Jesion wyniosły Fraxinus excelsior

Jesion wyniosly
Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
53
Gleba: żyzna, próchniczna
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
Owoce: orzechy
Pokrój: luźny, wzniesiony, rozłożysty
Wysokość: 30-40 m
Okres kwitnienia: IV, V
Trwałość liści: sezonowe
Korona: zaokrąglona, luźna, regularna, nieregularna
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: półcień, cień
Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, pojedynczo, w grupie, duże ogrody, parki, zieleń miejska, ogrody wiejskie

Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) to drzewo należące do rodziny oliwkowatych (Oleaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie i Azji. W Polsce spotyka się go w lasach (najczęściej łęgowych), w zaroślach i wilgotnych łąkach.

To długowieczne, dożywające do ponad 300 lat, okazałe drzewo należące do jednych z najwyższych w Europie – osiąga 30-40 m wysokości. Posiada luźną, jajowatą lub stożkową, szeroką koronę. Młoda kora jest gładka, oliwkowa, starsza, później płatowo spękana i brunatna (tworzy tzw. system listewek). Liście jesionu są duże (20-30 cm długości), nieparzyściepierzaste, złożone z kilku (9-13) lancetowatych listków. Są one owalne, piłkowane, ostro zakończone,

Jesion wyniosły kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty są niepozorne, jedno- lub obupłciowe, tworzą wiechowate kwiatostany i są wiatropylne. Owoce to spłaszczone orzeszki ze skrzydełkiem (skrzydlaki). Pozostają na drzewie w pęczkach przez okres zimowy.

Wymagania i uprawa

Drzewo jest łatwe w uprawie. Może rosnąć na stanowiskach słonecznych ale preferuje jednak lekkie zacienienie. Lubi podłoża żyzne, przepuszczalne, dość wilgotne. Znosi mróz, zanieczyszczenie powietrza i szeroki zakres pH.

Młode okazy w czasie susz zaleca się podlewać i dobrze reagują na nawożenie. Jesionów z reguły się nie tnie i nie formuje.

Jesiony niestety chorują na groźną chorobę o nazwie zamieranie jesionu wyniosłego.

Zastosowanie

Jesion wyniosły ze względu na rozmiar najczęściej jest sadzony w dużych ogrodach i w parkach. To efektowny soliter. Nadaje się także do dekoracji większych zbiorników wodnych. Szczególnie dobrze wygląda w ogrodach naturalistycznych, wiejskich i leśnych.

Wytwarza drewno bardzo dobrej jakości. Jest znane ze swojej twardości zachowując sporą elastyczność, dlatego i niegdyś służyło do wyrobu łuków, włóczni, nart, rakiet tenisowych itp.. Jest powszechnie stosowane w meblarstwie.

Liście jesionu mają zastosowanie w ziołolecznictwie w postaci naparów do picia. Są żółcio- i moczopędnie.

Ciekawe odmiany

  • 'Westhofs Glorie' – (zdj. 2) o zwartej, gęstej koronie
  • 'Pendula' – przewieszających, płaczących pędach
  • 'Allgold' – (zdj. 6) o żółtych liściach

Ciekawostki

Jesion wyniosły jest znany od wieków i doczekał się wielu historii, z których wypływały ciekawe wierzenia. Na przykład sadzony przy budynkach miał chronić przed ich zawilgoceniem, a w czasie burz chronić przed piorunami (naturalny piorunochron).


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: WikimediaImages/Pixabay, iVerde, Pixamio/Pixabay, Pleple2000/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści