Logo
Logo

Pojemniki do rozsady | Do czego wysiewać nasiona?

Robienie rozsad to jedno z najprzyjemniejszych, ale również najbardziej wymagających prac ogrodowych. Obserwowanie jak kiełkują nasiona, a później jak młode rośliny domagają się przesadzenia do ziemi w ogrodzie sprawia ogromną radość ogrodnikom. Przy rozsadach niemal wszystko ma znaczenie – nasiona, termin wysiewu, temperatura, wilgotność, podłoże i oczywiście pojemniki, w jakich zdecydujemy się robić rozsadę. W czym zatem można rozmnażać rośliny w domu? Jakie rodzaje pojemników możemy wykorzystać?

Spis treści
Tradycyjne doniczki Wielodoniczki, palety Pojemniki torfowe Domowe pojemniki z materiałów papierowych Pojemniki po żywności Plastikowe butelki

Idealne pojemniki do produkcji rozsad
Na wysiew nasion i sadzonki

Do produkcji rozsady lub rozmnożenia roślin pokojowych możesz wykorzystać wiele różnych pojemników – od "tradycyjnych", czyli wykonanych z materiałów sztucznych doniczek, przez nowszej generacji palety i doniczki torfowe, po domowe "doniczki z odpadów".

Tradycyjne doniczki

Jeśli zdecydujemy się na zwykłe, czarne, plastikowe doniczki do zrobienia rozsady w domu, najlepiej jeśli będą one szerokie i płaskie.

Wielodoniczki, palety

Wielodoniczki nazywane też paletami, to specjalne produkty, które zostały stworzone właśnie na potrzeby ogrodników, którzy podchodzą do tematu bardziej profesjonalnie. Są tanie i różnej wielkości co pozwala na stworzenie naprawdę bardzo wielu sadzonek różnych roślin.

Wielodoniczki Torfowe doniczki
Fot. Alexei Hulsov/Pixabay  Fot. Alicia Taylor/Pixabay

Pojemniki torfowe

Ciekawym, ale też droższym rozwiązaniem, są biodegradowalne donice torfowe w formie gotowych już pojemników lub pęczniejących krążków. Sprawdzą się zwłaszcza do uprawy cennych i delikatnych roślin (np. których system korzeniowy łatwo uszkodzić). Takie donice umieszcza się razem z rośliną bezpośrednio w gruncie. Przez pierwsze tygodnie, gdy zaczną się rozkładać, będą nawozem – zieleń czerpie z nich podstawowe składniki pokarmowe. Z czasem ulegają całkowitemu rozkładowi i nie pozostanie po nich żaden ślad.

Domowe pojemniki z materiałów papierowych

Niekiedy możemy też spróbować stworzyć mini-doniczki na rozsady z papierowych, domowych odpadów, np. gazet czy rolek po papierze toaletowym. Warto pamiętać, że papier jest łatwo atakowany przez różnego rodzaju pleśnie, co nie jest jednak groźne dla gleby i korzonków roślin – jedynie pogarsza to "jakość wizualną" naszej rozsady.

Rolki po papierze toaletowym jako doniczki
Rozsada w doniczkach z gazet
Fot. Pexels Fot. Hilde Swets/Pixabay

Pojemniki po żywności

Tzw. pojemniki "odpadowe" również mogą się dobrze sprawdzić jako mini-doniczki. Będą to np. kubki po jogurtach, serkach czy też margarynie. W takich "doniczkach" nie wolno zapomnieć o zrobieniu otworów do odprowadzania wody. Ustawia się je na podstawkach lub na tackach.

Plastikowe butelki

Tak! Do stworzenia dobrych pojemników do rozsad, można też użyć przyciętych na 1/3 wysokości plastikowych butelek po wodzie (1,5-2 l).


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Joshua Lanzarini / Unsplash, Hans Braxmeier / Pixabay

Autor
Pojemniki do rozsady | Do czego wysiewać nasiona?
Pojemniki do rozsady | Do czego wysiewać nasiona?
Katarzyna Jeziorska

Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl