Logo
Logo

Uprawa warzyw w tunelu foliowym | Co uprawiać? Dlaczego warto?

Każdy pasjonat ogrodnictwa dobrze wie, że przydomowe tunele foliowe nadają się idealnie do uprawiania warzyw. Zapewniają doskonałe warunki, dzięki którym możemy uzyskać dorodne plony. A jak wiadomo, nic nie cieszy tak ogrodnika, niż przepyszne warzywa, które zostały samodzielne wyhodowane! Jak zatem uprawiać warzywa w tunelu foliowym? Jakie tunele są najlepsze do naszych potrzeb? Dowiedz się!

Spis treści
Zalety uprawy warzyw w tunelu foliowym
Jak powinien być zbudowany tunel foliowy
Gdzie najlepiej kupić tunel foliowy
Warzywa do uprawy w tunelu foliowym

Dlaczego uprawiać warzywa w tunelu foliowym?
Zalety uprawy w tunelu

  • Przede wszystkim uprawa warzyw w tunelu foliowym zapewnia ich wcześniejsze zbiory. Uprawę roślin można rozpocząć już pod koniec lutego, a to pozwoli na uzyskanie dorodnych plonów nawet o miesiąc wcześniej!

  • Warzywa w tunelu są również przez niego chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi – na przykład mocnym deszczem i gradem.

Jak powinien być zbudowany tunel foliowy?
Wybierz najlepszy do swoich potrzeb

W sprzedaży znajdują się różne rozmiary tuneli foliowych, dzięki czemu można dopasować idealną wielkość do swojego ogrodu oraz swoich potrzeb. Tunele foliowe są bardzo lekkie, co pozwala na swobodne ich przemieszczanie. Jest to istotna kwestia, ponieważ dobrze jest raz na jakiś czas przenieść szklarnię w inne miejsce, gdyż tego typu uprawy są bardzo intensywne i szybko zubożają ziemię.

Przy kupnie tunelu foliowego, warto zwrócić uwagę na konstrukcję. Pamiętajcie, że nie może być ona pomalowana farbą, gdyż takie działania narażają strukturę na szybszą korozję, a co za tym idzie – krótszą żywotność całego tunelu. Dobrze jest także wybrać konstrukcję, która nie jest wykonana z PCV, ponieważ w tunelach wykonanych z tego materiału często pękają kolanka oraz łączniki.

  • Jeśli pozwalają na to nasze warunki dobrze, żeby tunel foliowy był jak najwyższy, ponieważ wtedy można uzyskać najlepsze warunki do uprawy roślin oraz kwiatów.
  • Jeżeli chodzi o poszycie, to zaleca się, żeby było ono w kolorze zielonym, co ma pozytywny wpływ na rośliny.
  • Oczywiście, obowiązkowe są wywietrzniki. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w górnej części tunelu, co powoduje lepszą cyrkulację powietrza. Wywietrzniki mają również znaczenie podczas jesiennych miesięcy, gdyż stabilizują temperaturę w tunelu i nie dopuszczają do przemrożeń.

Uprawa warzyw w tunelu foliowym

Gdzie najlepiej kupić tunel foliowy?
Sklepy ogrodnicze

Najłatwiejszym i najpewniejszym sposobem kupna tego typu tunelu, jest oczywiście Internet. Możemy tutaj nie tylko sprawdzić opinię innych użytkowników ale też zadawać pytania specjalistom z tego zakresu, których możemy nie znaleźć w sklepach stacjonarnych.

Warzywa do uprawy w tunelu foliowym
Top 3 warzyw do tunelu

Wiele warzyw doskonale nadaje się do uprawy pod osłonami, ponieważ mają tam stabilne warunki, tak niezbędne do uzyskania doskonałych plonów. Które warzywa i owoce nadają się idealnie do uprawy w szklarniach?

Pomidory
Pomidory to prawdopodobnie najpopularniejsze rośliny, które idealnie nadają się do uprawiania w szklarni. Dobrze jest wybrać do tego celu kilku gatunków – zarówno odmiany wysokopienne, jak i krzaczaste. Warto pamiętać, żeby pomidory sadzić w pojemnikach lub na szklarniowych grządkach. Należy także pilnować, żeby podłoże lub gleba nie wyschły.

Papryka
Fani papryki słodkiej, a także ostrej papryczki chilli również mogą zacząć uprawę tych warzyw w swojej szklarni. Nasiona wysiewa się także w okresie wiosennym, przy temperaturze 20 stopni. Gdy siewki są już gotowe, należy je przesadzić do małych doniczek i poczekać aż lekko podrosną, a późnej przesadzić do docelowych pojemników.

Bakłażan
Nasiona bakłażana sieje się wiosną, w temperaturze 20 stopni. Jest to ciekawa roślina cieplarniana o ozdobnych liściach oraz fioletowych owocach. Owoce należy zbierać od późnego lata do wczesnej jesieni.

Tekst: na podstawie dascompany.pl, zdjęcie tytułowe: fotoall/Depositphotos

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
 

Komentarze

Dodaj komentarz