Logo
Logo
9
Do góry
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie cukinii i dyni – jak i kiedy to robić?

Dynia oraz cukinia należą do rodziny roślin dyniowatych (Cucurbitaceae), do której należą także m.in. ogórek, kabaczek, patison, tykwa, melon i arbuz. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że gleba pod uprawę warzyw dyniowatych powinna musi być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe. Zobacz, więc jak nawozić dynie i cukinie, by doczekać się smacznych plonów!

Nawożenie organiczne dyni i cukinii

Podobnie, jak w przypadku innych warzyw, do nawożenia cukinii i dyni najlepiej używać nawozów naturalnych (organicznych). Sprawdzonym sposobem takiego zasilania gleby przed uprawą dyni lub cukinii jest wymieszanie podłoża z kompostem lub obornikiem jesienią poprzedniego roku. Do nawożenia można używać także innych nawozów organicznych, np. łatwego do stosowania granulowanego obornika albo kompostu lub tzw. gnojówek roślinnych, np. na bazie pokrzywy.

Kiedy nawozić dynię i cukinię?

Można również używać gotowych nawozów przeznaczonych do zasilania warzyw, które mają zwiększoną zawartość fosforu i potasu, bo tych pierwiastków rośliny dyniowate potrzebują najbardziej, aby wykształcić dorodne owoce. Zwykle składniki pokarmowe w takich nawozach są odpowiednio zbilansowane i są zawarte w łatwej do stosowanie formie – żelów lub emulsji rozpuszczalnych w wodzie lub granulek.

Nawożenie dyni i cukinii najlepiej rozpocząć, kiedy pojawią się zawiązki owoców (od czerwca) i kontynuować, co 7-10 dni aż do sierpnia. Najbardziej intensywnego zasilania nawozami (zawierającymi zwiększone dawki fosforu i potasu) rośliny te potrzebują w lipcu.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Loraliu/Depositphotos

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Powiązane rośliny

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Tydzień 20, Sentencja nr:5
Po 15 maja, po ostatnich wiosennych przymrozkach, wysiewamy aksamitki, nasturcje, fasolę wielkokwiatową, dimorfotekę, szarłaty, wilce, a balkony dekorujemy pelargoniami, surfiniami i innymi kwiatami.
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Tydzień 20, Sentencja nr:4
Regularnie podlewamy trawnik. Najlepiej rozproszonym strumieniem, wcześnie rano lub późnym popołudniem. Gleba powinna być wilgotna do głębokości 10-15 cm; gdy jej wierzchnia warstwa wyschnie na głębokość kilku centymetrów, wskazane jest podlewanie.
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Tydzień 20, Sentencja nr:3
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost). Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia...
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Tydzień 20, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Tydzień 20, Sentencja nr:1
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i nienaganny wygląd. W maju można wykonać oprysk 2% roztworem Ogrowitu uniwersalnego – roztwór saletry wapniowo-magnezowej (około 5-10 l/100 m2). Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
 
Twoja strona ogrodu