Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
63
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Najlepsze drzewa do ogrodu. Te gatunki pokochasz!

Drzewo to podstawowy element ogrodu. Nadaje mu charakteru, jest tłem dla innych roślin oraz architektury i siedliskiem dla licznych drobnych zwierząt. W upalne dni chroni nas przed palącym słońcem, a jesienią i zimą może stworzyć zaporę przed lodowatym wiatrem. Można cieszyć się pięknym pokrojem drzewa, pachnącymi lub kolorowymi kwiatami bądź wspaniałym ulistnieniem. Każde drzewo jest inne i każde ma swoje wymagania. Dowiedz się, jakie jest najlepsze drzewo do Twojego ogrodu!

 

Wybór drzewa do ogrodu

Zanim kupisz sadzonkę drzewa w centrum ogrodniczym, najpierw zastanów się ile masz miejsca w ogrodzie. To bardzo ważne, bo niektóre gatunki osiągają spore rozmiary i po pewnym czasie mogą zasłonić okna domu lub sięgnąć gałęziami na dach, do sąsiada albo zaczepić o kable czy latarnię. Dobór drzewa zależy też od nasłonecznienia działki i rodzaju gleby.

Pamiętaj, że jeśli podoba Ci się jakiś gatunek, a nie masz odpowiedniej ilości miejsca, warto się sprawdzić, czy wśród roślin oferowanych w sprzedaży znajdziesz jego mniejszą odmianę, np. kolumnową, o kulistej koronie bądź płaczącą.

Trzeba zastanowić się też, jaką funkcję ma pełnić drzewo – czy ma stać się zimozieloną przegrodą, czy ma zachwycać kwiatami albo kształtem liści. A może ma wprowadzić do ogrodu akcent kolorystyczny?

najlepsze drzewa do ogrodu

Fot. MichaelGaida, Annette Meyer, Benjamin Balazs, cocoparisienne/Pixabay

Drzewa w ogrodzie mają wiele różnych funkcji. Dzięki nim można przyglądać się z bliska przyrodzie, stworzyć schronienie dla ptaków i innych małych zwierząt. Są też doskonałym, naturalnym sposobem na stworzenie zacienionego zakątka na mocno nasłonecznionej działce.

Drzewa do małego ogrodu

W małym ogrodzie można zwykle posadzić jedno nieduże drzewo (w takim miejscu, by nie przerastało do sąsiadów lub na ulicę). Odmiany o kolumnowych koronach (szukajmy nazw 'Columnaris' lub 'Fastigiata') przydają się przede wszystkim w wąskich pasach między ogrodzeniem a domem oraz na wąskich rabatach przy granicy z sąsiednimi działkami. Odmiany kuliste tworzące nieduże korony sprawdzają się przy wejściu do domu, przy tarasie oraz na rabatach w głębi ogrodu. Można je wykorzystać jako naturalne, zielone parasole. Drzewa płaczące ładnie prezentują się nad oczkami wodnymi, przy tarasach i w ogrodach naturalistycznych. Jeśli wybieramy okaz szczepiony na pniu, zwróćmy uwagę na wysokość miejsca szczepienia (roślina nie będzie się już rozrastała do góry, lecz na boki).

najlepsze drzewa do ogrodu

Fot. wasi1370/Pixabay, iVerde

1 – magnolia, 2 – brzoza brodawkowa 'Youngi', 3 – klon jawor 'Brilliantissimum', 4 – świerk serbski, 5 – klon zwyczajny 'Globosum', 6 – głóg 'Paul's Scarlet', 7 – klon zwyczajny 'Cleveland', 8 – klon palmowy, 9 – jarząb pospolity 'Fastigiata'

Najlepsze gatunki i odmiany

W małym ogrodzie w miejscu słonecznym wiosną mogą zakwitać magnolie (na biało, różowo, fioletowo lub żółto), wiśnie (Prunus) i jabłonie ozdobne (Malus) oraz głogi (Crataegus). Warto pamiętać o niedużych, łatwych w uprawie jarząbach (Sorbus), które poza kwiatami ukazującymi się wiosną mają ładne ulistnienie i rodzą kolorowe owoce przyciągające do ogrodu liczne ptaki. Przy tarasie sprawdzi się surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides) 'Nana' o wielkich liściach i zwartej kulistej koronie. 

najlepsze drzewa do ogrodu

Fot. iVerde

1 – klon palmowy 'Atropurpureum', 2 – klon jawor 'Brilliantissimum', 3 – surmia bignoniowa

W warunkach miejskich dobrze radzą sobie klony (Acer). Znajdziemy wiele ciekawych odmian klonu pospolitego (A. platanoides), jawora (A. pseudoplatanus) i klonu jesionolistnego (A. negundo). Kulistą koronę ma m.in. klon 'Globosum', ciekawą żółtą barwą liści wyróżnia się klon jawor 'Brilliantissimum', a biało-zielonymi oryginalnie ubarwionymi blaszkami liści charakteryzuje się klon jesionolistny 'Simon-Louis Frères'.

Ciekawy akcent kolorystyczny w ogrodzie można stworzyć sadząc klony palmowe (Acer palmatum), choć wymagają zacisznego miejsca i kwaśnego podłoża. Mają one wiele odmian różniących się barwą i kształtem liści. Pasują do ogrodów w stylu orientalnym i dobrze komponują się z roślinami wrzosowatymi. Do ok. 5 metrów dorasta odmiana 'Atropurpureum', ok. 8 metrów może osiągnąć klon palmowy 'Aureum' o liściach przebarwiających się jesienią na żółty kolor. Na bardzo małej przestrzeni, np. w zabudowie szeregowej czy w patio sprawdzi się osiągający 3 metry wysokości klon 'Garnet' o wyjątkowo ciemnym, purpurowym ulistnieniu.

Spośród gatunków iglastych w małych ogrodach można sadzić wysokie, ale bardzo wąskie świerki serbskie (Picea omorika), nieduże jodły koreańskie (Abies koreana) oraz liczne karłowe odmiany sosen (Pinus). Bardzo wąską, kolumnową koronę ma sosna pospolita 'Fastigiata'. Zaledwie 3 metry wysokości osiąga sosna pospolita 'Hibernia', a ok. 5 metrów odmiana 'Watereri.

Drzewa do dużego ogrodu

W dużym ogrodzie można pięknie wyeksponować drzewo o szerokiej koronie. W ogrodach leśnych i naturalistycznych warto sięgać po rodzime gatunki, takie jak sosny pospolita, brzoza brodawkowata (Betula pendula), buk pospolity (Fagus sylvatica), klon pospolity i jawor, dąb szypułkowy (Quercus robur), grab pospolity (Carpinus betulus) oraz lipa drobnolistna (Tilia cordata).

Nieco rzadszymi, bardziej oryginalnymi drzewami ale szybko rosnącymi drzewami są jodła olbrzymia (Abies grandis), modrzewie europejski i japoński (Larix), sosna wejmutka (Pinus strobus), daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) oraz robinia akacjowa (Robinia pseudoacaccia).

najlepsze drzewa do ogrodu

Fot. iVerde

Duże drzewa najlepiej prezentują się sadzone pojedynczo lub w luźnych grupach.

1 – miłorząb japoński, 2 – brzoza pożyteczna 'Doorenbos', 3 – jesion wyniosły 'Allgold', 4 – ambrowiec balsamiczny, 5 – jodła olbrzymia, 6 – buk pospolity 'Atropurpurea'

Najlepsze gatunki i odmiany

Do uprawy na glebie piaszczystej i suchej gleby nadaje się jodła kalifornijska (Abies concolor), brzoza papierowa (Betula papyrifera) i brodawkowata (B. pendula), surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides), glediczja trójcierniowa (Gleditsia tracanthos) oraz sosny – czarna (Pinus nigra) i pospolita (P. sylvestris).

Zakładając duży ogród na wilgotnym podłożu, np. nad brzegiem jeziora, można posadzić metasekwoję chińską (Metasequoia glyptrostroboides) lub jej odmianę 'Ogon' o złocistych igłach, cypryśnik błotny (Taxodium distichum), choinę kanadyjską (Tsuga canadensis) o miękkich igłach, brzozę omszoną (Betula pubescens), potężny jesion wyniosły (Fraxinus excelsior) lub pięknie przebarwiający się jesienią ambrowiec balsamiczny (Liquidambar styraciflua).

W dużym, ale zacienionym ogrodzie można posadzić miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) o wyjątkowo pięknych liściach przebarwiających się jesienią na jasnożółty kolor lub buk (Fagus) – 'Zlatia' o złotożółtych liściach wczesną wiosną albo jedną z czerwonolistnych odmian – 'Atropunicea', 'Atropurpurea' czy 'Purpurea Tricolor'.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: Flower Council Holland

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (13)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Tydzień 37, Sentencja nr:5
Kończymy zbiór warzyw ciepłolubnych, do których należą: dynia, ogórek, papryka czy pomidor.
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Tydzień 37, Sentencja nr:4
Warto przegrabić murawę, a jeśli gleba jest zbita, trzeba przeprowadzić wertykulację (nacinanie) i aerację (napowietrzanie) trawnika.
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Tydzień 37, Sentencja nr:3
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Tydzień 37, Sentencja nr:2
Bardzo ważne jest, aby w sierpniu zakończyć nawożenie drzew i krzewów ogrodowych nawozami azotowymi. W przeciwnym razie gałązki mogą nie zdrewnieć przed nadejściem zimy.
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Tydzień 37, Sentencja nr:1
Także we wrześniu pamiętajmy o pielęgnacji trawnika: regularnym strzyżeniu (na większej wysokości niż latem) i podlewaniu (w miarę potrzeby)
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu