Fuksja (Fuchsia) to rodzaj roślin z rodziny wiesiołkowatych (Onagraceae), który obejmuje ponad dwa tysiące gatunków.

Fuksja charakteryzuje się pokrojem wzniesionym lub zwisającym. Ma niewielkie ciemnozielone liście, które zakończone są małymi "ząbkami". Wyróżniają ją piękne kwiaty o zróżnicowanym wyglądzie: pojedyncze lub pełne, jednobarwne, dwubarwne i w wielu kolorach. Ułanka kwitnie intensywnie od kwietnia do października

Owoce fuksji to jadalne jagody. Mają ciemnoczerwony kolor, a w środku drobne pestki. Charakteryzują się słodkim mącznym smakiem. 

Uprawa i wymagania

Fuksja jest dosyć wymagająca w uprawie, dlatego najczęściej uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Nie toleruje przeciągów oraz zbyt wilgotnego lub przesuszonego podłoża. Najlepiej zasilać ją co 14 dni nawozem wieloskładnikowym.

Egzemplarze trzymane na zewnątrz powinny znajdować się w miejscu umiarkowanie nasłonecznionym lub półcienistym. Na zimę (przed nadejściem pierwszych przymrozków) przenosimy je do pomieszczenia (np. piwnicy) o temperaturze 5-8ºC. W tym czasie ograniczamy podlewanie (uważamy tylko by bryła korzeniowa nie wyschła).

 
 

Rośliny uprawiane w mieszkaniu latem ustawiamy w miejscu, w którym nie będą wystawione na bezpośrednie nasłonecznienie. Na zimę zaś przenosimy je do jasnego pomieszczenia o temperaturze 12-13ºC.

Fuksje rozmnaża się najczęściej z sadzonek późną jesienią lub zimą w okresie od stycznia do marca. Sadzonki najlepiej tworzyć z pędów niezdrewniałych i ukorzeniać w mieszance torfu i piasku w stosunku 1:1. Pędy ukorzeniają się zwykle po ok. dwóch tygodniach. 

Fuksje są dość podatne na choroby, szczególnie na szarą pleśń.

Zastosowanie

Fuksja uprawiana jest głównie w pojemnikach na balkonach i tarasach, ale oprócz tego także w ogrodach i mieszkaniach. Najpopularniejsze odmiany to te o pokroju zwisającym, które wyglądają najefektowniej w ozdobnych koszach podwieszanych na suficie np. werandy. 

Owoce fuksji wykorzystywane są do deserów. 

 
 

Polecane odmiany

  • 'Lady Thumb' - odmiana o biało-czerwonych kwiatach
  • 'Mrs. Popple'- odmiana o białych kwiatach
  • 'Cascade' - odmiana o pokroju kaskadowym i kwiatach różowo-białych oraz ciemno-różowych

Ciekawostki

Nazwa Fuchsia pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Leonharta Fuchsa. Fuksje naturalnie występują w Ameryce Środkowej i Południowej, a także w Nowej Zelandii, gdzie zapylane są przez kolibry.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia: Ralphs_Fotos, Albrecht Fietz / Pixabay, zdjęcie z konkursu Home Sweet Home 2, fot. maja