Logo
Logo

Błędy w uprawie ogórków | Jak ich uniknąć? Jak rozwiązać problemy?

Ogórki z własnej uprawy to doskonały dodatek do wielu dań. Wiele osób decyduje się na uprawę warzyw aby mieć pewność, że będą one wolne on chemicznych nawozów i dodatków. Ogórki postrzegane są jako warzywa, które wprawdzie mają wygórowane potrzeby ale ich uprawa postrzegana jest jako dość łatwa. Pomimo tego jednak wiele osób często nawet nieświadomie popełnia błędy przy ich uprawie, których skutkiem mogą być gorsze plony. Warto sprawdzić, jakich błędów unikać, aby cieszyć się dobrymi plonami i odpowiednim smakiem ogórków z własnej hodowli. W przypadku uprawy ogórków istotna jest przede wszystkim systematyczność i regularne kontrolowanie stanu upraw.

Spis treści
Gdzie sadzić ogórki, by dobrze rosły? Kiedy jest najlepszy czas na sadzenie ogórków do gruntu? Jak często podlewać i nawozić ogórki? Dlaczego zbyt gęste sadzenie jest niekorzystne dla ogórków? Jak często zbierać ogórki, by wciąż tworzyły się nowe?

Co robić i czego unikać, by uzyskać obfite plony ogórków?

Uprawa ogórków może być trudna, ponieważ są one wymagające (lubią ciepło i żyzną glebę) i potrzebuję odpowiedniej pielęgnacji.. Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych błędów popełnianych podczas uprawy ogórków.

Przede wszystkim dobra lokalizacja

Dla uzyskania smacznych ogórków (łac. Cucumis sativus) w spodziewanej ilości ważne jest dobranie dla nich odpowiedniego stanowiska. Błędem, który jest popełniany niezwykle często jest wysadzanie ogórków w miejscach bardzo nasłonecznionych – zbyt duża ilość światła słonecznego prowadzi nie tylko do oparzeń liści, ale przede wszystkim do znacznego pogorszenia smaku ogórków. Jednak stanowisko bardzo zaciemnione również nie jest właściwe, idealnym miejscem będzie stanowisko w półcieniu.

Ważną kwestią jest także to, aby nie sadzić ogórków w tym samym miejscu w kolejnych latach, ponieważ gleba może być zbyt słaba do tego, aby dać odpowiednie plony.

Ogórków nie sadzi się również na miejscach, gdzie wcześniej były hodowane cukinie czy dynie, ponieważ te rośliny mają wymagania podobne do ogórków, co sprawia że zabierają z gleby te same składniki odżywcze.

W tym samym miejscu ogórki można sadzić co najmniej po 2 letniej przerwie.

Wysadzenie na czas

Błędem, który popełniają często osoby początkujące jest zbyt późne wysadzanie sadzonek do gruntu. Im dłużej sadzonki są przetrzymywane, tym bardziej zwalnia tempo wzrostu, co przekłada się na rozwój sadzonek w gruncie. Przetrzymane sadzonki zaczynają więdnąć, co sprawia że wysadzone do gruntu mogą się wcale nie przyjąć. Nie powinny być one starsze niż 5 tygodni, jednak moment wysadzenia uzależniony jest od tego, jaki typ uprawy jest stosowany. Jeśli ogórki będą hodowane na otwartym terenie, wówczas należy je wysadzać, gdy sadzonki mają 3-4 tygodnie. W przypadku, gdy ktoś decyduje się na uprawę zamkniętą, idealnym momentem jest 2-3 tydzień wzrostu sadzonek.

Nie przelewać i odpowiednio nawozić

W przypadku uprawy ogórków nie można zapominać o ich odpowiednim podlewaniu. Błędem jest często zbyt obfite podlewanie, co wywołuje nie tylko zgniliznę ale również wiele chorób atakujących rośliny.

Obfite podlewanie jest korzystne dla ogórków, jednak tylko w pierwszej fazie wzrostu, przed kwitnieniem. W kolejnym czasie ilość wody stosowanej do podlewania powinna zostać zmniejszona przynajmniej o połowę. Jednak należy unikać również przesuszania sadzonek, gdyż może to prowadzić do obumierania nasadzeń i braku plonów.

Ważne jest także to, aby gleba przed wysadzeniem sadzonek była właściwie nawieziona, co zapewni sadzonkom odpowiedni wzrost.

Za gęsto

Zbyt gęste nasadzenia ogórków to również często popełniany błąd podczas ich uprawy. Duża ilość sadzonek nie oznacza dużej ilości plonów. Wysadzając sadzonki do gruntu należy pamiętać o tym, że wraz z upływem czasu będą się one rozrastać. Zapewnienie im właściwej przestrzeń sprawi, że ogórki nie tylko będą większe, ale również zwiększy ilość plonów i poprawi smak ogórków.

Warto obserwować sadzonki po wysadzeniu do gruntu, jeśli w pewnych miejscach widać znacznie mniejsze tempo ich wzrostu dobrze sprawdzić, czy nie jest ich tam zbyt dużo. Usunięcie jednej lub kilku może przyczynić się do poprawy całości nasadzeń. Pozostawienie przestrzeni pomiędzy sadzonkami jest dobre również w przypadku, gdy zostaną one zaatakowane przez choroby czy insekty. O wiele łatwiej jest walczyć z nimi gdy sadzonki mają dostateczną ilość przestrzeni.

Regularne zbiory

Niektórzy pozostawiają na krzewach ogórki licząc na to, iż zwiększą one swoje wymiary i będą smaczniejsze przez wystawienie na słońce. Nic bardziej mylnego, ponieważ to właśnie regularne zbieranie ogórków z krzewów przyczynia się do zwiększania ilości plonów. Pozostawianie na krzewach przerośniętych ogórków skutkuje bowiem tym, iż nie powstają nowe zawiązki owoców, co prowadzi do znacznego obniżenia ilości zebranych warzyw. Ważne jest także to, aby krzewy były właściwie prowadzone, jeśli będą rozkładać się na gruncie nie będzie to dla nich korzystne

Przy stosowaniu kilku zasad i unikaniu podstawowych błędów można cieszyć się smakiem ogórków z własnej uprawy.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcia tytułowe: Aleksandr Mokhnachev / Dreamstime, Melanie Hauke / Unsplash

Autor
Błędy w uprawie ogórków | Jak ich uniknąć? Jak rozwiązać problemy?
Błędy w uprawie ogórków | Jak ich uniknąć? Jak rozwiązać problemy?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl