Herbata z lipy | Jak przygotować napar? Dlaczego warto pić?

herbata - napar z lipy fot. Mizina - Depositphotos

Spróbuj herbaty z kwiatów lipy! To niezwykłe drzewo to źródło zdrowia. Dowiedz się, jakie ma właściwości zdrowotne i dlaczego warto ją pić. Przygotowanie naparu z lipy jest bardzo łatwe – sprawdź, jak to zrobić!

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
22
Spis treści
Jakie właściwości ma lipa? Jak zrobić napar z lipy? Kto powinien stosować lipę?

Herbata / napar z lipy

Lipa do długowieczna roślina należąca do rodziny lipowatych. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z zachwycającym kojącym zapachem, który uaktywnia się w szczególności w czerwcu i lipcu. Warto jednak mieć świadomość, że pojawiające się wówczas charakterystyczne kwiaty o żółtej barwie cieszą się wieloma zdrowotnymi właściwościami.

Co zawiera?

Napar z lipy to doskonała propozycja dla osób, które dosyć często zmagają się z dokuczliwymi przeziębieniami, bólem gardła oraz katarem. Lipa jest przede wszystkim źródłem drogocennych z perspektywy organizmu flawonoidów. Te niepozorne fito-związki mają bardzo korzystny wpływ na naszą kondycję. Redukują ryzyko pojawienia się choroby miażdżycowej i wpływają bardzo dobrze na kondycję naczyń krwionośnych, które z wiekiem robią się bardzo delikatne.

Lipa jest także źródłem witaminy C oraz PP. Ta pierwsza korzystnie wpływa na układ odpornościowy, uczelnia naczynia krwionośne, a także przyspiesza gojenie ran. Odgrywa wobec tego bardzo ważną rolę w organizmie człowieka. Z kolei witamina PP poprawia ukrwienie, troszczy się o właściwy poziom cholesterolu, wspomaga pracę mięśni oraz zwalczanie stanów depresyjnych i samej depresji. Lipa posiada właściwości rozkurczowe.

Jak przygotować herbatkę? Przepis na napar z lipy

Przygotowanie naparu nie należy do czynności trudnych. Łyżeczkę suszonych kwiatów należy zalać wrzątkiem i odstawić pod przykryciem na maksymalnie dziesięć minut. Po upływie czasu napar należy odcedzić i już po chwili delektować się jego subtelnym smakiem. Zaleca się picie naparu maksymalnie trzy razy każdego dnia. 

Właściwości zdrowotne | Dlaczego warto pić?

  • Lekarze zalecają picie naparu z lipy osobom, które borykają się z zaburzeniami trawienia.
  • Co ciekawe, jest to również propozycja dla osób, które dosyć często zmagają się ze stanami szczególnego nerwowego pobudzenia. Już jedna szklaneczka naparu zadziała na nas uspokajająco. Osoby, które nie radzą sobie z permanentnym stresem lub zmagają się z obezwładniającymi stanami lękowymi powinny korzystać z dobrodziejstw kwiatów lipy.
  • Dietetycy zalecają również stosowanie naparów w przypadku walki z nadwyżką kilogramów. Lipa bardzo skutecznie usprawnia metabolizm, co znacząco wpływa na naszą sylwetkę.
Kwiatostan lipy (Tiliae flos) kupuj tylko w sprawdzonych sklepach zielarskich lub w aptece. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu. Stosowanie niektórych ziół, zwłaszcza gdy przyjmujesz inne leki, może być niebezpieczne!


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Mizina / Depositphotos


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Lipa drobnolistna Tilia cordata

Lipa szerokolistna Tilia platyphyllos

Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści