Logo
Logo

Żywopłot ze świerka | Sadzenie, przycinanie, najlepsze gatunki

Naturalne ogrodzenie, czyli żywopłot to świetny sposób na zapewnienie sobie prywatności oraz poprawę warunków w ogrodzie. Żywopłot tłumi hałasy, ogranicza zanieczyszczenie powietrza i chroni przed brudem z ulicy, a dodatkowo świetnie wygląda. Szczególnie popularne są żywopłoty wiecznie zielone, tworzone z rośliny iglastych, a wśród nich dużym zainteresowaniem cieszą się żywopłoty ze świerka. Dlaczego warto wybrać świerk na żywopłot? Jakie świerki nadają się na żywopłot? Jak założyć żywopłot ze świerka? Jak dbać o żywopłot ze świerka?

Spis treści
Jak wygląda? Jakie ma walory dekoracyjne? Jaki świerk wybrać na żywopłot? Jak sadzić świerk na żywopłot? Jak dbać o żywopłot ze świerków? Przycinanie żywopłotu ze świerków

Jak wygląda? Jakie ma walory dekoracyjne?

Naturalnie świerk jest dużym drzewem, ale sadzony w formie szpaleru i odpowiednio przycinany daje się dobrze prowadzić, tworząc zwarty żywopłot o dużych walorach dekoracyjnych. Gęste, zielone gałązki dobrze chronią przed wiatrem, wyciszają i ograniczają zanieczyszczenia z ulicy. Dodatkowo gęsta, zielona ściana świetnie wygląda przez cały rok, gdyż igły nie opadają jesienią, zapewniając niezwykłą dekorację ogrodu. Dzięki temu żywopłot doskonale spełnia swoją funkcję przez wszystkie pory roku, stając się jedną z lepszych roślin na żywopłot, który jest nie tylko praktyczny, ale i łatwy w uprawie oraz piękny.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 

Post udostępniony przez rozgość się 💙 (@miahomelife)

Jaki świerk wybrać na żywopłot?

Wybór świerka na żywopłot, uzależniony jest tylko od upodobań i efektu, jaki chce się osiągnąć. Do wyboru są 3 gatunki świerków.

Świerk pospolity

Łatwo dostępny i tani, ale dość trudny w uprawie. Odpowiednie przycinanie pozwala uzyskać gęsty i zwarty szpaler, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość, gdyż ten gatunek wolno rośnie i powolni się zagęszcza, do czego jest niezbędne cięcie górnych pędów. Potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby i czystego powietrza.
Dowiedz się więcej

Świerk serbski

Gatunek, który wyróżnią się najbardziej ozdobnym wyglądem i świetnie nadaje się na żywopłoty formowane, ale świetnie też wygląda jeśli zrezygnuje się z formowania. Ma smukły, a jednocześnie gęsty pokrój, tworząc wspaniałą zasłonę, dzięki czemu świetnie chroni przed wiatrem i zanieczyszczeniami. Dużą zaletą świerku serbskiego jest jego szybki wzrost – roślina może przyrastać nawet 30 – 100 cm rocznie, co pozwala szybko uzyskać zwarty szpaler.
Dowiedz się więcej

Świerk kłujący

Łatwy w uprawie, dość szybko rośnie i pięknie wygląda, dzięki zielonym igłom, które delikatnie wpadają w niebieski odcień. Uprawia się go tylko w formie formowanej, gdyż dorasta do 20 m wysokości, więc wymaga regularnego cięcia. Doskonale znosi zanieczyszczone i suche powietrze, więc będzie rósł dobrze nawet w mieście.
Dowiedz się więcej

Jak sadzić świerk na żywopłot?

  • Sadzonki świerka wykopanego z gruntu sadzi się pod koniec sierpnia lub na przełomie kwietna i maja. Natomiast sadzonki w doniczkach można sadzić przez cały czas, gdy ziemia nie jest zamarznięta.
  • Ziemia pod świerki powinna zostać dobrze przekopana i spulchniona. Następnie należy wykopać dołki, dopasowując je do wielkości bryły korzeniowej.
  • Świerki na żywopłot zazwyczaj sadzi się w odstępach od 30 do 50 cm – zbyt gęsto zasadzone nie będą dobrze rosły. Można je sadzić w dwóch rzędach, ale przycinanie sprawia, że mocno się zagęszczają, więc jeden rząd w zupełności wystarczy, aby uzyskać gęsty żywopłot.
  • Po posadzeniu rośliny należy obficie podlać.

Jak dbać o żywopłot ze świerków?

Pielęgnacja świerkowego żywopłotu obejmuje przede wszystkim: podlewanie, nawożenie oraz przycinanie. Świerki lubią, gdy podłoże jest wilgotne, dlatego należy zapobiegać przesuszeniu podłoża – w trakcie długotrwałej suszy, warto rośliny podlewać. Parowanie wody i przesuszenie gleby ogranicza ściółkowanie, do czego najlepiej wykorzystać naturalne materiały np. korę lub agrowłókninę.

Nawozy stosuje się 2-3 razy w sezonie, wykorzystując: nawóz do roślin iglastych, nawóz do roślin kwasolubnych lub nawóz do rododendronów. Pierwszą dawkę nawozu (a najlepiej jej połowę) podaje się, dopiero gdy pojawią się pierwsze przyrosty na roślinach.

Fot. Matej / AdobeStock
Cięcie żywopłotu ze świerka to czynność, którą musimy wykonywać bardzo skrupulatnie i regularnie.

Przycinanie żywopłotu ze świerków

Świerki to wysokie drzewa, które słabo się zagęszczają. Dlatego młode okazy wymagają bardzo regularnego cięcia, które ograniczy wzrost górnych pędów, powodując zagęszczenie i umożliwiając stworzenie zwartego szpaleru. W pierwszych latach przycinanie powinno być delikatne lub można z niego całkowicie zrezygnować, aby rośliny mogły zyskać na wysokości.

Przycinanie wykonuje się wiosną, skracając ubiegłoroczne przyrosty o 10-20 cm, dzięki czemu będą wypuszczać więcej bocznych pędów. Nie wolno usuwać starych, zdrewniałych gałęzi (chyba że przemarzły lub są uszkodzone), gdyż rzadko wypuszczają one nowe pędy, więc mogą powstać mało estetyczne luki.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: Marcin / AdobeStock

Autor
Żywopłot ze świerka | Sadzenie, przycinanie, najlepsze gatunki
Żywopłot ze świerka | Sadzenie, przycinanie, najlepsze gatunki
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl