Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Dynia na Halloween! Polecane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima) to gatunek należący do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Warzywo pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, a obecnie uprawiana jest na niemal całym świecie. To jedna z 3 gatunków dyń, które uprawia się w celach pozyskania znanych wszystkim, pomarańczowych owoców.

Jak wygląda dynia olbrzymia?

Dynia olbrzymia to roślina jednoroczna, która wytwarza długie, płożące pędy, które mogą osiągać do 10 m. Liście wyrastające z pędów są niezwykle duże i klapowate.

Dynia olbrzymia kwitnie od późnej wiosny do wczesnego lata – od maja do lipca. Kwiaty dyń są rozdzielnopłciowe – żeńskie wyrastają pojedynczo są duże i żółte, a męskie, niepozorne pojawiają się pęczkami w kątach liści. Owoc rośliny – nazywany potocznie również dynią, to jagoda fałszywa. W zależności od odmiany może się ona różnić kształtem, kolorem i wielkością, warto jednak wiedzieć, że zazwyczaj są to duże owoce, osiągające wagę 40-60 kg!

System korzeniowy dyni nie jest specjalnie duży, a korzenie rośliny lubią być niezbyt głęboko pod ziemią.

 
 

Wymagania i uprawa

Z racji tego, że należy do roślin egzotycznych, uprawa dyni olbrzymiej jest w naszym klimacie dość wymagająca. Przez cały okres wegetacyjny potrzebuje stanowiska z dużą ilością słońca i ciepła. Pod względem warunków glebowych i wodnych również jest wybredna – należy jej zapewnić podłoże żyzne, bogate w składniki pokarmowe, przepuszczalne i wilgotne.

Dynię olbrzymią można wysiewać / rozmnażać poprzez bezpośredni siew albo robiąc rozsady. Z racji ryzyka przymrozków, zarówno wysiewanie nasion, jak i przesadzanie młodych egzemplarzy z rozsad, zaleca się wykonywać w połowie maja. W glebie tworzymy dołki o głębokości 2-3 cm, w których umieszczamy 2-3 nasiona, dbając o odstęp około 1 metra między nimi.

Pielęgnacja dyni olbrzymiej

Dynia olbrzymia potrzebuje systematycznego podlewania, szczególnie w okresie suchych miesięcy letnich, gdy jej kwitnienie jest obfite i zaczyna się zawiązywanie owoców.

Nawożenie dyni nie jest trudne. Roślina świetnie reaguje na nawozy organiczne jak i mineralne. Świetnie reaguje na ściółkowanie.

 
 

Zastosowanie

Dynia jest warzywnym symbolem jesieni oraz niezastąpionym punktem w letnim i jesiennym menu na całym świecie. Miąższ dyni olbrzymiej jest używany w różnego rodzaju potrawach, takich jak zupy, ciasta czy puree. Oprócz owoców, można jeść także kwiaty dyni – dodaje się je do sałatek jak też smaży w cieście (np. naleśnikowym).

W niektórych kulturach dynie olbrzymie są wykorzystywane podczas świąt i festiwali jako dekoracje. Mogą być rzeźbione, malowane lub nawet używane jako łodzie w wyścigach po wodzie!

Jak zrobić donicę lub wazon z dyni?
Dynia – na co pomaga i dlaczego warto ją jeść?
Przechowywanie dyni: w domu, piwnicy i na balkonie

Dynia na Halloween

Jesienne dekoracje wykorzystujące dynie są bardzo popularne na całym świecie, a dyniowe lampy stawiane w ogrodach z okazji Halloween to niezastąpiony element pop kultury zza oceanu, który w ostatnich latach coraz wyraźniej zmienia charakter Wigilii Wszystkich Świętych.

 
 

Polecane odmiany dyni olbrzymiej

  • 'Big Max' – o intensywnie pomarańczowo-czerwonym miąższu
  • 'Atlantic Giant' – o żółtym miąższu i twardej skórce, duża trwałość w przechowywaniu
  • 'Rouge vif d'Etampes' – spłaszczony kształt owocu, pomarańczowo-czerwony miąższ
  • 'Ambar' – dużo beta-karotenu (nawet 6 razy więcej niż w innych popularnych w Polsce odmianach dyni), żółty lub pomarańczowy miąższ, ciemnozielony kolor skórki
  • 'Justynka' – półkrzaczasty pokrój, pomarańczowy i bardzo gruby miąższ, ciemnopomarańczowa skórka
  • 'Melonowa Żółta' – kolor miąższu i skórki jest ciemno-żółty (przypomina melona)

Ciekawostki

W niektórych kulturach tradycyjnych dynia olbrzymia była używana w medycynie ludowej ale nie ma naukowych dowodów potwierdzających jej właściwości lecznicze.

Dynie olbrzymie są znane z osiągania imponujących rozmiarów. Rekordowe egzemplarze mogą ważyć ponad 1000 kg, a niektóre konkursy na największą dynię przyciągają hodowców z całego świata, którzy chcą pobić światowy rekord. Ostatni rekord wielkości dyni olbrzymiej wpisany do księgi Guinness'a przypadł okazowi, który został wyhodowany we Włoszech i osiągnął ponad 1226 kg!

Dynia, ze względu na swój imponujący rozmiar, często była symbolem obfitości i płodności w wielu kulturach. W niektórych tradycjach była również uważana za symbol ochrony i dobrobytu.

 
 

Gdzie kupić nasiona dyni?

Nasiona dyni olbrzymiej znajdziemy w każdym punkcie sprzedaży nasion warzyw i owoców. To popularna roślina i w czasie terminów wysiewów (wiosną) znajdziemy jej duży wybór. Dobrze sprawdzać oferty sklepów internetowych, które często mają dostępne rzadziej spotykane odmiany, np.:

 

Zdjęcia: MB / AdobeStock, anncapictures, Hans Braxmeier, S B, congerdesign/Pixabay