Logo
Logo

Drenaż w doniczce | Wszystko o warstwie drenażowej dla roślin doniczkowych

Uprawa roślin doniczkowych w domu przynosi wiele satysfakcji i poprawia wygląd wnętrza. Rośliny w domu nie tylko sprawiają, że przestrzeń wygląda przytulnie, ale tez poprawiają stan powietrza i pozytywnie wpływają na samopoczucie. Trzeba jednak dobrze zapoznać się z wymaganiami konkretnych gatunków, aby zapewnić im właściwe warunki do prawidłowego wzrostu, który kluczem jest do ich wspaniałego wyglądu. Często w zaleceniach pojawia się informacja o konieczności przygotowania warstwy drenażu. Czym właściwie jest warstwa drenażu w doniczce? Po co się ją robi? Jak wykonać drenaż w doniczce?

Spis treści
Po co robić warstwę drenażową w doniczce? Czym jest warstwa drenażu? Z czego zrobić warstwę drenażową w doniczce? Jak zrobić drenaż w doniczce? Jaka powinna być grubość warstwy drenażowej? Kiedy stosować drenaż w doniczce?

Po co robić warstwę drenażową w doniczce?

Podstawą pielęgnacji wszystkich roślin jest podlewanie, które jest niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju. Trudno jednak prawidłowo dobrać dawkę, zwłaszcza że większość roślin źle znosi przelewanie i zastój wody. Rozwiązaniem jest warstwa drenażowa, która sprawia, że woda jest lepiej odprowadzana z doniczki. Drenaż ułatwia odsączenie wody z podłoża i chroni otwory na dnie przed zatkaniem ziemi zapewniając optymalne nawodnienie roślin.

Gdy korzenie mają lepszy dostęp do tlenu, zmniejsza się ryzyko rozwoju chorób grzybowych, pleśni oraz gnicia korzeni.

Czym jest warstwa drenażu?

Drenaż jest mocno przepuszczalną warstwą, którą daje się na samo dno doniczki, zanim wypełni się ją podłożem. Może być wykonana z różnych materiałów, ale kluczowe jest, aby nie wchłaniał on wody, umożliwiając prosty i szybki odpływ wody.

Drenaż nie może być zrobiony ze zbyt drobnego materiału, aby nie zapychał otworów drenażowych znajdujących się na dnie doniczki.

Z czego zrobić warstwę drenażową w doniczce?

Jak wspomniano wcześniej, do wykonania warstwy drenażowej można wykorzystać różne materiały, ale muszą one zapewniać dobrą przepuszczalność w doniczce. Najczęściej wykorzystuje się do tego:

  • keramzyt – to granulki, które powstają na skutek wypalania gliny. To materiał najchętniej wykorzystywany na wykonanie drenażu w doniczce, gdyż jest lekki, przepuszczalny, a dodatkowo odporny na wilgoć i pleśń;
  • perlit – skała pochodzenia wulkanicznego;
  • kulki styropianu – można je wymieszać z ziemią, która stanie się bardziej przepuszczalna;
  • flizelina – może być wykorzystana jako drenaż lub warstwa oddzielająca drenaż od podłoża;
  • drobne kamyki;
  • gruby piasek;
  • potłuczone gliniane naczynia (kawałki nie mogą być zbyt duże).

Jak zrobić drenaż w doniczce?

Drenaż w doniczce najlepiej wykonać w trakcie przesadzania roślin. Należy przygotować doniczkę z otworami odpływowymi, podstawkę, materiał na drenaż, podłoże i roślinę. Na dno doniczki należy wysypać keramzyt, piasek lub inny, wybrany materiał, a następnie podłoże i zasadzić roślinę.

Roślinę sadzi się dokładnie tak samo, jak w standardowym podłożu, osadzając bryłę korzeniową w glebie i przysypując ją ze wszystkich stron ziemią.

Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do wakacyjnego podlewania

Jaka powinna być grubość warstwy drenażowej?

Grubość warstwy w doniczce zależy od samej wielkości doniczki oraz rośliny, którą zamierzamy w niej umieścić. Uogólniając podaje się, że w małych pojemnikach wystarczy drenaż o grubości 2 cm, w średnich 5 cm, a w dużych donicach warstwa drenażowa może mieć nawet 10 cm (co warto przeanalizować, gdyż zwykle jest to niepotrzebnie duża ilość drenażu).

Kiedy stosować drenaż w doniczce?

Drenaż stosuje się przede wszystkim do roślin, które wymagają podłoża o dużej przepuszczalności i źle znoszą zalanie, a więc głównie do kaktusów i sukulentów. Jednak można zastosować go w każdej roślinie, niwelując w ten sposób ryzyko, że korzenie zgniją.

Warstwa drenażowa sprawdzi się również w doniczkach bez otworów, gdy ich zrobienie jest niemożliwe lub gdy doniczka ma otwory, ale są one zbyt małe.


Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: New Africa / AdobeStock

Autor
Drenaż w doniczce | Wszystko o warstwie drenażowej dla roślin doniczkowych
Drenaż w doniczce | Wszystko o warstwie drenażowej dla roślin doniczkowych
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl