Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
14
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Kwasy humusowe | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie?

Pytanie czytelnika: Kilkukrotnie zauważyłam w sklepie ogrodniczym preparaty z kwasami humusowymi. Widziałam także reklamę w jednym z pism ogrodniczych, gdzie nazywano je "czarnym złotem"!. Zaintrygowała mnie, ale nie mam jeszcze wiedzy i przekonania do kolejnej nowości. Czym są te kwasy i czy warto je stosować w ogrodzie? A jeśli tak, to do czego i jak to robić?

 

Kwasy humusowe, próchnicowe powstają w wyniku procesów rozkładu związków organicznych znajdujących się w glebie. Wchodzą w skład próchnicy glebowej, tworząc naturalne substancje próchniczne (zawierają więc m.in. materię organiczną, pożyteczne mikroorganizmy, węgiel organiczny), a najlepiej poznane do tej pory są dwa: kwas huminowy i kwas fulwowy oraz huminy i ulminy (najmniej poznane).

Kwasy humusowe mogą pochodzić z różnych źródeł, jednak najlepszymi parametrami dotyczącymi gęstości, stosunku C : N i jednorodności charakteryzują się te uzyskane z leonardytów (kopaliny będące formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym). Kwasy humusowe znajdują się także w naturalnych nawozach ogrodowych - np.: w oborniku (świeżym i granulowanym), kompoście oraz ściółce (ze słomy, kory lub zrębków).

Stosowanie kwasów humusowych w ogrodzie poprawia właściwości fizykochemiczne gleby oraz wzbogaca ją w korzystne, dostępne dla roślin związki mineralne i organiczne!

Jak działają kwasy humusowe?

✓ Poprawiają strukturę gleby – tworzenie się struktury gruzełkowatej, poprawę stosunków powietrznych i magazynowanie wody!
✓ Poprawiają dostępność i zdolność roślin do pobierania składników pokarmowych z gleby.
✓ Stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które przyspieszają szybszą mineralizację glebowej materii organicznej.
✓ Stymulują wzrost systemu korzeniowego, wpływając pozytywnie na wzrost i plonowanie roślin.

Jak stosować kwasy humusowe w ogrodzie?

Preparaty z kwasami humusowymi można łatwo kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Oto kilka z nich: Humik, Humus Active, Florahumus, Rosahumus.

Można je stosować przez cały sezon: od wiosny do jesieni. Wystarczy tylko rozpuścić nawóz w wodzie i stosować go do podlewania gleby. Należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania podanego na opakowaniu! Nawozy humusowe trudno przedawkować, jednak nadmierne ich stosowanie może być niekorzystne dla roślin. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Shabeer Ali / Pixabay

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT