Logo
Logo

Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie | Jak mieć duże zbiory?

Uprawa ogórków jest bardzo satysfakcjonująca. To jedno z warzyw najczęściej wysiewanych w polskich ogrodach. Pielęgnacja nie jest skomplikowana i za niewielki trud ogórki odwdzięczają się naprawdę dużą ilością pysznych owoców. Sprawdźcie nasze wskazówki co do zasad uprawy tego warzywa i do boju – czas na własne ogórki z ogródka!

Spis treści
O czym należy pamiętać przy uprawie ogórków? Kiedy wysiewa się ogórki do gruntu? Gdzie posadzić ogórki w ogrodzie? Jak pielęgnować ogórki gruntowe? Krok po kroku Jakie odmiany ogórków uprawiać w gruncie?

Zasady uprawy ogórków gruntowych

Ogórek siewny (łac. Cucumis sativus) to roślina jednoroczna należąca do dużej i zróżnicowanej rodziny dyniowatych. Jego owoce typu jagoda są wyjątkowo smaczne, zdrowe i są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Dodatkowo roślina ta naprawdę nie wymaga wiele trudu, by ją odpowiednio pielęgnować – podpowiadamy jak to robić!

Kiedy i jak wysiewać nasiona ogórków?

Odpowiednia pora do wysiewu nasion ogórka, to druga połowa maja. Po 15 maja, czyli po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce, nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków i gleba będzie szybko nagrzewać się. Zagony można dodatkowo przykryć agrowłókniną, która chroni przed jej wychłodzeniem i zapewnia odpowiednią temperaturę do kiełkowania nasion.

Ogórki to rośliny silnie rozrastające się, dlatego przy wysiewie nasion trzeba zastosować odpowiednią odległość między rzędami (około 70-120 cm) i w rzędach (co ok. 15 cm). 

Radzimy wysiać w jednym miejscu 2-3 nasiona, a po wyrośnięciu zostawić tylko najsilniejszą roślinę.

Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu
Przeczytaj także
Ogród bez chorób, szkodników i bez chemii? Naturalnie! Oto kompleksowa ochrona w sprayu

Gleba i stanowisko dla ogórków

Wysiew nasion ogórka należy zacząć od przygotowania odpowiedniego miejsca na warzywniku. Ogórki lubią stanowiska ciepłe oraz gleby szybko nagrzewające się i próchniczne. Odczyn gleby powinien być zasadowy, aby go utrzymać najlepiej jest w roku poprzedzającym (jesienią) wykonać jej wapnowanie. W tym samym okresie proszę zastosować nawożenie obornikiem (jest on najlepszym i ekologicznym nawozem dla ogórków!).

W uprawie ogórków trzeba pamiętać o stosowaniu płodozmianu i właściwym sąsiedztwie. Jeśli chodzi o płodozmian, należy pamiętać, że ogórki mogą być wysiewane dopiero po 3-4 latach po warzywach dyniowatych!

 • Najlepszym przedplonem dla nich będzie, np. pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.

 • Natomiast idealne sąsiedztwo to, np. koper (który wykorzystamy do kwaszenia ogórków), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka, słonecznik.

ogród na co dzień / YouTube


Pielęgnacja ogórków gruntowych

 • Podlewanie
  W okresie wegetacji i w porze upałów należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Zalecamy podlewanie wodą letnią (nigdy zimną) w godzinach wieczornych.
 • Osłanianie
  Liście ogórków mogą być parzone przez mocne, letnie słońce – jeśli jest taka możliwość dobrze je osłaniać w godzinach tzw. najmocniejszej operacji słonecznej.
 • Nawożenie
  W sezonie można stosować uniwersalne mieszanki nawozowe np. Azofoska lub Polifoska (w dawkach podanych przez producenta na opakowaniu). Warto jednak stosować specjalne nawozy do ogródków, które stworzono z myślą o tych warzywach.
 • Ochrona
  Najczęstsze choroby w uprawie ogórka to mączniak rzekomy, parch i bakteryjna kanciasta plamistość dyniowatych, na które stosuje się specjalnie przeznaczone do tego fungicydy.

Jakie odmiany ogórków uprawiać w gruncie?

Do uprawy ogórków w gruncie zawsze wybierajmy odmiany specjalnie do tego przeznaczone! Są to np.: 'Cezar' (na przetwory), 'Izyd' (do konserwowania), 'Hermes' (wczesny zbiór), 'Lider' (do kiszenia i konserwowania), 'Odys' (do kiszenia i konserwowania), 'Parys' (do przetworów i sałatek), 'Polan' (do konserwowania i kiszenia).

Polecany produkt
13,49 PLN
Odmiana mieszańcowa, bardzo plenna i stabilna w owocowaniu, o silnym wzroście..
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 
Polecany produkt
6,99 PLN
Ogórek konserwowy o mieszanym kwiatostanie, charakteryzujący się wytwarzaniem wielu, małych owoców o zwartym miąższu. Regularnie zbierać w celu zawiązania się nowych pąków.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Tekst: Ewa Jankowska, zdjęcie tytułowe: Julia Schwab / Pixabay, Helene Samson / Freeimages

Autor
Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie | Jak mieć duże zbiory?
Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie | Jak mieć duże zbiory?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)
Powiązane rośliny