Logo
Logo

Topola osika (Populus tremula)

Topola osika (Populus tremula) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: wzniesiony, wąski, wyprostowany
 • Wysokość: 30 m.
 • Okres kwitnienia: III, IV
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Korona: nieregularna, wyprostowana
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna, gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: nasadzenia naturalistyczne, duże ogrody, parki
 • Topola osika (Populus tremula) nazywana też topolą drżącą, to gatunek drzewa zaliczany do rodziny wierzbowatych (Salicaceae). Roślina pochodzi z północnej Afryki, Azji oraz Europy i jest powszechnie spotykana na terenie całej Polski (głównie w lasach).

  Topola osika to krótkowieczne, wysokie (30 m), smukłe drzewo o strzelistym, prostym pniu. Posiada ono gładką, oliwkowozieloną, u starszych drzew nieco spękaną korę i luźną, wąską, stożkowatą koronę.

  Liście rośliny są jajowate lub okrągłe, ząbkowane na brzegach i osadzone na długich, cienkich, bocznie spłaszczonych ogonkach. Z wierzchu są ciemnozielone i matowe, od spodu jaśniejsze. W młodym wieku mają czerwonawy odcień, później zielenieją, a jesienią przebarwiają się na kolor żółtopomarańczowy.

  Drzewo jest dwupienne (tworzy tylko kwiaty męskie lub tylko żeńskie) i wydaje liczne, drobne kwiaty zebrane w wiszące, walcowate, dość długie kotki (III-IV). Po zapyleniu kwiaty żeńskie przekształcają się w puszyste owocostany, zawierające mnóstwo drobnych, orzeszkowatych nasion z kępkami białych, lekkich włosków, przypominających watę (dojrzewają w V-VI i są rozsiewane przez wiatr).

  Topola osika korzeni się głęboko i szeroko. Tworzy też bardzo liczne odrosty korzeniowe!

  Wymagania i uprawa

  Topola osika to jedno z najmniej wymagających drzew rodzimych. Oczekuje słonecznego stanowiska (roślina światłożądna), ale poradzi sobie na każdej przeciętnej, a nawet słabej, umiarkowanie wilgotnej glebie ogrodowej. Doskonale znosi mróz, suszę, upał i zanieczyszczenia powietrza. Nie lubi tylko cienia i mokrego podłoża.

  Nie jest podatna na choroby i szkodniki.

  Rozmnaża się przez wysiew nasion lub odrosty korzeniowe.

  Zastosowanie

  Topola osika jako gatunek wykorzystywana jest głównie do rekultywacji terenów zniszczonych i nieużytków. Dawniej traktowana jako jedno z podstawowych drzew parków i zieleni miejskiej.

  Ze względu na znaczne rozmiary i dość dużą inwazyjność, nie jest polecana do uprawy w ogrodach. Wyjątek stanowią jej odmiany ozdobne, o mniejszych rozmiarach i ciekawszym pokroju. Można sadzić je w ogrodach jako solitery lub komponować z innymi drzewami ozdobnymi. Odmiany o kolumnowym pokroju mogą być też wykorzystywane do tworzenia szpalerów.

  Wybrane odmiany

  • 'Erecta' – odm. o gęstym, kolumnowym pokroju (wys. ok. 10-15 m.)
  • 'Pendula' – odm. o zwisających pędach i płaczącym pokroju

  Ciekawostki

  Topola osika to bohaterka wielu legend. Jej drewnu przypisywano właściwości magiczne, pomagające min. walczyć z wampirami.

  Drzewo to zawdzięcza swoją nazwę (topola drżąca lub osika drżąca) od tego, że przy najmniejszym podmuchu wiatru, liście energicznie się poruszają – drżą i szeleszczą.


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Hans Braxmeier/Pixabay, Haeferl/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl