Grunt to podłoże!
Dlaczego warto wybrać gotową ziemię do siewu?
Ogrodnicy doskonale wiedzą, że powiedzenie "grunt to podłoże" jest wyjątkowo ważne w ogrodnictwie – zdrowe siewki to zdrowe rośliny! Jeśli do wysiewu wykorzysta się podłoże o niewłaściwym składzie lub zainfekowane patogenami, to siewki nie będą miały szans na prawidłowy rozwój albo szybko zaczną chorować i będą miał trudności w prawidłowym wzroście w ciągu całego sezonu.
Ziemia do wysiewów i rozsady to specjalna mieszanka podłoży ogrodniczych, przeznaczona szczególnie do rozmnażania generatywnego roślin – t.j. wysiewania nasion warzyw, roślin ogrodowych i doniczkowych.
Taką ziemię możesz przygotować samemu lub kupić gotową w sklepie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ziemia ogrodowa, z pomocą której przygotowujemy własne podłoża, często nie nadaje się do wysiewów z uwagi na zbyt zbitą strukturę, niewłaściwy skład i obecność patogenów glebowych. Gotowe podłoże do siewu ze sklepów ogrodniczych ma dokładnie sprawdzony skład, dodatkowe składniki mineralne i jest bezpieczne dla roślin.
Zalety gotowego podłoża do siewu
Czym wyróżnia się gotowa ziemia do wysiewów?
Podłoże do wysiewów jest:
- sterylne – wolne od szkodników i patogenów glebowych;
- przewiewne i przepuszczalne;
- dobrze magazynuje wodę;
- skład i struktura optymalna dla kiełkujących siewek;
- łatwo dostępne – bez problemów można je kupić w większości sklepów ogrodniczych, supermarketów typu "dom i ogród" i przez internet.
Skład i właściwości podłoża do siewu
Jaka jest najlepsza ziemia do wysiewów?
Bazą podłoża do wysiewów jest substrat torfowy (z odkwaszonego torfu wysokiego) oraz perlit lub drobny piasek kwarcowy – stosunek torfu do piasku to 4:1. Dzięki zwartości perlitu (lub piasku) podłoże jest lekkie i przewiewne, co korzystnie wpływa na wymianę gazową. Torf dzięki swojej strukturze daje odpowiednia przestrzeń do rozwoju korzeni i magazynuje wilgoć.
Torf jest odkwaszany wapnem lub kredą, by odczyn podłoża wynosił około pH 5,4-6,0 – co jest odpowiednie dla większości roślin. Niestety jest pozbawiony składników mineralnych, dlatego też podłoże wzbogacone jest startowy nawóz wieloskładnikowy, który dostarcza młodym roślinom niezbędnych makro i mikroelementów.
Podłoże jest odkażone (sterylne) – t.j. pozbawione szkodników i patogenów glebowych, powodujących groźne choroby (np. zgorzel siewek).
Wielodoniczki do wysiewu to wyjątkowo pomocne narzędzia, kiedy decydujemy się na własne rozsady. |
Niekiedy podłoże do wysiewów jest dodatkowo wzbogacane, np. pozytywnymi mikroorganizmami (poprawiają pobieranie składników pokarmowych), włóknem kokosowym (poprawiającym strukturę i przyswajalność wody) oraz sproszkowany węgiel drzewny (hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów).
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Zoe Schaeffer/Unsplash ed., congerdesign / Pixabay
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!