Czym jest keramzyt? Jaki ma skład? Jakie ma właściwości?
Keramzyt jest materiałem wykorzystywanym w ogrodnictwie i uprawie. Ma postać zaokrąglonych bądź owalnych granulek, które są różnej wielkości. Drobny keramzyt może mieć przekrój 5mm, dostępne są także te o wymiarach do 2 cm. Jest to czysta glinka bez dodatku sztucznych chemikaliów bądź też domieszek. Dzięki temu produkt jest bardzo bezpieczny dla uprawy. Wypalany jest w temperaturze ok. 1150 stopni Celsjusza. Dzięki temu jest niezwykle twardy.
Dodatkowo nie rozpuszcza się pod wpływem wody, a dzięki swojej fakturze nie może zostać także przez nią wypłukany. W bardzo niewielkim stopniu nasiąka on wodą. Keramzyt ma szerokie spektrum zastosowania, co obejmuje ogrodnictwo i uprawę roślin doniczkowych.
Można stosować go jako drenaż, materiał spulchniający czy też ściółkowy. Dzięki odporności na działalność szkodników, pleśni, a także grzybów zmniejsza ryzyko chorób roślin. Nawet po dłuższym czasie nie traci swoich właściwości. Pomaga także doprowadzać tlen do korzeni roślin. Jeżeli chcecie stosować keramzyt jako drenaż, to pamiętajcie, że dzięki niemu uzyskacie swobodny odpływ wody z doniczki. Jest to też nawilżacz powietrza. Wystarczy tylko rozsypać go na tacce, zalać niewielką ilością wody i taką tackę umieścić pomiędzy roślinami. Jeżeli chcecie rozluźnić podłoże, to keramzyt powinniście dodać do ziemi. Nadaje się także do upraw hydroponicznych czy też na zielone dachy.
Jak stosować keramzyt? Dla jakich roślin, jakich upraw (w ogrodzie i w doniczce)?
Keramzyt jest jednym z niewielu materiałów, który można uznać za w pełni bezpieczny. Nie reaguje z nawozami czy kwasami humusowymi, zatem można go wykorzystywać niezależnie czy uprawiacie rośliny kwasolubne, czy też takie, które wolą zasadowe podłoże. Nie kumuluje także zasolenia w glebie, zatem można go wykorzystywać wielokrotnie. Jest też mrozoodporny, a to z kolei przekłada się na fakt, że bardzo dobrze chroni system korzeniowy.
Jeżeli chcecie wybrać go jako drenaż, to wybierzcie materiał o najmniejszej strukturze. Keramzyt będzie dobrą warstwą ściółkującą, co zapobiegnie przemarzaniu czy przegrzaniu roślin. Ale pamiętajcie, aby umieścić go ok. 2 cm poniżej terenu. Ma zastosowanie w przemyśle np. w uprawie ogórków, gdyż stymuluje wzrost systemu korzeniowego oraz stabilizuje roślinę.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: TumTin99 / Depositphotos
Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!