Logo
Logo
137
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Uprawa ogórków gruntowych w ogrodzie

Uprawa ogórków jest bardzo satysfakcjonująca. To jedno z warzyw najczęściej wysiewanych w polskich ogrodach. Pielęgnacja nie jest skomplikowana i za niewielki trud ogórki odwdzięczają się naprawdę dużą ilością pysznych owoców. Sprawdźcie nasze wskazówki co do zasad uprawy tego warzywa i do boju – czas na własne ogórki z ogródka!

 

Ogórek siewny (Cucumis sativus) to roślina jednoroczna należąca do dużej i zróżnicowanej rodziny dyniowatych. Jego owoce typu jagoda są wyjątkowo smaczne, zdrowe i są powszechnie wykorzystywane w kosmetyce. Dodatkowo roślina ta naprawdę nie wymaga wiele trudu, by ją odpowiednio pielęgnować – podpowiadamy jak to robić!

Kiedy i jak wysiewać nasiona ogórków?

Odpowiednia pora do wysiewu nasion ogórka, to druga połowa maja. Po 15 maja, czyli po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce, nie ma już ryzyka wystąpienia przymrozków i gleba będzie szybko nagrzewać się. Zagony można dodatkowo przykryć agrowłókniną, która chroni przed jej wychłodzeniem i zapewnia odpowiednią temperaturę do kiełkowania nasion.

Ogórki to rośliny silnie rozrastające się, dlatego przy wysiewie nasion trzeba zastosować odpowiednią odległość między rzędami (około 70-120 cm) i w rzędach (co ok. 15 cm). 

Radzimy wysiać w jednym miejscu 2-3 nasiona, a po wyrośnięciu zostawić tylko najsilniejszą roślinę.

Gleba i stanowisko dla ogórków

Wysiew nasion ogórka należy zacząć od przygotowania odpowiedniego miejsca na warzywniku. Ogórki lubią stanowiska ciepłe oraz gleby szybko nagrzewające się i próchniczne. Odczyn gleby powinien być zasadowy, aby go utrzymać najlepiej jest w roku poprzedzającym (jesienią) wykonać jej wapnowanie. W tym samym okresie proszę zastosować nawożenie obornikiem (jest on najlepszym i ekologicznym nawozem dla ogórków!).

W uprawie ogórków trzeba pamiętać o stosowaniu płodozmianu i właściwym sąsiedztwie. Jeśli chodzi o płodozmian, należy pamiętać, że ogórki mogą być wysiewane dopiero po 3-4 latach po warzywach dyniowatych!

  • Najlepszym przedplonem dla nich będzie, np. pomidor, burak, ziemniak, fasola, groch, cebula, zboża.

  • Natomiast idealne sąsiedztwo to, np. koper (który wykorzystamy do kwaszenia ogórków), kukurydza, pietruszka, groch, fasola, seler, pietruszka, słonecznik.

Pielęgnacja ogórków gruntowych

  • W okresie wegetacji i w porze upałów należy zapewnić roślinom odpowiednią ilość wody. Zalecamy podlewanie wodą letnią (nigdy zimną) w godzinach wieczornych.
  • Liście ogórków mogą być parzone przez mocne, letnie słońce – jeśli jest taka możliwość dobrze je osłaniać w godzinach tzw. najmocniejszej operacji słonecznej.
  • W sezonie można stosować uniwersalne mieszanki nawozowe np. Azofoska lub Polifoska (w dawkach podanych przez producenta na opakowaniu).
  • Najczęstsze choroby w uprawie ogórka to mączniak rzekomy, parch i bakteryjna kanciasta plamistość dyniowatych, na które stosuje się specjalnie przeznaczone do tego fungicydy.
  • Do uprawy ogórków w gruncie zawsze wybierajmy odmiany specjalnie do tego przeznaczone!

Polecany produkt
13,49 PLN
Odmiana mieszańcowa, bardzo plenna i stabilna w owocowaniu, o silnym wzroście..
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
Polecany produkt
24,99 PLN
Mini ogórek 'Picolino' ma ciemnozielone owoce o cienkiej, gładkiej i błyszczącej skórce, ma równomierny kształt , osiąga długość 12-13 cm.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie
 
Polecany produkt
6,99 PLN
Ogórek konserwowy o mieszanym kwiatostanie, charakteryzujący się wytwarzaniem wielu, małych owoców o zwartym miąższu. Regularnie zbierać w celu zawiązania się nowych pąków.
Zobacz ten produkt w naszym sklepie

Tekst: Ewa Jankowska, zdjęcie tytułowe: Julia Schwab/Pixabay, Helene Samson/Freeimages

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!