Logo
Logo

Keramzyt ogrodniczy | Jaki wybrać i gdzie kupić?

Keramzyt ogrodniczy jest w pełni naturalnym produktem, który wyróżnia się szerokim spektrum zastosowania w ogrodnictwie, ale i uprawie roślin doniczkowych. Warto zwrócić uwagę, że jest obojętny chemicznie, zatem nie zmienia pH gleby.

Spis treści
Czym jest keramzyt? Jaki ma skład? Jakie ma właściwości? Gdzie kupić keramzyt? Jaki wybrać? Jak stosować keramzyt? Dla jakich roślin, jakich upraw (w ogrodzie i w doniczce)?

Czym jest keramzyt? Jaki ma skład? Jakie ma właściwości?

Keramzyt jest materiałem wykorzystywanym w ogrodnictwie i uprawie. Ma postać zaokrąglonych bądź owalnych granulek, które są różnej wielkości. Drobny keramzyt może mieć przekrój 5mm, dostępne są także te o wymiarach do 2 cm. Jest to czysta glinka bez dodatku sztucznych chemikaliów bądź też domieszek. Dzięki temu produkt jest bardzo bezpieczny dla uprawy. Wypalany jest w temperaturze ok. 1150 stopni Celsjusza. Dzięki temu jest niezwykle twardy.

Dodatkowo nie rozpuszcza się pod wpływem wody, a dzięki swojej fakturze nie może zostać także przez nią wypłukany. W bardzo niewielkim stopniu nasiąka on wodą. Keramzyt ma szerokie spektrum zastosowania, co obejmuje ogrodnictwo i uprawę roślin doniczkowych.

Można stosować go jako drenaż, materiał spulchniający czy też ściółkowy. Dzięki odporności na działalność szkodników, pleśni, a także grzybów zmniejsza ryzyko chorób roślin. Nawet po dłuższym czasie nie traci swoich właściwości. Pomaga także doprowadzać tlen do korzeni roślin. Jeżeli chcecie stosować keramzyt jako drenaż, to pamiętajcie, że dzięki niemu uzyskacie swobodny odpływ wody z doniczki. Jest to też nawilżacz powietrza. Wystarczy tylko rozsypać go na tacce, zalać niewielką ilością wody i taką tackę umieścić pomiędzy roślinami. Jeżeli chcecie rozluźnić podłoże, to keramzyt powinniście dodać do ziemi. Nadaje się także do upraw hydroponicznych czy też na zielone dachy.

Bez wątpienia keramzyt jest bezpieczny, bardzo trwały i uniwersalny. Zachowuje formę przez wiele lat. Sprawdzi się nawet w przypadku uprawy roślin wapiennych.

Keramzyt ogrodniczy
Keramzyt ogrodniczy
Keramzyt to naturalny granulat, powstały w procesie wypalania naturalnej gliny. Dzięki wymieszaniu go z glebą zyskujemy spulchnione podłoże, które zapewnia odpowiednie nawodnienie i sprawia, że korzenie mają wystarczającą ilość powietrza, aby dobrze się rozwijać i rozrastać.
Kup w naszym sklepie

Jak stosować keramzyt? Dla jakich roślin, jakich upraw (w ogrodzie i w doniczce)?

Keramzyt jest jednym z niewielu materiałów, który można uznać za w pełni bezpieczny. Nie reaguje z nawozami czy kwasami humusowymi, zatem można go wykorzystywać niezależnie czy uprawiacie rośliny kwasolubne, czy też takie, które wolą zasadowe podłoże. Nie kumuluje także zasolenia w glebie, zatem można go wykorzystywać wielokrotnie. Jest też mrozoodporny, a to z kolei przekłada się na fakt, że bardzo dobrze chroni system korzeniowy.

Jeżeli chcecie wybrać go jako drenaż, to wybierzcie materiał o najmniejszej strukturze. Keramzyt będzie dobrą warstwą ściółkującą, co zapobiegnie przemarzaniu czy przegrzaniu roślin. Ale pamiętajcie, aby umieścić go ok. 2 cm poniżej terenu. Ma zastosowanie w przemyśle np. w uprawie ogórków, gdyż stymuluje wzrost systemu korzeniowego oraz stabilizuje roślinę.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: TumTin99 / Depositphotos

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Keramzyt ogrodniczy | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Keramzyt ogrodniczy | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_prace_ogrodowe
NAJNOWSZE TREŚCI