Kwiaty balkonowe do wiszących doniczek | Jakie posadzić? Jak tworzyć kompozycje?

Kwiaty balkonowe do wiszących doniczek, fot. Maxwell Hamilton - Flickr

Dowiedz się jakie rośliny najlepiej wyglądają w wiszących doniczkach, jak je pielęgnować i jak tworzyć z nich kolorowe kompozycje. Przedstawiamy najpopularniejsze i najokazalsze kwiaty balkonowe o dekoracyjnych zwisających pędach. Wiszące doniczki to idealne pojemniki dla roślin o przewieszających się pędach. Nie ma nic równie pięknego jak wiszące różnokolorowe kaskady kwiatów.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
142
Spis treści
Bakopa, sutera Bidens, uczep rózgowaty, złoty deszcz Fuksja, ułanka Komarzyca, plektrantus Lobelia przylądkowa Pelargonia bluszczolistna Sanwitalia rozesłana, polegnatka Scevola Surfinia petunia kaskadowa

Zwisające kwiaty doniczkowe | O czym warto pamiętać?

Wiszące doniczki są idealnym rozwiązaniem na niewielkie balkony, gdzie jest niewiele miejsca lub jako ozdoba tarasów i altan ogrodowych. Są widoczne z daleka, stając się niezwykłą dekoracją.

W zależności od naszych upodobań wiszące doniczki mogą być wykonane z ceramiki, plastiku lub wikliny. Robiąc zakupy warto pamiętać o tym, aby doniczki miały otwory w dnie – przez które będzie odpływał nadmiar wody.

Dodatkowo, jeśli kupujemy pojemniki, które nie są zaprojektowane na wiszące doniczki pamiętajmy, aby miały bardzo mocny uchwyt – rośliny wraz z mokrą ziemią będą bardzo ciężkie. 

Hak wkręcony w sufit musi być z kołkiem rozporowym aby wytrzymał obciążenie kilku kilogramów.

Kwiaty w wiszących doniczkach Fot. Irina Gavrilonoka/Pixabay

Najpiękniejsze kwiaty balkonowe do wiszących doniczek | Co warto posadzić?

Podstawą udanej kompozycji w wiszącej doniczce jest wybranie roślin o podobnych wymaganiach – t.j. nawożenie, podlewanie, długość kwitnienia oraz stanowisko. Nie można połączyć ze sobą roślin o skrajnych potrzebach, np. światłolubnej z cieniolubną: rośliny światłolubne będą słabiej kwitły w zacienionym miejscu, a te które lubią cień ulegną poparzeniu przez intensywne słońce na wystawie południowej.

Wybierając kwiaty do wiszących doniczek warto wybierać rośliny kwitnące cały sezon – od wiosny do jesieni – dzięki temu nasz balkon będzie ozdobny przez cały sezon.

Rośliny do wiszących doniczek można sadzić w kompozycjach lub samodzielnie. Doskonale wyglądają zestawienia stworzone z różnokolorowych odmian jednego gatunku – np. białe i czerwone pelargonie bluszczolistne, różowe i fioletowe petunie czy białe i niebieskie lobelie. Osoby z większym doświadczeniem w uprawie roślin mogą dać upust swojej fantazji i łączyć różne gatunki według swoich upodobań.

Poniżej przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych kwiatów balkonowych do sadzenia w wiszących doniczkach.

Bakopa, fot. Amanda Slater - Flickr fot. Amanda Slater/Flickr

Bakopa, sutera (Sutera diffusa)

Wygląd: roślina ma cienkie zwisające pędy, dorastające do 40-50 cm długości (a czasem dłuższe), liście są drobne i delikatne, w kształcie lekko sercowate, ciemnozielone.

Stanowisko: najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym lub lekko zacienionym, w cieniu będzie znacznie gorzej kwitła.

Kwiaty: drobne kwiatki są najczęściej białe, rzadziej spotyka się lekko niebieskawe ('Blue Sensation') lub różowe ('Great Rose'). Kwitnie od maja do przymrozków.

Pielęgnacja: roślina wymaga regularnego ale umiarkowanego podlewania.

Kompozycje: bakopa + plektrantus (półcień), bakopa + pelargonia (słońce), bakopa różowa + biała + niebieska (słońce lub półcień).

Dowiedz się więcej o tej roślinie

Bidens, fot. Frank Vincentz - Wikimedia Commons Fot. Frank Vincentz/Wikimedia Commons

Bidens, uczep rózgowaty, złoty deszcz (Bidens ferulifolia)

Wygląd: wiotkie, zwisające pędy dorastające do 70 cm długości, liście zielone, drobne i pierzaste.

Stanowisko: najlepiej rośnie w pełnym słońcu ale radzi sobie dobrze także w półcieniu.

Kwiaty: drobne pojedyncze kwiatki (rzadkością są odmiany o pełnych kwiatach) w słonecznie żółtym kolorze pojawiają się na roślinie od maja do przymrozków.

Pielęgnacja: roślina wymaga regularnego i obfitego podlewania (w upały nawet dwa razy dziennie), źle znosi suszę.

Kompozycje: bidens rośnie silnie i szybko, dlatego też nie może być sadzony z roślinami o słabym wzroście, np. bidens + plektrantus (półcień), bidens + pelargonia (słońce).

→ Dowiedz się więcej o tej roślinie

Fuksja, fot. mariuszopole - Pixabay Fot. mariuszopole/Pixabay

Fuksja, ułanka (Fuchsia)

Wygląd: roślina rośnie silnie, tworzy długie zwisające pędy dorastające nawet do 1 metra długości.

Stanowisko: może rosnąć zarówno w słońcu jak i półcieniu a nawet w cieniu. W pełnym słońcu na południowym balkonie liście czasem są przypalane przez słońce.

Kwiaty: mają bardzo oryginalny kształt przypominający wiszące dzwoneczki z pręcikami, występują w wielu różnych kolorach (białym, różowym, czerwonym), są nawet odmiany dwubarwne.

Pielęgnacja: nie wolno zapominać o regularnym podlewaniu i nawożeniu (co 7-10 dni). Zimą fuksję przechowujemy w pomieszczeniu o temp. 6-8 °C. W stanie spoczynku ograniczamy podlewanie i nawożenie.

Kompozycje: fuksja najlepiej rośnie sama, można łączyć ze sobą różne kolory.

Dowiedz się więcej o tej roślinie

Komarzyca, fot. Jerzy Opioła - Wikimedia Commons Fot. Jerzy Opioła/Wikimedia Commons

Komarzyca, plektrantus (Plectranthus)

Wygląd: gęsto ulistnione pędy mogą dorastać nawet do 1,5 metra długości, odmiany komarzycy różnią się przede wszystkim barwą i wzorem na liściach - mogą być w dwóch odcieniach zieleni, o ciemnozielonych liściach z białym obrzeżeniem, z białymi przebarwieniami lub pokryte delikatnymi włoskami.

Stanowisko: zdecydowanie najlepiej rośnie w lekkim półcieniu, w pełnym słońcu często dochodzi do poparzeń liści.

Pielęgnacja: jest to roślina dekoracyjna z liści, kwiaty nie są jej urodą i najlepiej je obcinać. Nie należy przesadzać z podlewaniem - nadmiar wody może spowodować gnicie pędów.

Kompozycje: doskonale łączy się z wieloma roślinami kwitnącymi stając się niezwykle dekoracyjnym uzupełnieniem kompozycji, np. plektrantus + pelargonia (półcień), plektrantus + bakopa (półcień), plektrantus + bidens (półcień).

Dowiedz się więcej o tej roślinie

Lobelia, fot. André Karwath - Wikimedia Commons Fot. André Karwath/Wikimedia Commons

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Wygląd: to niewielka roślina o drobnych listkach i kwiatach, do wiszących doniczek nadają się przede wszystkim odmiany lobelii typu pendula - o zwisających pędach dorastających nawet do 40 cm długości.

Stanowisko: najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym.

Kwiaty: w zależności od odmiany kwiaty przybierają kolor biały, niebieski, fioletowy lub różowy, roślina kwitnie bardzo obficie od czerwca do pierwszych przymrozków.

Pielęgnacja: nie można jej ani przesuszyć, ani przelać, warto roślinę przyciąć w połowie sierpnia, sprawi to, że znowu zacznie obficie kwitnąć.

Kompozycje: najlepiej sadzić razem różnokolorowe odmiany lobelii, lub w kompozycji np. lobelia + sanwitalia (słońce), lobelia + pelargonia (słońce).

Dowiedz się więcej o tej roślinie ←

Pelargonia bluszczolistna, fot. InAweofGod'sCreation - Flickr Fot. InAweofGod'sCreation/Flickr

Pelargonia bluszczolistna (Pelargonium hederifolium)

Wygląd: ma długie zwisające lub płożące pędy. Jeśli zapewni się im dużo miejsca do wzrostu oraz obfite i częste nawożenie mogą być bardzo długie - nawet do 100 cm. Odmiany o pełnych kwiatach mają pędy krótsze, niż te o kwiatach pojedynczych.

Stanowisko: najlepiej rośnie w pełnym słońcu, nieco gorzej w lekkim półcieniu, nie nadaje się do cienia.

Kwiaty: zebrane są w baldachy, w zależności od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne i pełne, jednobarwne lub dwubarwne, kwitną od końca maja do pierwszych przymrozków.

Pielęgnacja: intensywne nawożenie i podlewanie są warunkiem pięknego i długotrwałego kwitnienia pelargonii - od maja do października, warto obcinać przekwitłe kwiaty gdyż przedłuża to kwitnienie.

Kompozycje: warto pamiętać, że pelargonie bluszczolistne szybko rosną, dlatego też w kompozycjach najlepiej sadzić 1-2 szt., aby nie zagłuszyły pozostałych roślin, dobrze się komponuje z wieloma roślinami – t.j. plektrantus, sanwitalia, lobelia, bidens, bakopa.

Dowiedz się więcej o tej roślinie ←

Sanwitalia, fot. congerdesign - Pixabay Fot. congerdesign/Pixabay

Sanwitalia rozesłana, polegnatka (Sanvitalia procumbens)

Wygląd: roślina jest silnie rozkrzewiona o wielu zwisających pędach dorastających do 20-30 cm, liście drobne, ciemnozielone.

Stanowisko: najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, w cieniu pędy stają się wydłużone i słabe.

Kwiaty: przypominają małe słoneczka, są drobne, żółte z ciemniejszym środkiem (ciemnozielonym, brązowym lub pomarańczowym), rzadziej występują odmiany o pełnych kwiatach, kwitnie od czerwca do października.

Pielęgnacja: wymaga regularnego podlewania i nawożenia.

Kompozycje: sanwitalia + lobelia (słońce), sanwitalia + pelargonia (słońce).

Dowiedz się więcej o tej roślinie ←

Scevola, fot. Nemracc - Wikimedia Commons Fot. Nemracc/Wikimedia Commons

Scevola (Scaevola)

Wygląd: roślina tworzy bardzo dużo kwiatów na zwisających pędach dorastających do 60 cm długości, liście są podłużne, ciemnozielone.

Stanowisko: najlepiej rosną w słońcu ale dają sobie radę na lekko zacienionych balkonach.

Kwiaty: mają bardzo ciekawy kształt przypominający wachlarzyk z 5 ułożonych płatków, przybierają kolory od białego, poprzez różowy, aż do różnych odcieni fioletowego, kwitną od połowy maja do pierwszych przymrozków.

Pielęgnacja: wymaga kwaśnego podłoża oraz regularnego podlewania, jednak nie może stać w wodzie.

Kompozycje: scewola + lobelia + plektrantus (słońce z kilkoma godzinami cienia w ciągu dnia).

→ Dowiedz się więcej o tej roślinie

Petunia, fot. Share Bear - Wikimedia Commons Fot. Share Bear/Wikimedia Commons

Surfinia petunia kaskadowa (Petunia hybrida)

Wygląd: grupa odmian petunii ogrodowej charakteryzujących się długimi, silnie rozgałęzionymi, zwisającymi pędami na których wyrastają setki kwiatów w kształcie trąbek, rośnie bardzo szybko, pędy dorastają nawet do 1,2 metra długości.

Stanowisko: zdecydowanie pełne słońce, w półcieniu gorzej kwitnie, a pędy są słabe i nadmiernie wyciągnięte.

Kwiaty: mogą być białe, kremowe, jasnożółte, różowe, fioletowe, czerwone. Kielich kwiatowy może być jednobarwny, dwubarwny lub wielobarwny, z żyłkami lub paskami.

Pielęgnacja: wymaga częstego (cotygodniowego) zasilania nawozem do roślin kwitnących oraz codziennego podlewania, w upały nawet dwa razy dziennie.

Kompozycje: z uwagi na olbrzymią żarłoczność (wysokie wymagania nawozowe) petunii oraz silny wzrost najlepiej nie sadzić jej z innymi gatunkami roślin. Doskonale wygląda kompozycja z 3 kolorów petunii - białego, różowego i fioletowego.

Dowiedz się więcej o tej roślinie

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Scewola Scaevola aemula

Pelargonia pachnąca / Geranium pachnące / Anginka Pelargonium graveolens

Dipladenia / Mandewilla Mandewila sanderii

Pelargonia wielkokwiatowa Pelargonium grandiflorum

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści