Logo
Logo

Ziemia do wysiewów i rozsady | Jaką wybrać i gdzie kupić?

Zapewnienie najlepszego startu dla wysiewanych przez nas roślin jest bardzo ważne. To dzięki prawidłowej pielęgnacji i przede wszystkim odpowiedniemu podłożu, bogatemu w potrzebne kiełkującym roślinom składniki, nasze uprawy będą zdrowe, pięknie kwitnące i dadzą obfite plony.

Czym jest dokładnie ziemia do wysiewów, pikowania i rozsady? Co powinna zawierać? I gdzie ją kupić? Sprawdź!

Spis treści
Dlaczego warto wybrać gotową ziemię do siewu? Czym wyróżnia się gotowa ziemia do wysiewów? Jaka jest najlepsza ziemia do wysiewów?

Grunt to podłoże!
Dlaczego warto wybrać gotową ziemię do siewu?

Ogrodnicy doskonale wiedzą, że powiedzenie "grunt to podłoże" jest wyjątkowo ważne w ogrodnictwie – zdrowe siewki to zdrowe rośliny! Jeśli do wysiewu wykorzysta się podłoże o niewłaściwym składzie lub zainfekowane patogenami, to siewki nie będą miały szans na prawidłowy rozwój albo szybko zaczną chorować i będą miał trudności w prawidłowym wzroście w ciągu całego sezonu.

Ziemia do wysiewów i rozsady to specjalna mieszanka podłoży ogrodniczych, przeznaczona szczególnie do rozmnażania generatywnego roślin – t.j. wysiewania nasion warzyw, roślin ogrodowych i doniczkowych.

Taką ziemię możesz przygotować samemu lub kupić gotową w sklepie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ziemia ogrodowa, z pomocą której przygotowujemy własne podłoża, często nie nadaje się do wysiewów z uwagi na zbyt zbitą strukturę, niewłaściwy skład i obecność patogenów glebowych. Gotowe podłoże do siewu ze sklepów ogrodniczych ma dokładnie sprawdzony skład, dodatkowe składniki mineralne i jest bezpieczne dla roślin. 

Ziemia Do Siewu i Pikowania
Ziemia Do Siewu i Pikowania – 20 l
Specjalnie przygotowane podłoże do wysiewów i pikowania. Jest przystosowana do wysiewania wszystkich nasion warzyw i kwiatów.
Sprawdź dostępność i kup online

Zalety gotowego podłoża do siewu
Czym wyróżnia się gotowa ziemia do wysiewów?

Podłoże do wysiewów jest:

  • sterylne – wolne od szkodników i patogenów glebowych;
  • przewiewne i przepuszczalne;
  • dobrze magazynuje wodę;
  • skład i struktura optymalna dla kiełkujących siewek;
  • łatwo dostępne – bez problemów można je kupić w większości sklepów ogrodniczych, supermarketów typu "dom i ogród" i przez internet.

Skład i właściwości podłoża do siewu
Jaka jest najlepsza ziemia do wysiewów?

Bazą podłoża do wysiewów jest substrat torfowy (z odkwaszonego torfu wysokiego) oraz perlit lub drobny piasek kwarcowy – stosunek torfu do piasku to 4:1. Dzięki zwartości perlitu (lub piasku) podłoże jest lekkie i przewiewne, co korzystnie wpływa na wymianę gazową. Torf dzięki swojej strukturze daje odpowiednia przestrzeń do rozwoju korzeni i magazynuje wilgoć.

Torf jest odkwaszany wapnem lub kredą, by odczyn podłoża wynosił około pH 5,4-6,0 – co jest odpowiednie dla większości roślin. Niestety jest pozbawiony składników mineralnych, dlatego też podłoże wzbogacone jest startowy nawóz wieloskładnikowy, który dostarcza młodym roślinom niezbędnych makro i mikroelementów.

Podłoże jest odkażone (sterylne) – t.j. pozbawione szkodników i patogenów glebowych, powodujących groźne choroby (np. zgorzel siewek).

Paleta – wielodoniczka do wysiewów
fot. Pexels

Wielodoniczki do wysiewu to wyjątkowo pomocne narzędzia, kiedy decydujemy się na własne rozsady.

Niekiedy podłoże do wysiewów jest dodatkowo wzbogacane, np. pozytywnymi mikroorganizmami (poprawiają pobieranie składników pokarmowych), włóknem kokosowym (poprawiającym strukturę i przyswajalność wody) oraz sproszkowany węgiel drzewny (hamuje rozwój szkodliwych drobnoustrojów).

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia tytułowe: Zoe Schaeffer/Unsplash ed., congerdesign / Pixabay

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Ziemia do wysiewów i rozsady | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Ziemia do wysiewów i rozsady | Jaką wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (19)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl