Kiedy można bezpiecznie posadzić rozsadę do gruntu?

Druga połowa maja to czas, gdy pielęgnowaną rozsadę lub kupione sadzonki należy przygotować do posadzenia w gruncie. Mija wtedy ryzyko nagłych przymrozków, które mogłyby zniszczyć rośliny, co umożliwiało wcześniejsze przeniesienie uprawy na otwarte powietrze. Jednak zanim zabierzemy się za przesadzanie roślin, należy je przygotować do zmiennych warunków, które panują na zewnątrz. Jak się do tego zabrać? Jak i kiedy to zrobić? Podpowiadamy.

Posłuchaj
00:00
58

Kiedy możemy przesadzić domową rozsadę do ogrodu?

Po 15 maja można już bezpiecznie sadzić do gruntu rozsadę wrażliwych na zimno warzyw i kwiatów. Ukorzenione sadzonki łatwo się przyjmuję i szybko rosną.

W połowie maja, gdy minie już ryzyko ostatnich wiosennych przymrozków, posadź do gruntu rozsadę (flancę). Sadzonki warzyw (np.: pomidorów, papryki, ogórków) i kwiatów (np.: astrów, bratków, lwiej paszczy) oraz wielu innych ciepłolubnych gatunków będą mogły już bezpiecznie nocować w ogrodzie.

Jak przygotować sadzonki do warunków panujących w ogrodzie?

Trzeba jednak pamiętać, że młode rośliny, które przez wiele tygodni rosły pod osłonami lub w pomieszczeniu (w wyższej temperaturze i wilgotności) muszą przejść 10-14 dniowy okres hartowania, by mogły przyzwyczaić się trudniejszych warunków uprawy w gruncie (wahania temperatury i ekspozycji na silne promienie słoneczne).

Hartowanie rozsady polega na coraz dłuższym wietrzeniu inspektów lub wynoszeniu sadzonek do ogrodu. Najpierw tylko na kilka godzin w ciągu dnia, a z czasem także nocą. Po posadzeniu przez 2 tygodnie trzeba dodatkowo dbać o regularne podlewanie, bo system korzeniowy podczas przesadzania mógł ulec uszkodzeniu. Jeśli prognozowane będą przymrozki, to sadzonki warto chronić osłonami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Catkin / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści