Dynia olbrzymia (Cucurbita maxima) to roślina jednoroczna należąca do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Warzywo pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie jest uprawiane od tysiącleci. Dynia ma płożące pędy, których długość może dochodzić do 10 m. Liście są duże, klapowate a kwiaty rozdzielnopłciowe - żeńskie wyrastają pojedynczo a męskie pojawiają się pęczkami w kątach liści. Owocem jest jagoda fałszywa w zależności od odmiany różniąca się kształtem, kolorem i wielkością. Zwykle owoce mają wagę 40-60 kg.

Uprawa dyni olbrzymiej

Dynia olbrzymia jest wymagająca pod względem warunków glebowych. Należy sadzić ją w podłożu żyznym, bogatym w składniki pokarmowe, przepuszczalnym i wilgotnym. Roślina dobrze reaguje na gnojowicę, chociaż można dokarmiać ją również nawozami mineralnymi. Optymalne są stanowiska ciepłe, słoneczne.

Zobacz koniecznie: Warzywa dyniowate - gatunki i uprawa

Zastosowanie

Dynia olbrzymia jest uprawiana jako warzywo jadalne. Często jej owoce służą również jako jesienne dekoracje. Hodowcy starają się pokonywać rekordy wielkości - największy okaz miał wagę...824,9 kg.

Dynia na Halloween

Dyniowe lampy to element pop kultury zza oceanu, który w ostatnich latach coraz wyraźniej zmienia charakter Wigilii Wszystkich Świętych. Z okazji Halloween tradycją stało się już stawianie dyniowych latarni. Aby w październiku móc zrobić latarnię z własnej dyni, trzeba uprawę dyni zacząć już w maju.