Logo
Logo

Kiedy można bezpiecznie posadzić rozsadę do gruntu?

Druga połowa maja to czas, gdy pielęgnowaną rozsadę lub kupione sadzonki należy przygotować do posadzenia w gruncie. Mija wtedy ryzyko nagłych przymrozków, które mogłyby zniszczyć rośliny, co umożliwiało wcześniejsze przeniesienie uprawy na otwarte powietrze. Jednak zanim zabierzemy się za przesadzanie roślin, należy je przygotować do zmiennych warunków, które panują na zewnątrz. Jak się do tego zabrać? Jak i kiedy to zrobić? Podpowiadamy.

Kiedy możemy przesadzić domową rozsadę do ogrodu?

Po 15 maja można już bezpiecznie sadzić do gruntu rozsadę wrażliwych na zimno warzyw i kwiatów. Ukorzenione sadzonki łatwo się przyjmuję i szybko rosną.

W połowie maja, gdy minie już ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków, posadź do gruntu rozsadę (flancę). Sadzonki warzyw (np.: pomidorów, papryki, ogórków) i kwiatów (np.: astrów, bratków, lwiej paszczy) oraz wielu innych ciepłolubnych gatunków będą mogły już bezpiecznie nocować w ogrodzie.

Jak przygotować sadzonki do warunków panujących w ogrodzie?

Trzeba jednak pamiętać, że młode rośliny, które przez wiele tygodni rosły pod osłonami lub w pomieszczeniu (w wyższej temperaturze i wilgotności) muszą przejść 10-14 dniowy okres hartowania, by mogły przyzwyczaić się trudniejszych warunków uprawy w gruncie (wahania temperatury i ekspozycji na silne promienie słoneczne).

Hartowanie rozsady polega na coraz dłuższym wietrzeniu inspektów lub wynoszeniu sadzonek do ogrodu. Najpierw tylko na kilka godzin w ciągu dnia, a z czasem także nocą. Po posadzeniu przez 2 tygodnie trzeba dodatkowo dbać o regularne podlewanie, bo system korzeniowy podczas przesadzania mógł ulec uszkodzeniu. Jeśli prognozowane będą przymrozki, to sadzonki warto chronić osłonami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Catkin / Pixabay

Autor
Kiedy można bezpiecznie posadzić rozsadę do gruntu?
Kiedy można bezpiecznie posadzić rozsadę do gruntu?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl