ludzie wprowadzają coraz nowsze rodzaje roślin (np. tworząc "zielone dachy", zielone fasady czy zwiększając powierzchnię zieleniaków). "Dobór roślin nie powinien być jednak dowolny albo podyktowany jedynie względami estetyki" – przestrzega.

"Niewłaściwy dobór szaty roślinnej pięknie złagodzi efekt miejskiej wyspy ciepła. Może jednak spowodować drastyczny spadek jakości życia osób z uczuleniem na pyłki. Mogą się u nich nasilić objawy alergicznego nieżytu nosa i spojówek albo astmy. Musimy uważać, jakie rośliny wprowadzamy w mieście – zaznacza ekspert – Zamiast się z miasta wyprowadzać, zieleń miejską można przemodelować tak, by wyprowadzić z rejonów miejskich rośliny najczęściej uczulające"

Tekst: PAP Nauka w Polsce www.naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie tytułowe: BillionPhotos.com / AdobeStock, Hans Braxmeier / Pixabay

Autor
Drzewa i krzewy dla alergików | Co sadzić i czego unikać?
Drzewa i krzewy dla alergików | Co sadzić i czego unikać?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
 

Komentarze

Dodaj komentarz