Logo
Logo

Jak i kiedy siać cukinię, by mieć duże zbiory? Jak przygotować rozsadę?

Podobnie, jak dynie i ogórki, cukinie lubią ciepło, dlatego z wysiewem nasion w ogrodzie lepiej poczekać, aż minie ryzyko wiosennych przymrozków. Niecierpliwi ogrodnicy mogą pokusić się o przygotowanie rozsady i wysiać nasiona wcześniej w doniczkach. Jak i kiedy najlepiej wysiewać cukinię?

Spis treści
Gdzie najlepiej wysiewac cukinię? Jakie stanowisko będzie najlepsze? Kiedy można wysiewać cukinię? Jak prawidłowo siać nasiona cukinii?

Jakie miejsce będzie dobre dla cukinii?

Należy pamiętać, że cukinie potrzebują ciepła, a także regularnego nawadniania, aby mogły wytworzyć zadowalający plon. Najkorzystniej będzie więc wybrać dla cukinii jasne, ciepłe i nasłonecznione miejsce.

Choć zwykle rośnie dobrze na przeciętnych ogrodowych glebach, to przed wysiewem nasion warto zadbać, aby podłoże do uprawy tego warzywa było żyzne, zasobne w składniki pokarmowe. Najlepszym i najzdrowszym sposobem na odżywienie gleby jest zastosowanie nawożenia organicznego w roku poprzedzającym uprawę. Warto więc wiosną lub jesienią poprzedniego roku dobrze spulchnić glebę i zmieszać ją z kompostem lub obornikiem. Idealne podłoże dla cukinii powinno mieć odczyn zbliżony do obojętnego (pH 6-7), ponieważ nie lubi ona gleb nazbyt kwaśnych, ale też mocno zasadowych.

Należy pamiętać, żeby unikać siewu i uprawy cukinii obok warzyw blisko z nią spokrewnionych, np. dyni, czy ogórka, ponieważ atakują je takie same choroby i szkodniki, które mogłyby się łatwo przenosić.

Terminy wysiewu nasion cukinii

Warzywa ciepłolubne, takie jak cukinia, ale też ogórek, czy pomidor zazwyczaj uprawia się z rozsady. Dlatego tez najczęściej, aby posadzić te warzywa w ogrodach, kupujemy już gotowe sadzonki, które właśnie produkowane są z rozsady, czyli nasiona wysiewane są w wcześniej pod osłonami. Wynika to z faktu, iż ta grupa warzyw nie toleruje niskich temperatur i bardzo łatwo przemarza w naszym klimacie.

Rozsady najczęściej przygotowuje się dla potrzeb handlowych lub w rejonach o surowszych zimach i można wykonać ją też samemu pod osłonami (np. w tunelu foliowym). W tym przypadku nasiona cukinii wysiewa się pod koniec kwietnia, umieszczając w małych doniczkach, osobno po 1 lub 2 nasiona. Po wschodach pozostawiamy tylko jedną, silniejszą sadzonkę, którą przenosimy na miejsce stałe w ogrodzie po 15 maja (do połowy czerwca).

 
 

Oczywiście dla potrzeb amatorskich, w przydomowych ogrodach, czy na działkach prościej będzie wysiewać cukinie bezpośrednio do gruntu (co stosuje się najczęściej) i świetnie się ona udaje. Należy tylko pamiętać, że wysiewamy ją do gruntu dopiero od 15 maja („zimna Zośka”), najlepiej do połowy czerwca.

Jak wysiewać cukinie w ogrodzie?

  • Cukinie możemy wysiewać w rzędach lub nieregularnie na wcześniej przygotowanych grządkach, ale trzeba pamiętać, że potrzebuje ona sporo przestrzeni i światła.
  • Roślina wytwarza nie tylko spory owoc, ale także długie pędy i duże liście, dlatego warto przyjąć zasadę, aby odstępy między roślinami dobrać w taki sposób, aby cukinia miała około 1m² przestrzeni. Z tego względu, do wysiewu cukinii przygotowujemy osobne dołki, najlepiej o głębokości około 2-3 cm i umieszczamy w nich po jednym lub dwa nasiona.
  • Warto dobrze dobrać docelowe miejsce wysiewu i odpowiednio wykonać sam siew, ponieważ cukinie po wzejściu nasion nie lubią przesadzania i przenoszenia na inne miejsce w ogrodzie.
  • Do wykiełkowania nasiona cukinii potrzebują odpowiedniej temperatury, która powinna wynosić w granicach 20°C. Jeśli mają takie warunki, wschody następują zwykle po około 10 dniach.
  • Na każdym etapie uprawy cukinii należy dbać o regularne nawadnianie gleby, tak by była ona stale lekko wilgotna. Jednocześnie trzeba pamiętać, że zbyt duża ilość wilgoci w glebie może opóźniać kiełkowanie i szkodzić rozwojowi roślin oraz powodować ich gnicie (także w czasie dłuższych opadów, czy gorszej pogody). 

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Grégory ROOSE/Pixabay

Autor
Jak i kiedy siać cukinię, by mieć duże zbiory? Jak przygotować rozsadę?
Jak i kiedy siać cukinię, by mieć duże zbiory? Jak przygotować rozsadę?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_warzywnik_i_sad
NAJNOWSZE TREŚCI