Logo
Logo

Świerk serbski (Picea omorika)

Świerk serbski (Picea omorika) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: cała roślina
 • Odczyn gleby: zasadowa
 • Pokrój: stożkowaty, wzniesiony
 • Wysokość: 20-30 metrów
 • Trwałość liści: zimozielone
 • Korona: stożkowata, regularna
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: pojedynczo, w grupie, duże ogrody, parki, zieleń miejska
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany Gdzie kupić?

  Świerk serbski (Picea omorika) to drzewo należące do rodziny sosnowatych (Pinaceae). W środowisku naturalnym roślina występuje na Bałkanach (głównie w Serbii i w Bośni). W Polsce odmiany ozdobne świerka serbskiego to jedne z najczęściej uprawianych jako iglaste rośliny ozdobne.

  Jak wygląda świerk serbski?

  Roślina dorasta do 30 m wysokości i charakteryzują ją silne przyrosty roczne (nawet do 100 cm) – jest to najszybciej rosnący świerk. Ma wzniesiony, regularnie stożkowaty pokrój. Igły są krótkie i sztywne. Z wierzchu mają ciemnozieloną barwę, od spodu natomiast wyróżniają je dwa białe paski. Igły mogą utrzymywać się na drzewie nawet przez 10 lat.

  Roślina jest jednopienna – kwiaty żeńskie są fioletowe a męskie żółte. Szyszki o purpurowo-brązowej barwie mają wydłużony kształt i 4-7 cm długości.

  Wymagania i uprawa świerka serbskiego

  Świerk serbski najokazalej wygląda uprawiany na stanowisku słonecznym. Optymalne podłoże jest ciężkie i zasobne w składniki pokarmowe. Jest to gatunek mrozoodporny.

  Jest wytrzymała i znosi duże zanieczyszczenia (w tym i kwaśne deszcze).

  Pielęgnacja świerka serbskiego

  Roślina potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji (podlewanie, nawożenie, itp.) głównie w pierwszych latach uprawy. Bardzo dobre reaguje na nawozy organiczne. Podłoże wokół świerku warto ściółkować.

  Cięcie świerków, np. na żywopłot musi być bardzo systematyczne. Początkowo należy je ciąć tak, by rośliny się zagęściły – skracamy przyrosty rośliny, w tym jej wierzchołek/-ki. Zabieg wykonujemy wiosną.

  Szkodniki i choroby świerka serbskiego

  W czasie uprawy należy zwracać uwagę na występowanie szkodników (przędziorki, ochojniki), chorób grzybowych oraz niedobór magnezu. Objawem bardzo często jest brązowienie i opadanie igieł bądź zamieranie pędów.

  Zastosowanie świerka serbskiego

  Świerk ze względu na dużą wytrzymałość na niekorzystne warunki jest chętnie wykorzystywany w zieleni miejskiej, w tym w parkach. W ogrodzie zwykle uprawia się go jako pojedynczy soliter. Ze względu na osiągane rozmiary i szybki wzrost zaleca się go sadzić jedynie w dużych ogrodach.

  Ze względu na gęsty pokrój i szybki wzrost, ze świerka serbskiego można też tworzyć żywopłoty. Rośliny sadzi się wtedy w odstępach ok. 50 cm.

  Wybrane odmiany świerka serbskiego

  • 'Nana' – (zdj. 3) odm. karłowa dorastająca do 2 m., pokrój szerokostożkowy
  • 'Pimoko' – (zdj. 4) odm. karłowa dorastająca do 60 cm, pokrój kulisty, często spłaszczony, niebieskawe igły
  • 'Golden Rain' – bardzo jasne przyrosty i żółte igły przez cały sezon

  Gdzie kupić sadzonki świerka serbskiego?

  Sadzonki różnych odmian świerka serbskiego znajdziemy w szkółkach roślin ozdobnych jak i centrach ogrodniczych. Kupić je też można przez Internet w sklepach takich jak:

   

  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Crusier/CC BY 3.0/Link; Iifar/Wikimedia Commons; iVerde

  Autor
  Świerk serbski
  Świerk serbski
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość As

  24-03-2023 17:11

  Brak w opisie przyrost roczny

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl