Uczep rózgowaty (bidens, złoty deszcz) (Bidens ferulifolia) to bylina krótkotrwałą należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W naszych warunkach jest traktowana jako roślina jednoroczna. Pochodzi z południa Stanów Zjednoczonych oraz północnego Meksyku. Jej wiotkie, zwisające pędy dorastają do 70 cm długości, liście są zielone, drobne i pierzaste.

Uczep rózgowaty ma drobne pojedyncze kwiatki (rzadkością są odmiany o pełnych kwiatach) w słonecznie żółtym kolorze. Kwiaty pojawiają się na roślinie od maja i utrzymują się do samych przymrozków.

Uprawa uczepu rózgowatego (bidens)

Bidens najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Ale dobrze radzi sobie również w półcieniu. Wymaga regularnego i obfitego podlewania. Podczas upałów powinna być podlewana nawet dwa razy dziennie, ponieważ źle znosi suszę.

Zastosowanie uczepu rózgowatego

Uczep rózgowaty nazywany również bidens polecany jet do uprawy w pojemnikach, skrzynkach i doniczkach wiszących. To doskonała dekoracja balkonów, tarasów, schodów.

Ważne: bidens rośnie silnie i szybko, dlatego też nie może być sadzony z roślinami o słabym wzroście. Nasza propozycja, to: bidens + plektrantus (półcień), bidens + pelargonia (słońce).

fot. Frank Vincentz (Wikimedia Commons)