Logo
Logo

Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie | Jak mieć duże zbiory?

Uprawa ogórków jest bardzo satysfakcjonująca. To jedno z warzyw najczęściej wysiewanych w polskich ogrodach. Pielęgnacja nie jest skomplikowana i za niewielki trud ogórki odwdzięczają się naprawdę dużą ilością pysznych owoców. Sprawdźcie nasze wskazówki co do zasad uprawy tego warzywa i do boju – czas na własne ogórki z ogródka!

Spis treści
O czym należy pamiętać przy uprawie ogórków?
Kiedy wysiewa się ogórki do gruntu?
Gdzie posadzić ogórki w ogrodzie?
Jak pielęgnować ogórki gruntowe? Krok po kroku
Jakie odmiany ogórków uprawiać w gruncie?

Zasady uprawy ogórków gruntowych

Ogórek siewny (Cucumis sativus) to roślina jednoroczna należąca do dużej i zróżnicowanej rodziny dyniowatych. Jego owoce typu jagoda są wyjątkowo smaczne, zdrowe i są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Dodatkowo roślina ta naprawdę nie wymaga wiele trudu, by ją odpowiednio pielęgnować – podpowiadamy jak to robić!

Kiedy i jak wysiewać nasiona ogórków?

Odpowiednia pora do wysiewu nasion ogórka, to druga połowa maja. Po 15 maja, czyli po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce, nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków i gleba będzie szybko nagrzewać się. Zagony można dodatkowo przykryć agrowłókniną, która chroni przed jej wychłodzeniem i zapewnia odpowiednią temperaturę do kiełkowania nasion.

Ogórki to rośliny silnie rozrastające się, dlatego przy wysiewie nasion trzeba zastosować odpowiednią odległość między rzędami (około 70-120 cm) i w rzędach (co ok. 15 cm). 

Radzimy wysiać w jednym miejscu 2-3 nasiona, a po wyrośnięciu zostawić tylko najsilniejszą roślinę.

Gleba i stanowisko dla ogórków

Wysiew nasion ogórka należy zacząć od przygotowania odpowiedniego miejsca na warzywniku. Ogórki lubią stanowiska ciepłe oraz gleby szybko nagrzewające się i próchniczne. Odczyn gleby powinien być zasadowy, aby go utrzymać najlepiej jest w roku poprzedzającym (jesienią) wykonać jej wapnowanie. W tym samym okresie proszę zastosować nawożenie obornikiem (jest on najlepszym i ekologicznym nawozem dla ogórków!).

W uprawie ogórków trzeba pamiętać o stosowaniu płodozmianu i właściwym sąsiedztwie. Jeśli chodzi o płodozmian, należy pamiętać, że ogórki mogą być wysiewane dopiero po 3-4 latach po warzywach dyniowatych!

 • Najlepszym przedplonem dla nich będzie, np. pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.

 • Natomiast idealne sąsiedztwo to, np. koper (który wykorzystamy do kwaszenia ogórków), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka, słonecznik.

ogród na co dzień / YouTube


Pielęgnacja ogórków gruntowych

 • Podlewanie
  W okresie wegetacji i w porze upałów należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Zalecamy podlewanie wodą letnią (nigdy zimną) w godzinach wieczornych.
 • Osłanianie
  Liście ogórków mogą być parzone przez mocne, letnie słońce – jeśli jest taka możliwość dobrze je osłaniać w godzinach tzw. najmocniejszej operacji słonecznej.
 • Nawożenie
  W sezonie można stosować uniwersalne mieszanki nawozowe np. Azofoska lub Polifoska (w dawkach podanych przez producenta na opakowaniu). Warto jednak stosować specjalne nawozy do ogródków, które stworzono z myślą o tych warzywach.
 • Ochrona
  Najczęstsze choroby w uprawie ogórka to mączniak rzekomy, parch i bakteryjna kanciasta plamistość dyniowatych, na które stosuje się specjalnie przeznaczone do tego fungicydy.

Jakie odmiany ogórków uprawiać w gruncie?

Do uprawy ogórków w gruncie zawsze wybierajmy odmiany specjalnie do tego przeznaczone! Są to np.: 'Cezar' (na przetwory), 'Izyd' (do konserwowania), 'Hermes' (wczesny zbiór), 'Lider' (do kiszenia i konserwowania), 'Odys' (do kiszenia i konserwowania), 'Parys' (do przetworów i sałatek), 'Polan' (do konserwowania i kiszenia).

Polecany produkt
13,49 PLN
Odmiana mieszańcowa, bardzo plenna i stabilna w owocowaniu, o silnym wzroście..
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 
Polecany produkt
6,99 PLN
Ogórek konserwowy o mieszanym kwiatostanie, charakteryzujący się wytwarzaniem wielu, małych owoców o zwartym miąższu. Regularnie zbierać w celu zawiązania się nowych pąków.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Tekst: Ewa Jankowska, zdjęcie tytułowe: Julia Schwab / Pixabay, Helene Samson / Freeimages

Autor
Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie | Jak mieć duże zbiory?
Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie | Jak mieć duże zbiory?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość Maja

22-08-2020 04:59

Kolejna strona, która zaleca nawożenie mieszankami sklepowymi. Nikt nie powie o wkładaniu całych jaj w glebę czy skórkach bananów rok wcześniej ani nawożeniu woda z pokrzywa. Wszyscy tylko gotowce i chemia.

Gość Krystian

25-07-2020 17:16

Dzień dobry, Bardzo interesujący wpis. Czy orientuje się ktoś, czy po truskawkach można siać ogórki? Pozdrawiam

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Twoja strona ogrodu