Logo
Logo
147
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie

Uprawa ogórków jest bardzo satysfakcjonująca. To jedno z warzyw najczęściej wysiewanych w polskich ogrodach. Pielęgnacja nie jest skomplikowana i za niewielki trud ogórki odwdzięczają się naprawdę dużą ilością pysznych owoców. Sprawdźcie nasze wskazówki co do zasad uprawy tego warzywa i do boju – czas na własne ogórki z ogródka!

Ogórek siewny (Cucumis sativus) to roślina jednoroczna należąca do dużej i zróżnicowanej rodziny dyniowatych. Jego owoce typu jagoda są wyjątkowo smaczne, zdrowe i są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Dodatkowo roślina ta naprawdę nie wymaga wiele trudu, by ją odpowiednio pielęgnować – podpowiadamy jak to robić!

Kiedy i jak wysiewać nasiona ogórków?

Odpowiednia pora do wysiewu nasion ogórka, to druga połowa maja. Po 15 maja, czyli po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce, nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków i gleba będzie szybko nagrzewać się. Zagony można dodatkowo przykryć agrowłókniną, która chroni przed jej wychłodzeniem i zapewnia odpowiednią temperaturę do kiełkowania nasion.

Ogórki to rośliny silnie rozrastające się, dlatego przy wysiewie nasion trzeba zastosować odpowiednią odległość między rzędami (około 70-120 cm) i w rzędach (co ok. 15 cm). 

Radzimy wysiać w jednym miejscu 2-3 nasiona, a po wyrośnięciu zostawić tylko najsilniejszą roślinę.

Gleba i stanowisko dla ogórków

Wysiew nasion ogórka należy zacząć od przygotowania odpowiedniego miejsca na warzywniku. Ogórki lubią stanowiska ciepłe oraz gleby szybko nagrzewające się i próchniczne. Odczyn gleby powinien być zasadowy, aby go utrzymać najlepiej jest w roku poprzedzającym (jesienią) wykonać jej wapnowanie. W tym samym okresie proszę zastosować nawożenie obornikiem (jest on najlepszym i ekologicznym nawozem dla ogórków!).

W uprawie ogórków trzeba pamiętać o stosowaniu płodozmianu i właściwym sąsiedztwie. Jeśli chodzi o płodozmian, należy pamiętać, że ogórki mogą być wysiewane dopiero po 3-4 latach po warzywach dyniowatych!

  • Najlepszym przedplonem dla nich będzie, np. pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.

  • Natomiast idealne sąsiedztwo to, np. koper (który wykorzystamy do kwaszenia ogórków), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka, słonecznik.

Pielęgnacja ogórków gruntowych

  • W okresie wegetacji i w porze upałów należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Zalecamy podlewanie wodą letnią (nigdy zimną) w godzinach wieczornych.
  • Liście ogórków mogą być parzone przez mocne, letnie słońce – jeśli jest taka możliwość dobrze je osłaniać w godzinach tzw. najmocniejszej operacji słonecznej.
  • W sezonie można stosować uniwersalne mieszanki nawozowe np. Azofoska lub Polifoska (w dawkach podanych przez producenta na opakowaniu).
  • Najczęstsze choroby w uprawie ogórka to mączniak rzekomy, parch i bakteryjna kanciasta plamistość dyniowatych, na które stosuje się specjalnie przeznaczone do tego fungicydy.
  • Do uprawy ogórków w gruncie zawsze wybierajmy odmiany specjalnie do tego przeznaczone!

Polecany produkt
13,49 PLN
Odmiana mieszańcowa, bardzo plenna i stabilna w owocowaniu, o silnym wzroście..
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
Polecany produkt
24,99 PLN
Mini ogórek 'Picolino' ma ciemnozielone owoce o cienkiej, gładkiej i błyszczącej skórce, ma równomierny kształt , osiąga długość 12-13 cm.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 
Polecany produkt
6,99 PLN
Ogórek konserwowy o mieszanym kwiatostanie, charakteryzujący się wytwarzaniem wielu, małych owoców o zwartym miąższu. Regularnie zbierać w celu zawiązania się nowych pąków.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Tekst: Ewa Jankowska, zdjęcie tytułowe: Julia Schwab/Pixabay, Helene Samson/Freeimages

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (8)
Warto przeczytać
Lista zakupów


Komentarze

Gość Maja

22-08-2020 04:59

Kolejna strona, która zaleca nawożenie mieszankami sklepowymi. Nikt nie powie o wkładaniu całych jaj w glebę czy skórkach bananów rok wcześniej ani nawożeniu woda z pokrzywa. Wszyscy tylko gotowce i chemia.

Gość Krystian

25-07-2020 17:16

Dzień dobry, Bardzo interesujący wpis. Czy orientuje się ktoś, czy po truskawkach można siać ogórki? Pozdrawiam

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu