Logo
Logo
47
Okazje

Pojemniki do rozsady | Do czego wysiewać nasiona?

Robienie rozsad to jedno z najprzyjemniejszych, ale również najbardziej wymagających prac ogrodowych. Obserwowanie jak kiełkują nasiona, a później jak młode rośliny domagają się przesadzenia do ziemi w ogrodzie sprawia ogromną radość ogrodnikom. Przy rozsadach niemal wszystko ma znaczenie – nasiona, termin wysiewu, temperatura, wilgotność, podłoże i oczywiście pojemniki, w jakich zdecydujemy się robić rozsadę. W czym zatem można rozmnażać rośliny w domu? Jakie rodzaje pojemników możemy wykorzystać?

 

Do produkcji rozsady lub rozmnożenia roślin pokojowych możesz wykorzystać wiele różnych pojemników – od "tradycyjnych", czyli wykonanych z materiałów sztucznych doniczek, przez nowszej generacji palety i doniczki torfowe, po domowe "doniczki z odpadów".

 • Tradycyjne doniczki
  Jeśli zdecydujemy się na zwykłe, czarne, plastikowe doniczki do zrobienia rozsady w domu, najlepiej jeśli będą one szerokie i płaskie.

 • Wielodoniczki, palety
  Wielodoniczki nazywane też paletami, to specjalne produkty, które zostały stworzone właśnie na potrzeby ogrodników, którzy podchodzą do tematu bardziej profesjonalnie. Są tanie i różnej wielkości co pozwala na stworzenie naprawdę bardzo wielu sadzonek różnych roślin.

wielodoniczki fot. Alexei Hulsov - Pixabay.com torfowe doniczki do rozsady fot. Alicia Taylor - Pixabay.com
Fot. Alexei Hulsov/Pixabay  Fot. Alicia Taylor/Pixabay
 • Pojemniki torfowe
  Ciekawym, ale też droższym rozwiązaniem, są biodegradowalne donice torfowe w formie gotowych już pojemników lub pęczniejących krążków. Sprawdzą się zwłaszcza do uprawy cennych i delikatnych roślin (np. których system korzeniowy łatwo uszkodzić). Takie donice umieszcza się razem z rośliną bezpośrednio w gruncie. Przez pierwsze tygodnie, gdy zaczną się rozkładać, będą nawozem – zieleń czerpie z nich podstawowe składniki pokarmowe. Z czasem ulegają całkowitemu rozkładowi i nie pozostanie po nich żaden ślad.

 • Domowe pojemniki z materiałów papierowych
  Niekiedy możemy też spróbować stworzyć mini-doniczki na rozsady z papierowych, domowych odpadów, np. gazet czy rolek po papierze toaletowym. Warto pamiętać, że papier jest łatwo atakowany przez różnego rodzaju pleśnie, co nie jest jednak groźne dla gleby i korzonków roślin – jedynie pogarsza to "jakość wizualną" naszej rozsady.

rolki po papierze toaletowycm jako doniczki fot. Pexels
rozsada w doniczkach z gazet fot. Hilde Swets - Pixabay.com
Fot. Pexels Fot. Hilde Swets/Pixabay
 • Pojemniki po żywności
  Tzw. pojemniki "odpadowe" również mogą się dobrze sprawdzić jako mini-doniczki. Będą to np. kubki po jogurtach, serkach czy też margarynie. W takich "doniczkach" nie wolno zapomnieć o zrobieniu otworów do odprowadzania wody. Ustawia się je na podstawkach lub na tackach.

 • Plastikowe butelki
  Tak! Do stworzenia dobrych pojemników do rozsad, można też użyć przyciętych na 1/3 wysokości plastikowych butelek po wodzie (1,5-2 l).


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcie tytułowe: Joshua Lanzarini/Unsplash, Hans Braxmeier/Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu