Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
32
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Nawożenie cukinii i dyni – jak i kiedy to robić?

Dynia oraz cukinia należą do rodziny roślin dyniowatych (Cucurbitaceae), do której należą także m.in. ogórek, kabaczek, patison, tykwa, melon i arbuz. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że gleba pod uprawę warzyw dyniowatych powinna musi być żyzna, przepuszczalna i bogata w składniki pokarmowe. Zobacz, więc jak nawozić dynie i cukinie, by doczekać się smacznych plonów!

 

Kiedy nawozić dynię i cukinię?

Do nawożenia dyni i cukinii można używać gotowych nawozów przeznaczonych do zasilania warzyw, które mają zwiększoną zawartość fosforu i potasu, bo tych pierwiastków rośliny dyniowate potrzebują najbardziej, aby wykształcić dorodne owoce. Zwykle składniki pokarmowe w takich nawozach są odpowiednio zbilansowane i są zawarte w łatwej do stosowanie formie – żelów lub emulsji rozpuszczalnych w wodzie lub granulek.

Nawożenie dyni i cukinii najlepiej rozpocząć, kiedy pojawią się zawiązki owoców (od czerwca) i kontynuować, co 7-10 dni aż do sierpnia. Najbardziej intensywnego zasilania nawozami (zawierającymi zwiększone dawki fosforu i potasu) rośliny te potrzebują w lipcu.

Nawożenie organiczne dyni i cukinii

Podobnie, jak w przypadku innych warzyw, do nawożenia cukinii i dyni dobrze jest używać nawozów naturalnych (organicznych). Sprawdzonym sposobem takiego zasilania gleby przed uprawą dyni lub cukinii jest wymieszanie podłoża z kompostem lub obornikiem jesienią poprzedniego roku.

Do nawożenia można używać także innych nawozów organicznych, np. łatwego do stosowania granulowanego obornika albo kompostu lub tzw. gnojówek roślinnych, np. na bazie pokrzywy.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe Loraliu/Depositphotos

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Tydzień 39, Sentencja nr:8
Zbieramy obumarłe części roślin i opadające liście. Składamy je na pryzmie kompostowej, którą dokładnie przerzucamy. Ziemia kompostowa przyda nam się na przyszły rok.
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Tydzień 39, Sentencja nr:6
Przesadzamy drzewa i krzewy iglaste np. tuje, cisy, świerki i sosny. Zdążą się zaaklimatyzować w nowym miejscu przed nadejściem przymrozków.
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Tydzień 39, Sentencja nr:5
Do naszych roślin na balkonie i tarasie możemy dodać rośliny kwitnące jesienią (np. chryzantemy, wrzosy).
Tydzień 39, Sentencja nr:2
Tydzień 39, Sentencja nr:2
We wrześniu dalej działamy w warzywniku. Sadzimy czosnek i możemy wysiewać niektóre warzywa już na przyszłoroczny zbiór (np. szpinak, roszponkę, sałatę).
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Tydzień 39, Sentencja nr:1
Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, tygrysówki, mieczyki – ścinamy ich liście na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą).
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT