Logo
Logo
124
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie

Uprawa ogórków jest bardzo satysfakcjonująca. To jedno z warzyw najczęściej wysiewanych w polskich ogrodach. Pielęgnacja nie jest skomplikowana i za niewielki trud ogórki odwdzięczają się naprawdę dużą ilością pysznych owoców. Sprawdźcie nasze wskazówki co do zasad uprawy tego warzywa i do boju – czas na własne ogórki z ogródka!

Ogórek siewny (Cucumis sativus) to roślina jednoroczna należąca do dużej i zróżnicowanej rodziny dyniowatych. Jego owoce typu jagoda są wyjątkowo smaczne, zdrowe i są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Dodatkowo roślina ta naprawdę nie wymaga wiele trudu, by ją odpowiednio pielęgnować – podpowiadamy jak to robić!

Kiedy i jak wysiewać nasiona ogórków?

Odpowiednia pora do wysiewu nasion ogórka, to druga połowa maja. Po 15 maja, czyli po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce, nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków i gleba będzie szybko nagrzewać się. Zagony można dodatkowo przykryć agrowłókniną, która chroni przed jej wychłodzeniem i zapewnia odpowiednią temperaturę do kiełkowania nasion.

Ogórki to rośliny silnie rozrastające się, dlatego przy wysiewie nasion trzeba zastosować odpowiednią odległość między rzędami (około 70-120 cm) i w rzędach (co ok. 15 cm). 

Radzimy wysiać w jednym miejscu 2-3 nasiona, a po wyrośnięciu zostawić tylko najsilniejszą roślinę.

Gleba i stanowisko dla ogórków

Wysiew nasion ogórka należy zacząć od przygotowania odpowiedniego miejsca na warzywniku. Ogórki lubią stanowiska ciepłe oraz gleby szybko nagrzewające się i próchniczne. Odczyn gleby powinien być zasadowy, aby go utrzymać najlepiej jest w roku poprzedzającym (jesienią) wykonać jej wapnowanie. W tym samym okresie proszę zastosować nawożenie obornikiem (jest on najlepszym i ekologicznym nawozem dla ogórków!).

W uprawie ogórków trzeba pamiętać o stosowaniu płodozmianu i właściwym sąsiedztwie. Jeśli chodzi o płodozmian, należy pamiętać, że ogórki mogą być wysiewane dopiero po 3-4 latach po warzywach dyniowatych!

  • Najlepszym przedplonem dla nich będzie, np. pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.

  • Natomiast idealne sąsiedztwo to, np. koper (który wykorzystamy do kwaszenia ogórków), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka, słonecznik.

Pielęgnacja ogórków gruntowych

  • W okresie wegetacji i w porze upałów należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Zalecamy podlewanie wodą letnią (nigdy zimną) w godzinach wieczornych.
  • Liście ogórków mogą być parzone przez mocne, letnie słońce – jeśli jest taka możliwość dobrze je osłaniać w godzinach tzw. najmocniejszej operacji słonecznej.
  • W sezonie można stosować uniwersalne mieszanki nawozowe np. Azofoska lub Polifoska (w dawkach podanych przez producenta na opakowaniu).
  • Najczęstsze choroby w uprawie ogórka to mączniak rzekomy, parch i bakteryjna kanciasta plamistość dyniowatych, na które stosuje się specjalnie przeznaczone do tego fungicydy.
  • Do uprawy ogórków w gruncie zawsze wybierajmy odmiany specjalnie do tego przeznaczone!
Polecany produkt
13,49 PLN
Odmiana mieszańcowa, bardzo plenna i stabilna w owocowaniu, o silnym wzroście..
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
Polecany produkt
24,99 PLN
Mini ogórek 'Picolino' ma ciemnozielone owoce o cienkiej, gładkiej i błyszczącej skórce, ma równomierny kształt , osiąga długość 12-13 cm.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 
Polecany produkt
6,99 PLN
Ogórek konserwowy o mieszanym kwiatostanie, charakteryzujący się wytwarzaniem wielu, małych owoców o zwartym miąższu. Regularnie zbierać w celu zawiązania się nowych pąków.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie


Tekst: Ewa Jankowska, zdjęcie tytułowe: Julia Schwab/Pixabay, Helene Samson/Freeimages

Warto przeczytać
Powiązane artykuły

Komentarze

Gość Maja

22-08-2020 04:59

Kolejna strona, która zaleca nawożenie mieszankami sklepowymi. Nikt nie powie o wkładaniu całych jaj w glebę czy skórkach bananów rok wcześniej ani nawożeniu woda z pokrzywa. Wszyscy tylko gotowce i chemia.

Gość Krystian

25-07-2020 17:16

Dzień dobry, Bardzo interesujący wpis. Czy orientuje się ktoś, czy po truskawkach można siać ogórki? Pozdrawiam

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu