Skąd pochodzi zwyczaj robienia lampionów na Halloween?
Halloween to zwyczaj związany z radosną maskaradą, odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach nocą 31 października, czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.
Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Mimo że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością! Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90 i z roku na rok staje się coraz bardziej popularne.
Choć dzisiaj trudno wyobrazić sobie Halloween bez dyni, jej historia w tym święcie ma głębokie korzenie. Początkowo to nie dynia, ale rzepa była wykorzystywana do tworzenia lampionów w Irlandii. Gdy jednak wielu Irlandczyków wyemigrowało do Ameryki, zastąpili rzepy łatwiej dostępnymi i większymi dyniami. Tak narodziła się tradycja, która przetrwała do dziś.
Dokładna geneza Halloween nie jest znana. Może nią być rzymskie święto na cześć bóstwa owoców i nasion (Pomony) albo z celtyckiego święta na powitanie zimy. Według tej drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Głównym symbolem "święta" jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyciętym wzorem wyszczerbionej w uśmiechu twarzy. Inne popularnie wykorzystywane tematy na Halloween to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki itp. Zwyczaj dyniowych lamp wywodzi się z Irlandii. Stamtąd też pochodzi nazwa lamp – Jack O'Lantern (Jacek latarenka), która przyjęła się na całym świecie.
Czego potrzebujesz do zrobienia lampionu z dyni na Halloween?
Zanim przystąpisz do tworzenia własnego, niepowtarzalnego lampionu na Halloween, warto przygotować wszystkie niezbędne akcesoria. Dzięki temu proces będzie nie tylko prostszy, ale także bardziej przyjemny. Oto lista rzeczy, które przydadzą się podczas tworzenia dyniowego lampionu:
- duża dynia,
- cienki flamaster lub miękki ołówek,
- ostry nóż (najlepiej o cienkim ostrzu),
- łyżka do wybierania miąższu i nasion,
- miska na miąższ i pestki,
- papierowe ręczniki,
- świeczki t-light.
Jak zrobić lampion z dyni? Instrukcja krok po kroku
Współczesne obchody Halloween łączą w sobie elementy tradycji, zabawy i magii. Dla większości z nas jest to przede wszystkim okazja do zabawy w przebieranki i straszenia. Oto nasz przewodnik, który pomoże Ci wyczarować niezapomnianą atmosferę w Twoim domu.
Wybierz odpowiednią dynię – im większa tym łatwiej zrobić z niej lampion. Skórka powinna być gładka, bez skaz i pęknięć. Kształt jest dowolny, jednak okrągłe są najbardziej popularne. Wytnij okrągły otwór na wierzchu dyni [2], który będzie wieczkiem lampionu.
Delikatnie zdejmij wieczko i wyjmij dokładnie ze środka cały miąższ i nasiona za pomocą łyżki [3]. Wnętrze dyni otrzyj z wilgoci papierowym ręcznikiem. Wieczka nie wyrzucaj! Pestki warto wysuszyć i wykorzystać później w kuchni. |
W wieczku wytnij niewielkie otwory [5], przez które będzie wydostawać się gorące powietrze. Wnętrze i wszystkie krawędzie po cięciu delikatnie natrzyj odrobiną oleju, dzięki temu podczas wysychania nie będą się tak szybko marszczyć i zapadać. |
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Narysuj na boku dyni wzór (lub dwa wzory z przodu i z tyłu), który później wytniesz. Ogranicza Cię jedynie wyobraźnia oraz umiejętności. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, więc jeśli jesteś początkujący lepiej wybierz ołówek zamiast flamastra. Unikaj skomplikowanych wzorów, gdyż będą one trudne do wycięcia. Zaznacz na dyni oczy, nos i uśmiech [8, 9] (opcjonalnie zęby). Starannie wytnij wzór nożem. Uważaj aby się nie pokaleczyć! |
Do środka dyni wstaw świeczkę typu t-light, zapal knot i zamknij dynię wieczkiem (czapeczką). W środku można rozsypać goździki, które pod wpływem temperatury będą wydzielać swój niezwykły korzenny aromat lub natrzeć skórkę (wewnątrz) cynamonem. |
Kiedy twój lampion jest już gotowy, pomyśl o odpowiednim miejscu dla niego. Umieszczony w oknie przyciągnie uwagę przechodniów, ale możesz też postawić go na stole jako centralny punkt dekoracji Halloween. Gdziekolwiek go postawisz, na pewno doda charakteru twoim obchodom Halloween!
Nie zapomnij o bezpieczeństwie! Jeśli masz małe dzieci, zamiast prawdziwej świeczki możesz użyć LED-owej świeczki na baterie. Dzięki temu unikniesz ryzyka pożaru i będziesz mógł cieszyć się blaskiem lampionu przez całą noc
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcia w tekście: Efraimstochter/Pixabay, zdjęcie tytułowe: Jen Theodore/Unsplash