Logo
Logo

Agrowłóknina (fizelina ogrodowa) – czym jest i do czego służy?

Pielęgnacja roślin wymaga wielu zabiegów, a jednymi z nich jest stosowanie środków ochronnych. Nie zawsze jednak musimy uciekać się do używania herbicydów i pestycydów, czy też do ciężkiego i czasochłonnego pielenia. Aby zahamować wyrastanie i rozprzestrzenianie się chwastów oraz zapewnić ochronę przed szkodnikami, a także przed przymrozkami można również użyć środka ochrony biernej.

Dla potrzeb pielęgnacyjnych ogrodu często wykorzystywane są specjalne płachty materiałowe. Mowa tutaj o materiale flizelina ogrodowa, znanym również pod nazwą agrowłóknina.

Spis treści
Co to agrowłóknina (fizelina ogrodowa)? Jakie są typy i zastosowania agrowłókniny? Jak rozłożyć agrowłókninę? Do czego wykorzystać agrowłókninę w ogrodzie?

Agrowłóknina – czym jest?

Włóknina ogrodnicza jest produktem syntetycznym tkanym z włókien polipropylenowych, do wykorzystywania przede wszystkim w ogrodach. Służy ograniczeniu rozwoju chwastów, a także zmniejsza wysychanie gleby. Agrowłóknina ogrodnicza jest wytrzymała, a jednocześnie doskonale przepuszcza wodę oraz powietrze.

Agrowłókniny występują w kilku rodzajach, a wybór włókniny ogrodowej powinien być dopasowywany do rodzaju gleby, którą materiał ma chronić.

Rodzaje agrowłóknin

Agrowłókniny dzielone są na typy ze względu na zastosowanie i są to: agrowłóknina ściółkująca, agrowłóknina wiosenna oraz agrowłóknina zimowa. Wszystkie różnią się od siebie gramaturą, przeznaczeniem oraz okresem roku, w którym powinny być stosowane.

Agrowłóknina do ściółkowania

Włóknina z wysoką gramaturą (waga jednego metra kwadratowego materiału) oscylującą pomiędzy 50g a 100g na m2. Wysoka gramatura agrowłókniny ma za zadanie wyeliminowanie możliwości rozwoju chwastom, które w takich warunkach nie są w stanie przebijać się przez materiał.

Agrowłóknina do ściółkowania jest barwiona na ciemne kolory, np. ciemnozielony lub czarny. Jest idealna do zastosowania w pasie zieleni otaczającej ogród, w miejscach trudnych do odchwaszczania, ale także w przydomowym ogródku warzywnym. Wspomaga uprawę warzyw ciepłolubnych jak ogórki, papryka, pomidory czy truskawki. Ciemna barwa sprzyja pochłanianiu promieni słoneczne, co powoduje podniesienie się temperatury podłoża. W takich warunkach rośliny ciepłolubne szybciej rosną.

Czarna agrowłóknina do ściółkowania
Czarna agrowłóknina do ściółkowania | Antychwastowa
Agrowłóknina HORTI-LINE zabezpiecza rośliny przed mrozem, wiatrem oraz utratą wilgoci. Produkt wyposażony w porowatą strukturę, która gwarantuje swobodny przepływ powietrza. Nie zaburza ona przebiegu zimowej wegetacji roślin. Agrowłóknina jest bardzo prosta w użyciu.
Kup w naszym sklepie!

Agrowłóknina wiosenna

Bezpośrednio po zasianiu lub wysadzeniu rozsady na miejsce stałe do ochrony roślin warto zastosować agrowłókninę wiosenną. Ma ona gramaturę pomiędzy 15g a 30g/m2, czyli niską oraz biały kolor. Wspomaga bezpieczny rozwój siewek chroniąc je przed przymrozkami, co zapewnia, a przy tym przyspiesza plonowanie. Włóknina ogrodowa wiosenna ma bardzo dobrą przepuszczalność, a znajduje zastosowanie przy uprawach ziemniaków, kapusty, marchwi albo rzodkiewek.

Biała agrowłóknina do ochrony przed mrozem
Biała agrowłóknina do ochrony przed mrozem | Zimowa
Agrowłóknina HORTI-LINE zabezpiecza rośliny przed mrozem, wiatrem oraz utratą wilgoci. Produkt wyposażony w porowatą strukturę, która gwarantuje swobodny przepływ powietrza. Nie zaburza ona przebiegu zimowej wegetacji roślin. Agrowłóknina jest bardzo prosta w użyciu.
Kup w naszym sklepie!

Agrowłóknina zimowa

Agrowłóknina zimowa ma za zadanie zabezpieczyć rośliny przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jak już sama nazwa wskazuje, ma chronić przede wszystkim zimą, a więc przed mrozem, wiatrem oraz śniegiem. Taka włóknina posiada gramaturę rzędu 30g do 50g/m2 i jest wytwarzana w jasnych kolorach, najczęściej w białym. Jasny kolor jest tutaj stosowany nie bez powodu, ponieważ lepiej odbija promienie słoneczne, które zimą mogłyby doprowadzać do przegrzania się roślin.

Tym samym włóknina zimowa ochrania rośliny przed wahaniami temperatury, które zimą mogą oscylować pomiędzy dodatnimi w dzień i minusowymi nocą. Stosuje się ją przede wszystkim do zabezpieczania, czyli okrywania roślin mało odpornych na mrozy i zimne wiatry, a pozostawiane do przezimowania w glebie. Można nią okrywać iglaki, jak i winorośl, czy krzewy ogrodowe, jak róże. Można ją również stosować do pozostawionych w glebie roślin na nasiona, np. pietruszki, czy buraków.

Jak rozłożyć agrowłókninę?

Włókninę ogrodniczą rozkłada się przed jak i po wysiewie i wysadzeniu roślin, a także już po ukazaniu się pędów nad powierzchnią gleby, czy w ogrodzie już istniejącym. Nakłada się ją na podłoże oczyszczone i wyrównane. Jako że agrowłókninę kupujemy w rolkach, pozwala to na szybką i łatwą pracę, ale należy rozkładać ją luźno, aby rośliny miały odpowiednio dużo przestrzeni. Do gruntu agrowłóknina montowana jest za pomocą specjalnych plastikowych szpilek.

Dla ochrony przed podmuchami wiatru agrowłókninę przesypujemy ziemią, wykonując przedtem nacięcia w miejscach, gdzie rośliny będą wysadzane. Miejsca nacięte również powinny zostać zabezpieczone przytwierdzeniem do podłoża.

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Czy agrowłóknina jest dobrym wyborem do ogrodu?

W przeciwieństwie do folii agrowłóknina w odznacza się lepszą wytrzymałością, pełniejszą ochroną roślin, a także znacznym przyspieszeniem i bezpieczeństwem ich ściółkowania. Najważniejszymi zadaniami, a jednocześnie zaletami zastosowania agrowłókniny w ogrodzie są:

• ochrona roślin przed niskimi temperaturami, a przede wszystkim przed przymrozkami;
• ochrona roślin i gleby przed owadami;
• ochrona przed gryzoniami i ptakami;
• ochrona przed chwastami;
• przyspieszanie wzrostu roślin;
• duża przepuszczalność wody oraz powietrza;
• zapobieganie nadmiernemu parowaniu gleby;
• zapobieganie przegrzewania się roślin.

Zastosowanie agrowłókniny może przyspieszać zbiór warzyw. W doniesieniu np. do sałaty, czy ogórków będzie to ok. tydzień, a warzyw kapustnych nawet o dziesięć dni. Ponadto zastosowanie włókniny ogrodniczej sprawia, że rośliny są brudzone przez np. błoto podczas opadów, a i same plony są znacznie czystsze.

Podsumowanie – dobór agrowłókniny

Dobieranie rodzaju agrowłókniny powinno być uzależnione od jej przeznaczenia i pory roku. Na nakładane na materiał zadania ma także wpływ kolorystyka oraz grubość, ponieważ jest to ściśle powiązane ze zdolnością do zatrzymywania wilgoci, przepuszczalnością powietrza oraz pochłanianiem albo odbijaniem promieniowania słonecznego.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: [email protected], videogomel /Depositphotos

Autor
Agrowłóknina (fizelina ogrodowa) – czym jest i do czego służy?
Agrowłóknina (fizelina ogrodowa) – czym jest i do czego służy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy