Stratyfikacja nasion | Po co i jak to zrobić?

Stratyfikacja nasion roslin, fot. missspring - Depositphotos

Znaczna ilość roślin znajdujących się w przydomowych ogródkach uprawiana jest z nasion, a nie z sadzonek. Niektóre nasiona przed wysiewem wymaga przeprowadzenia odpowiednich zabiegów, które pobudzą je do wzrostu. W przeciwnym razie roślina może w ogóle nie wykiełkować. Jednym z takich zabiegów jest stratyfikacja nasion. Jak wykonuje się stratyfikację nasion?

Posłuchaj
00:00
11
Spis treści
Co to jest stratyfikacja nasion i po co ją robić? Jak samemu zrobić stratyfikację nasion? Jakie nasiona potrzebują stratyfikacji?

Na czym polega stratyfikacja nasion?

Każda roślina ma swój indywidualny czas, w którym kiełkuje, kwitnie i owocuje. Dzięki temu nasiona nie kiełkują od razu po spadnięciu z rośliny, kiedy warunki nie są sprzyjające i młodym pędom mogą zaszkodzić przymrozki, czy inne niekorzystne czynniki. To z kolei oznacza, że nasiona potrzebują odpowiedniego czasu w niskich temperaturach tzw. okresu spoczynku, aby mogły rozpocząć kiełkowanie. W warunkach naturalnych przebiega to naturalnie, zgodnie z cyklem wegetatywnym. Jednak, jeśli zajdzie taka potrzeba, to czas spoczynku można skrócić, stosując stratyfikację.

Stratyfikacja to zapewnienie nasionom odpowiednich warunków (temperatura, wilgotność, wymiana gazowa), aby "obudziły się" do życia.

Po co wykonywać stratyfikację roślin?

Stratyfikacja umożliwia kiełkowanie roślin, poprzez skrócenie czasu spoczynku, w którym przebywają nasiona. Dodatkowo zabieg ten, gdy jest odpowiednio przeprowadzony, zapewnia równe wschodzenie roślin, co ma wpływ na jakość zbiorów, wygląd roślin i ułatwia przeprowadzanie zabiegów pielęgnacyjnych, gdyż rośliny znajdują się w tej samej fazie wzrostu.

Jak przeprowadzić stratyfikację?

  • Kiełkowanie roślin można przyspieszyć, umieszczając nasiona w pojemniku wypełnionym wilgotnym piaskiem.
  • Pojemnik następnie należy przechowywać przez kilka do kilkunastu tygodni (w zależności od gatunku rośliny) w chłodnym pomieszczeniu bez nagłych wahań temperatury. Idealna do tego jest nieogrzewana piwnica, budynek gospodarczy, garaż, a nawet chłodziarka, w których temperatura powinna oscylować między 0 a 6 °C.

Stratyfikować możemy większość krajowych gatunków drzew i bylin, które chcemy uprawiać z nasion zebranych wprost z roślin. Warto zaznaczyć, że nie trzeba przeprowadzać stratyfikacji nasion, które zostały kupione w sklepie ogrodniczym, gdyż są one odpowiednio przygotowane do wysiewu.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: missspring/Depositphotos

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści