Logo
Logo
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Kwasy humusowe | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Kilkukrotnie zauważyłam w sklepie ogrodniczym preparaty z kwasami humusowymi. Widziałam także reklamę w jednym z pism ogrodniczych, gdzie nazywano je "czarnym złotem"!. Zaintrygowała mnie, ale nie mam jeszcze wiedzy i przekonania do kolejnej nowości. Czym są te kwasy i czy warto je stosować w ogrodzie? A jeśli tak, to do czego i jak to robić?

 

Kwasy humusowe, próchnicowe powstają w wyniku procesów rozkładu związków organicznych znajdujących się w glebie. Wchodzą w skład próchnicy glebowej, tworząc naturalne substancje próchniczne (zawierają więc m.in. materię organiczną, pożyteczne mikroorganizmy, węgiel organiczny), a najlepiej poznane do tej pory są dwa: kwas huminowy i kwas fulwowy oraz huminy i ulminy (najmniej poznane).

Kwasy humusowe mogą pochodzić z różnych źródeł, jednak najlepszymi parametrami dotyczącymi gęstości, stosunku C : N i jednorodności charakteryzują się te uzyskane z leonardytów (kopaliny będące formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym). Kwasy humusowe znajdują się także w naturalnych nawozach ogrodowych - np.: w oborniku (świeżym i granulowanym), kompoście oraz ściółce (ze słomy, kory lub zrębków).

Stosowanie kwasów humusowych w ogrodzie poprawia właściwości fizykochemiczne gleby oraz wzbogaca ją w korzystne, dostępne dla roślin związki mineralne i organiczne!

Jak działają kwasy humusowe?

✓ Poprawiają strukturę gleby – tworzenie się struktury gruzełkowatej, poprawę stosunków powietrznych i magazynowanie wody!
✓ Poprawiają dostępność i zdolność roślin do pobierania składników pokarmowych z gleby.
✓ Stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które przyspieszają szybszą mineralizację glebowej materii organicznej.
✓ Stymulują wzrost systemu korzeniowego, wpływając pozytywnie na wzrost i plonowanie roślin.

Jak stosować kwasy humusowe w ogrodzie?

Preparaty z kwasami humusowymi można łatwo kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Oto kilka z nich: Humik, Humus Active, Florahumus, Rosahumus.

Można je stosować przez cały sezon: od wiosny do jesieni. Wystarczy tylko rozpuścić nawóz w wodzie i stosować go do podlewania gleby. Należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania podanego na opakowaniu! Nawozy humusowe trudno przedawkować, jednak nadmierne ich stosowanie może być niekorzystne dla roślin. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Shabeer Ali / Pixabay

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!