Jakie warzywa siejemy i sadzimy w maju?
Początek maja to przede wszystkim czas wysiewania rozsad warzyw. W tym czasie pod osłonami (np. w tunelach foliowych) można sadzić warzywa lubiące ciepło, czyli:
Można także kontynuować wysiew nasion warzyw wprost do gruntu, np.:
- buraków ćwikłowych,
- kopru,
- marchwi (odmiany późne),
- pietruszki naciowej,
- kalarepy,
- rzepy i rzodkiewki.
Bardziej wrażliwe na spadki temperatur warzywa siejemy w drugiej połowie maja, np.:
Ponadto, w drugiej połowie miesiąca możemy także wysiać bezpośrednio do gruntu:
Po 15 maja lub nawet pod koniec miesiąca (gdy minie ryzyko nocnych przymrozków) wysadzamy na miejsce stałe do gruntu rozsady:
- pora,
- selera,
- pomidora,
- ogórka,
- sałaty,
- czy papryki (przygotowywane od lutego i marca pod osłonami).
W tym okresie można także posadzić ciepłolubne arbuzy i melony, które całkiem dobrze udają się w naszym klimacie, a także zioła lub rośliny przyprawowe.
Maj to więc świetny czas na założenie ogródka ziołowego (lub rabaty ziołowej), choćby po to, by mieć pod ręką świeże zioła na własne potrzeby. Rośliny można wysadzić bezpośrednio do gruntu z doniczek lub wysiać ich nasiona w ogrodzie lub w skrzynkach. Będą to np.
Jakie kwiaty sadzimy w maju w ogrodzie?
Po 15 maja wysadzamy do gruntu rozsady (przygotowywane w poprzednich miesiącach) między innymi
- heliotropu,
- petunii,
- werbeny,
- żeniszka,
- lobelii,
- begonii,
- szałwii błyszczącej,
- goździków,
- cynii,
- smagliczki nadmorskiej
- czy tytoniu.
W maju sadzimy lub kontynuujemy także sadzenie roślin ogrodowych, między innymi bylin i gatunków cebulowych lub bulwiastych m.in.:
- mieczyków,
- dalii,
- pacioreczników,
- dzwonków,
- zawilców,
- nagietków,
- słoneczników,
- astrów,
- malw,
- goździków.
Które drzewa i krzewy ogrodowe sadzimy w maju?
Majowe, cieplejsze dni to optymalny czas na sadzenie wielu ozdobnych drzew i krzewów iglastych, ale tylko tych uprawianych w doniczkach (ukorzenionych). Najczęściej są to popularne odmiany jałowców, jodeł, świerków, sosen, cyprysików i żywotników (tui). Ponadto, w połowie miesiąca można już bezpieczniej sadzić efektownie kwitnące azalie i rododendrony, które (podobnie, jak iglaki) potrzebują kwaśnego podłoża.
Wysiewanie trawnika i łąki kwietnej
Od końca kwietnia i w maju można już spokojnie zabrać się za zakładanie trawnika, szczególnie z siewu lub z tzw. rolki, czyli gotowej darni. W maju, kiedy występują już zazwyczaj regularnie dodatnie temperatury (także w nocy), ale jeszcze nie ma ryzyka upałów jest najlepsza pora, aby wysiane nasiona traw wzeszły i szybko stworzyły murawę. Oczywiście należy pamiętać o wcześniejszym odpowiednim przygotowaniu i wyrównaniu terenu, dobraniu odpowiednich nasion traw, a następnie regularnym podlewaniu.
Alternatywą dla trawnika może być stworzenie łąki kwietnej, czyli wysianie mieszanki nasion najpopularniejszych, kwitnących roślin łąkowych. Najprościej jest zakupić w sklepie lub centrum ogrodniczym gotową mieszankę nasion przeznaczoną do tworzenia łąk kwietnych. Zaletą takiego rozwiązania jest piękny widok i zapach kwitnących kwiatów łąkowych, a także brak konieczności częstego koszenia (w przeciwieństwie do trawnika).
Jakie rośliny można posadzić w maju na balkonie?
Kiedy minie już ryzyko przymrozków (druga połowa maja) na balkonach i tarasach możemy wysadzać w donicach i innych pojemnikach, popularne rośliny kwitnące. Najbardziej popularne to między innymi:
- begonie,
- petunie,
- niecierpki,
- lobelie,
- żeniszki,
- pelargonie,
- surfinie,
- fuksje i wiele innych.
Przy wyborze roślin na balkon lub taras warto wcześniej dokładnie sprawdzić, jakich potrzebują warunków, czyli odpowiedzieć sobie na pytania: jakie miejsce dla nich wybrać (słońce czy cień), ile potrzebują wody (podlewania) i czy wytrzymują silne wiatry, czy wolą zaciszne miejsca?
WAŻNE!
Należy pamiętać, że w maju jest już zwykle za późno na sadzenie krzewów czy drzew z tzw. gołym (odkrytym) korzeniem. W tym czasie jest mała szansa na przyjęcia się roślin, które rozpoczęły już wegetację i przyrost (szczególnie gdy są już wysokie temperatury i słoneczna pogoda).
Trzeba także wziąć pod uwagę, że w połowie maja (12-15 maja) mogą wystąpić nagłe przymrozki (tzw. zimni ogrodnicy zimna Zośka). W przypadku prognozowanych spadków temperatury warto osłonić (np. agrowłókniną) rośliny najbardziej wrażliwe w ogrodzie oraz przenieść do pomieszczeń pojemniki z roślinami.
Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Markus Spiske/Uunsplash ed.
- Co siać i sadzić w styczniu?
- Co siać i sadzić w lutym?
- Co siać i sadzić w marcu?
- Co siać i sadzić w kwietniu?
- Co siać i sadzić w maju?
- Co siać i sadzić w czerwcu?
- Co siać i sadzić w lipcu?
- Co siać i sadzić w sierpniu?
- Co siać i sadzić we wrześniu?
- Co siać i sadzić w październiku?
- Co siać i sadzić w listopadzie?
- Co siać i sadzić w grudniu?