Logo
Logo

Nawożenie cukinii i dyni – jak i kiedy to robić?

Dynia oraz cukinia należą do rodziny roślin dyniowatych (Cucurbitaceae), do której należą także m.in. ogórek, kabaczek, patison, tykwa, melon i arbuz. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że gleba pod uprawę warzyw dyniowatych powinna być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe. Zobacz, więc jak nawozić dynie i cukinie, by doczekać się smacznych plonów!

Spis treści
Kiedy nawozić dynie, a kiedy cukinie? Czym nawozić dynie i cukinie? Postaw na nawozy organiczne! FILM: Jak sadzić dynie i cukinie?

Kiedy nawozić dynię i cukinię?

Do nawożenia dyni i cukinii można używać gotowych nawozów przeznaczonych do zasilania warzyw, które mają zwiększoną zawartość fosforu i potasu, bo tych pierwiastków rośliny dyniowate potrzebują najbardziej, aby wykształcić dorodne owoce. Zwykle składniki pokarmowe w takich nawozach są odpowiednio zbilansowane i są zawarte w łatwej do stosowania formie – żelów lub emulsji rozpuszczalnych w wodzie, lub granulek.

Nawożenie dyni i cukinii najlepiej rozpocząć, kiedy pojawią się zawiązki owoców (od czerwca) i kontynuować, co 7-10 dni aż do sierpnia. Najbardziej intensywnego zasilania nawozami (zawierającymi zwiększone dawki fosforu i potasu) rośliny te potrzebują w lipcu.

Nawożenie organiczne dyni i cukinii

Podobnie, jak w przypadku innych warzyw, do nawożenia cukinii i dyni dobrze jest używać nawozów naturalnych (organicznych). Sprawdzonym sposobem takiego zasilania gleby przed uprawą dyni lub cukinii jest wymieszanie podłoża z kompostem lub obornikiem jesienią poprzedniego roku.

Do nawożenia można używać także innych nawozów organicznych, np. łatwego do stosowania granulowanego obornika albo kompostu lub tzw. gnojówek roślinnych, np. na bazie pokrzywy.

FILM: Jak sadzić dynie i cukinie?

Katarzyna Bellingham / Youtube

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Loraliu / Depositphotos

Autor
Nawożenie cukinii i dyni – jak i kiedy to robić?
Nawożenie cukinii i dyni – jak i kiedy to robić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl