Lipa drobnolistna Tilia cordata

Lipa drobnolistna, fot. Rasa Kasparaviciene - Unsplash
Lipa drobnolistna (Tilia cordata) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
136
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, piaszczysto-gliniasta
Zapach: kwiaty
Wysokość: od 20 do 25 m
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Korona: kulista, stożkowata
Stanowisko: słońce, półcień

Lipa drobnolistna (Tilia cordata) to rozłożyste drzewo liściaste należące do rodziny lipowatych (Tilioideae). Występuje pospolicie na terenie całej Polski.

Lipa drobnolistna jest drzewem długowiecznym i przy sprzyjających warunkach może rosnąć setki lat. Osiąga zwykle wysokość 20-25 m. Kora na młodych gałęziach jest gładka i ma szarą barwę, na starych zaś jest nieregularna. Liście są sercowate, mają jaśniejszą dolną stronę blaszki i zżółknieją jesienią.

Lipa kwitnie od czerwca do lipca wytwarzając pachnące, lubiane przez pszczoły kwiaty o jasnożółtej barwie. Owocem jest orzech ze skrzydełkami.

Najbardziej znanymi i pospolicie występującymi lipami w Polsce są lipa drobnolistna i lipa szerokolistka (Tilia platyphyllos). Dość łatwo je od siebie odróżnić, ponieważ mają znacząco inną wielkość liści, ale gdy liście są młode i podobnej wielkości, patrzy się na kolor włosków w kątach liści – u lipy drobnolistej są one brązowe, u szerokolistej białe.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Wymagania i uprawa

Lipa drobnolistna nie jest trudna w uprawie – może rosnąć na stanowiskach słonecznych lub w półcieniu, również w miejscach nieosłoniętych od wiatru. Preferuje gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste i zasobne. Jest stosunkowo tolerancyjna na zanieczyszczenie powietrza.

Drzewo zakupione w pojemniku można sadzić przez większość sezonu wegetacyjnego, zaś okazy z gołą bryłą korzeniową – jesienią lub wiosną. Lipa dobrze znosi cięcie i formowanie.

Zastosowanie

Lipa polecana jest do dużych ogrodów – drzewo po kilkunastu latach rozrasta się do dużych rozmiarów, dlatego najlepiej się sprawdza do tworzenia alei lub można sadzenia pojedynczego jako soliter na trawniku.

Kwiaty lipy mają szerokie zastosowanie w medycynie ludowej – jako dobry środek przeciw gorączce i przeziębieniu. Surowiec suszy się pod koniec czerwca w warunkach naturalnych. Miód lipowy ma podobne działanie co kwiaty. Z kolei drewno dobrze się formuje i jest przydatne w rzeźbiarstwie.

Ciekawostki

Łacińska nazwa gatunkowa lipy drobnolistnej (Tilia cordata) pochodzi od słowa cordatus oznaczającego "sercowaty, w kształcie serca" – ma to związek z charakterystycznym kształtem liści rośliny.

Lipy to drzewa, które były bardzo ważne w różnych wierzeniach w Europie – starożytni Rzymianie uznawali je za symbol czystości i nadziei, Słowianie z naszych terenów przypisywali im moc ochronną przed duchami i piorunami. Charakterystyczny zapach drewna lipowego miał mieć właściwości oczyszczające.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Rasa Kasparaviciene, Dmitr Bukhantsov/Unsplash


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Gość Tilia
08-10-2019 09:01
..."Lipa drobnolistna różni się do lipy szerokolistnej wielkością kwiatów, które są mniejsze i sercowate.". Różnica jest widoczna raczej w wielkości liści a nie kwiatów. Lipa drobnolistna ma większą ilość kwiatów. Z kolei w szerokolistnej kwiaty są schowane głębiej pod ulistnieniem.
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści