Torf wysoki: podstawa podłoży ogrodniczych
W przypadku większości oferowanych w workach podłoży ogrodniczych, bazą i podstawowym składnikiem torf wysoki – naturalnego surowca pozyskiwanego głównie w krajach nadbałtyckich (Łotwa, Estonia, Litwa) oraz w Niemczech, Szwecji lub w Irlandii.
Rodzaje torfu wysokiego
|
Fot. bernswaelz/Pixabay
Wydobywanie torfu. |
Jakie unikalne właściwości ma torf wysoki?
Wybór torfu wysokiego nie jest przypadkowy, ponieważ ma on szereg cech, które zapewniają roślinom odpowiedni rozwój i wzrost:
- ma dużą zdolność do magazynowania związków pokarmowych, powietrza i wody.
- jest wolny od zanieczyszczeń, nasion chwastów czy patogenów (podłoże sterylne)
- charakteryzuje się luźną strukturą
- ma kwaśny odczyn (pH 3-4) – może być wykorzystywany zarówno do zakwaszania podłoża, jak do jego użyźniania
W sprzedaży znajdziemy podłoża na bazie torfu wysokiego, bez żadnych domieszek, czyli kwaśny lub torf wysoki odkwaszony (poddany obróbce) przez dodanie wapna lub kredy. Torf odkwaszony najczęściej wykorzystywany jest do poprawy warunków glebowych oraz uprawy większości roślin. Dodany do lekkiej, przepuszczalnej (piaszczystej) gleby spowoduje, że zatrzyma ona więcej wody i składników pokarmowych. Z kolei torf dodany do gleby ciężkiej (gliniastej) rozluźni ją, poprawi warunki powietrzne, poprawi jej żyzność i spulchni.
Wyróżnia się także torf niski, który powstaje, na torfowiskach zalewanych wodą. Taki torf jest bogaty w składniki mineralne i tlen, ale ma wyższe pH, zbliżone do 7 (obojętne) i nie może być wykorzystywany do zakwaszania gleby.
Fot. congerdesign/Pixabay |
Niezbędne dodatki do substratów torfowych
Aby powstało odpowiednie podłoże do uprawy konkretnej grupy roślin, potrzebne jest zapewnienie odpowiedniego pH, ale także innych komponentów, dzięki którym zyskuje ono optymalny skład. Dzięki specjalistycznym zabiegom przy produkcji podłoży, możliwe jest uzyskanie szerokiej gamy tych produktów.
Substraty ogrodnicze zawierają najczęściej mieszankę wspomnianych wyżej typów torfu wysokiego, w różnych proporcjach, z koniecznymi dodatkami, najczęściej są to:
|
Obecnie spotkać można w sprzedaży podłoża i substraty (mieszanki) w workach o różnej pojemności (od 5 do 80 litrów), przeznaczone do bardzo wielu grup roślin, np. do iglaków, do roślin kwasolubnych, do paproci, do roślin doniczkowych, do roślin kwitnących, do uprawy warzyw, storczyków, uniwersalne i wiele innych. Na opakowaniach podłoży zwykle znajdziemy informację o składzie, pH oraz typach roślin, które można w nich uprawiać.
Fot. Kronen
Ziemia uniwersalna bez torfu zawierająca chipsy kokosowe, kompost, glinkę wulkaniczną i startową dawkę nawozu mineralnego. |
Podłoża beztorfowe
Coraz częściej spotkać można, także sprzedawane w workach, podłoża bez zawartości torfu. Opracowano je, aby ograniczać wydobycie tego naturalnego i długo odnawiającego się surowca. Podstawą takich podłoży jest specjalnie wyselekcjonowany naturalny, bogaty w materie organiczną kompost, wzbogacony o dodatki poprawiające jego właściwości – przede wszystkim włókna drzewne i tzw. chipsy kokosowe.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Hans Braxmeier/Pixabay