Robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia) inaczej grochodrzew akacjowy lub robinia biała, jest bardzo powszechnie i błędnie nazywana akacją. To gatunek drzew należący do rodziny bobowatych (Fabaceae). Pochodzi z Ameryki Północnej, z obszaru wschodnich Stanów Zjednoczonych.
- Drzewo to dorasta do 25 m. wysokości.
- Ma dość krótki pień o słabo zaznaczonym wierzchołku, często wielokrotny. Ma tendencję do pochylania się.
- Pokrój otwarty i luźny, o koronie w zarysie owalnym. Gałęzie są często poskręcane lub zakrzywione, a drobne gałązki lekko się zwieszają.
- Kora u młodych drzew jest gładka, a u starszych drzew głęboko i siatkowato bruzdowana.
- Robinia akacjowa znana jest z cierni – są to bardzo wąskie i ostre przekształcone przylistki. Osiągają długość od 5-15 mm.
- Ma bardzo charakterystyczne, złożone liście zbudowane z 11-15 listków (każdy do 3 cm długości). Rozwijają się późną wiosną.
- W czerwcu pojawiają się zebrane w gęste grona kwiaty. Grona osiągają długość do 15 cm! Są żółto-białe i przyjemnie pachną – są bardzo lubiane przez pszczoły.
- Owocami są brązowe strąki, który dość długo pozostają na drzewach.
- Uwaga! Robinia akacjowa zawiera rozmaite, toksyczne dla zwierząt alkaloidy, które znajdują się w korze, liściach i nasionach rośliny.
Uprawa i wymagania
Robinia akacjowa jest stosunkowo mało wymagająca. Najbardziej lubi stanowiska ciepłe, suche i słoneczne ale radzi sobie również w półcieniu.
Większe drzewa "wysuszają" podłoże w głębszych jego warstwach, natomiast wierzchnią warstwę ziemi wzbogacają w azot – warto sadzić pod nimi rośliny azotolubne!
Jest mrozoodporna (choć najmłodsze pędy mogą ucierpieć przy wiosennych przymrozkach).
Zastosowanie
Jako roślina ozdobna jest wykorzystywana jako soliter w dużych ogrodach i parkach. Możemy ją też spotkać na dużych skwerach, w lasach komunalnych, zadrzewieniach podmiejskich, na pasach oddzielających zabudowania i ogrody od dróg komunikacyjnych. Jest też używana do zalesiania hałd kopalnianych i terenów poprzemysłowych (roślina pionierska).
Robinię akacjową można formować – jest to dobre drzewo alejowe.
Jest też rośliną leczniczą – surowcem zielarskim są jedynie jej kwiaty, które można również spożywać.
Polecane odmiany
- 'Umbraculifera' – drzewo niewielkie, wolno rosnące, o kulistej koronie, nie kwitnące
- 'Frisia' – średnie drzewo o złocisto-żółtych liściach; białe kwiaty
- 'Tortuosa' – ozdobna z pędów o powyginanym kształcie
- 'Bessoniana' – odmiana Bessona
- 'Rozynskiana' – odmiana Rożyńskiego
Ciekawostki
Robinia akacjowa przywędrowała do Europy w ok. 1640 r. i była gatunkiem inwazyjnym. Obecnie jest już traktowana jako drzewo naturalnie występujące.
W Polsce największy jednogatunkowy las robiniowy (o powierzchni 174 ha) znajduje się w Cigacicach, pomiędzy Sulechowem i Zieloną Górą.
Zdjęcia tytułowe: erwin nowak, diabolos, WikimediaImages, Marek Jujka/Pixabay
Komentarze