Głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata) to duży krzew należący do rodziny różowatych (Rosaceae). Roślina dziko rośnie na obszarze całej Europy, w tym także w Polsce, gdzie uznawana jest za gatunek rodzimy.
Głóg dwuszyjkowy dorasta do ok. 4-5 m wys. i posiada luźny, nieregularny pokrój (szczepiony może być wyższy). Posiada liczne, sztywne, rozgałęzione pędy pokryte ostrymi, długimi cierniami. Liście osadzone są na krótkich, cienkich ogonkach i układają się na pędzie skrętolegle. Mają kształt szeroki, odwrotnie jajowaty i klapowany. Posiadają wyraźnie zaznaczone na blaszce unerwienie (o różnym kształcie). Jesienią pięknie się przebarwiają na kolor czerwony.
Krzew zakwita w maju wydając duże, białe lub różowe, obupłciowe, pięciopłatkowe kwiaty osadzone na długich szypułkach i zebrane w niewielkie baldachogrona. Zgodnie z nazwą gatunku każdy kwiat posiada wiele pręcików i jeden słupek z dwoma szyjkami. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w mięsiste, kuliste, lekko owłosione na szczycie, czerwone owoce (pestkowce), pokryte cienką skórką.
Wymagania i uprawa
Głóg dwuszyjkowy to krzew łatwy w uprawie i długowieczny. Preferuje gleby żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne, ale poradzi sobie też na słabszym podłożu (z wyjątkiem gleb podmokłych i kwaśnych). Najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, ale urośnie też w półcieniu. Jest także odporny na mróz, suszę i zanieczyszczenia miejskie. Ze względu na głęboki system korzeniowy, nie lubi natomiast przesadzania, dlatego od razu powinien być posadzony na miejscu stałym.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Głóg warto też systematycznie przycinać, dzięki czemu zachowa bardziej zwarty pokrój. Nie lubi jednak ciecia grubych gałęzi, dlatego najlepiej skracać młode pędy (wczesną wiosną, a u odmian o ozdobnych kwiatach, po kwitnieniu).
Krzew można rozmnażać za pomocą siewu nasion, a odmiany ozdobne przez szczepienie i z sadzonek pędowych.
Głogi są niezwykle często atakowane przez mszyce oraz mogą chorować m.in. na plamistość liści (choroba częsta u róż). Należy systematycznie sprawdzać rośliny i reagować w razie potrzeby!
Zastosowanie
Głóg dwuszyjkowy może mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Nadaje się na szpalery lub kolczaste żywopłoty ochronne. Bardzo dobrze wygląda też w wielogatunkowych grupach. Odmiany szczepione na pniu nadają się do uprawy w małych ogrodach i pięknie prezentują się jako solitery. Krzewy stanowią też schronienie dla drobnych ptaków.
Głóg dwuszyjkowy to również roślina użytkowa. Jego jadalne owoce zawierają szereg substancji odżywczych i nadają się zarówno do spożycia na surowo jak i na przetwory. Kwiaty mają natomiast zastosowanie w ziołolecznictwie (min. w preparatach wzmacniających serce).
Wybrane odmiany
- 'Paul's Scarlet' – różowe, pełne kwiaty
- 'Plena' – białe, pełne kwiaty
- 'Gireoudii' – odm. o różowo-białych, pstrych młodych liściach oraz różowo-czerwonych, młodych przyrostach, kwiaty białe
- 'Crimson Cloud' – odm. o ciemnoróżowych kwiatach z białym oczkiem wewnątrz korony
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: glacika56, Thomas B./Pixabay; AnRo0002/CC0/Link