Logo
Logo

Uprawa ogórków przy sznurkach

Ogórki obok pomidorów są najchętniej uprawianymi warzywami, głównie ze względu na ich dużą przydatność w kuchni. Sprawdzają się nie tylko w formie świeżej dodawane do kanapek, czy sałatek, ale i na przetwory, aby przyrządzać uwielbiane sałatki ogórkowe, czy ogórki kiszone. Ich uprawa nie jest trudna, szczególnie jeśli zdecydujemy się na uprawę ogórków przy sznurkach. Jak uprawiać ogórki przy sznurkach i czy warto? Jak pielęgnować ogórki przy sznurkach? Jakie odmiany ogórków wybrać do uprawy?

Spis treści
Na czym polega uprawa ogórków przy sznurkach?
Jakie odmiany ogórków wybrać do uprawy przy sznurkach?
Czy warto uprawiać ogórki przy sznurkach? Zalety!
Jak prowadzić, podwiązywać ogórki przy podporach?
Jak pielęgnować ogórki przy sznurkach?

Na czym polega uprawa ogórków przy sznurkach?
Formy pnące

Większość odmian ogórków ma formę pnącą i zasadzone w grządkach bez podpór wiją się po ziemi daleko od miejsca wyrastania. Zajmują dużą ilość miejsca i ograniczają dostęp do samych roślin, jak i plonów. Dlatego coraz częściej stosuje się uprawę ogórków na sznurkach, które stanowią tu rodzaj podpory. Rośliny rosnąc, będą się wić i czepiać wąsami sznurków, dzięki czemu będą wzrastać pionowo, a nie płożyć po ziemi. Taka uprawa jest dużo prostsza i przynosi roślinom mnóstwo korzyści.

Fot. pavlobaliukh Nadya So / AdobeStock

Jakie ogórki wybrać do uprawy przy sznurkach?
Najlepsze odmiany

Do uprawy ogórków przy sznurkach należy wybierać odmiany, które mają silne wąsy czepne i mocno się rozrastają. Ważne, aby były również odporne na choroby i czynniki zewnętrzne. Nie nadają się takiej uprawy ogórki rosnące w formie krzaczków (informacja o formie rośliny podana jest na opakowaniu producenta), które wciąż są mało popularne.

Jakie odmiany wybrać? Najlepsze będą polskie odmiany mieszańcowe (oznaczone F1), a więc np.:

 • Izyd,
 • Kronos,
 • Rodos,
 • Ozyrys,
 • Zefir,
 • Ikar,
 • Tarot,
 • Śremianin
 • oraz Hermes Skierniewicki.

Czy warto uprawiać ogórki przy sznurkach?
Zalety metody

Uprawa ogórków na sznurkach przynosi wiele korzyści samym roślinom, jak i ogrodnikowi, a wśród najważniejszych zalet można wymienić:

 • oszczędność miejsca – rozstawa przy takiej uprawie może być dużo gęstsza, co pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, co ma szczególne znaczenie przy małych ogródkach warzywnych;
 • lepszy dostęp do roślin – do ogórków, które rosną przy sznurkach łatwiej podejść, aby je podlać, czy zebrać plony;
 • lepsze warunki rozwoju – rośliny mają lepszy dostęp do światła, dzięki czemu są w lepszej kondycji, a warzywa szybciej i bardziej równomiernie dojrzewają;
 • łatwiejsza pielęgnacja – brak płożących pędów i liści ułatwia odchwaszczanie, spulchnianie gleby między grządkami i inne zabiegi pielęgnacyjne;
 • mniej podlewania – możliwość podlania ogórków przy samej podstawie rośliny pozwala na rzadsze i delikatniejsze podlewanie;
 • zdrowsze plony – rośliny w uprawie przy sznurkach są mniej narażone na szkodniki i choroby głównie ze względu na fakt, że przy podlewaniu łatwiej uniknąć zalania liści.

Jak prowadzić, podwiązywać ogórki przy podporach?
Sadzenie i uprawa

Wybieramy stanowisko

Stanowisko powinno być ciepłe i osłonięte od wiatru. Pamiętajmy też, żeby zapewnić łatwy dostęp do roślin, ponieważ ogórki potrzebują być systematycznie doglądane (podlewane, nawożone, odchwaszczane itd.).

Montujemy podporę ze sznurkami

Uprawa ogórków przy sznurkach wymaga stworzenia odpowiedniej konstrukcji, po których rośliny będą mogły się piąć. Zazwyczaj wbija się słupki o wysokości około 2 m, na głębokość 60 cm, co mniej więcej 5 m, a na górze i około 15 cm od gruntu rozpina się drut na całej długości. Ważne, aby wszystkie elementy były twarde i wytrzymałe, dzięki czemu utrzymają rośliny wraz z plonami.

Sadzenie ogórków

Następnie sadzi się ogórki w przygotowanych dołkach wypełnionych próchniczą ziemią w rozstawie 20-30 cm bezpośrednio przy drutach. Można oczywiście ogórki też wysiać, ale korzystniej jest przygotować rozsadę i przesadzić ją do gruntu w drugiej połowie maja.

Prowadzenie ogórków przy sznurkach

Przy roślinach należy przymocować sznurki, które przywiązuje się na dole i u góry drutu, tworząc pionową podporę. Gdy rośliny trochę wyrosną wolny koniec sznurka (lub dodatkowy kawałek) przywiązuje się do góry i powstałej konstrukcji, a wraz ze wzrostem ogórków roślinę oplata się coraz wyżej.

Jak pielęgnować ogórki przy sznurkach?
Prawidłowe zasilanie

Pielęgnacja ogórków przy sznurkach wygląda prawie tak samo, jak standardowej uprawy. Rośliny należy podlewać, nie dopuszczając do przesuszenia podłoża oraz zasilać nawozami bogatymi w fosfor i potas – może to być nawóz do ogórków lub inny wieloskładnikowy nawóz.

Wraz ze wzrostem rośliny należy ją również przycinać, aby całą energię skoncentrować na wytwarzanie plonów. Usuwa się dolne pędy boczne i kwiaty do wysokości 50 cm, a pozostałe (do 1 m wysokości) skraca się za 3 liściem.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T.,
zdjęcie tytułowe: Nadya So / AdobeStock

Autor
Uprawa ogórków przy sznurkach
Uprawa ogórków przy sznurkach
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz