Kwasy humusowe | Dlaczego warto je stosować w ogrodzie?

dlaczego warto stosować kwasy humusowe w ogrodzie fot. Shabeer Ali - Pixabay

Pytanie czytelnika: Kilkukrotnie zauważyłam w sklepie ogrodniczym preparaty z kwasami humusowymi. Widziałam także reklamę w jednym z pism ogrodniczych, gdzie nazywano je "czarnym złotem"!. Zaintrygowała mnie, ale nie mam jeszcze wiedzy i przekonania do kolejnej nowości. Czym są te kwasy i czy warto je stosować w ogrodzie? A jeśli tak, to do czego i jak to robić?

Posłuchaj
00:00
29
Spis treści
Czym są i jak powstają kwasy humusowe? Jak działają kwasy humusowe? Jak stosować kwasy humusowe w ogrodzie?

Kwasy humusowe, próchnicowe powstają w wyniku procesów rozkładu związków organicznych znajdujących się w glebie. Wchodzą w skład próchnicy glebowej, tworząc naturalne substancje próchniczne (zawierają więc m.in. materię organiczną, pożyteczne mikroorganizmy, węgiel organiczny), a najlepiej poznane do tej pory są dwa: kwas huminowy i kwas fulwowy oraz huminy i ulminy (najmniej poznane).

Kwasy humusowe mogą pochodzić z różnych źródeł, jednak najlepszymi parametrami dotyczącymi gęstości, stosunku C : N i jednorodności charakteryzują się te uzyskane z leonardytów (kopaliny będące formą pośrednią między torfem a węglem brunatnym). Kwasy humusowe znajdują się także w naturalnych nawozach ogrodowych - np.: w oborniku (świeżym i granulowanym), kompoście oraz ściółce (ze słomy, kory lub zrębków).

Stosowanie kwasów humusowych w ogrodzie poprawia właściwości fizykochemiczne gleby oraz wzbogaca ją w korzystne, dostępne dla roślin związki mineralne i organiczne!

Humus Active Papka
Humus Active Papka
W 1 ml nawozu Humus Active znajdują się miliardy PM-ów – Pozytywnych Organizmów pochodzących z uszlachetnionego przez dżdżownice kalifornijskie obornika zwierząt kopytnych z nieintensywnych gospodarstw rolnych. 2 litry Humusu Active efektywnie zastępują minimum 1 tonę obornika.
Kup w naszym sklepie!

Jak działają kwasy humusowe?

✓ Poprawiają strukturę gleby – tworzenie się struktury gruzełkowatej, poprawę stosunków powietrznych i magazynowanie wody!
✓ Poprawiają dostępność i zdolność roślin do pobierania składników pokarmowych z gleby.
✓ Stymulują rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które przyspieszają szybszą mineralizację glebowej materii organicznej.
✓ Stymulują wzrost systemu korzeniowego, wpływając pozytywnie na wzrost i plonowanie roślin.

Jak stosować kwasy humusowe w ogrodzie?

Preparaty z kwasami humusowymi można łatwo kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Oto kilka z nich: Humik, Humus Active, Florahumus, Rosahumus.

Można je stosować przez cały sezon: od wiosny do jesieni. Wystarczy tylko rozpuścić nawóz w wodzie i stosować go do podlewania gleby. Należy bezwzględnie przestrzegać dawkowania podanego na opakowaniu! Nawozy humusowe trudno przedawkować, jednak nadmierne ich stosowanie może być niekorzystne dla roślin. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Shabeer Ali / Pixabay

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści