Tunel ogrodowy: która folia zapewni lepsze warunki dla Twoich roślin – biała czy zielona?
Folia na tunel musi mieć odpowiednie właściwości, aby dobrze spełniała swoją funkcję. Przede wszystkim musi być ona wytrzymała, a jednocześnie elastyczna, aby nie uszkodził jej wiatr. Ważne jest również, aby była to folia ogrodnicza przeznaczona do tunelów. W sklepach ogrodniczych dostępne są różne folie, a najczęściej wybierane przez ogrodników to folia biała i zielona. Różnią się one nie tylko kolorem, ale i właściwościami, a przede wszystkim wytrzymałością.
To, jaki kolor folii na tunel się wybierze, powinno zależeć od indywidualnych potrzeb, rodzaju uprawianych roślin i specyfiki ogrodu, gdyż każdy ma swój własny mikroklimat, inne nasłonecznienie itd. Oczywiście nawet najlepsza folia na tunel zużyje się po kilka latach i trzeba ją wymienić. Można wtedy zmienić kolor folii (z białej na zieloną lub na odwrót), co pozwoli na porównanie, która folia lepiej sprawdzi się w naszym ogrodzie.
Tunel z białej folii – właściwości i zastosowanie
Biała folia na tunel ogrodowy to najczęstszy wybór ogrodników. Dobrze odbija promienie UV, blokując ich przedostawanie się do wnętrza. Dość wolno się nagrzewa, a jednocześnie dobrze przepuszcza światło, co może być dużą zaletą podczas upalnego lata – zbyt wysokie temperatury mogą hamować zawiązywanie owoców u niektórych gatunków roślin. Biała folia na tunel wykorzystywany jest głównie do uprawy warzyw ciepłolubnych: pomidorów, bakłażanów, ogórków i papryki, ale ma dużo szersze zastosowanie.
Tunel z zielonej folii – właściwości i zastosowanie
Zielona folia na tunel ogrodowy sprawia, że wnętrze szybciej się nagrzewa, co jest szczególnie przydatne wiosną i jesienią. Wyższe temperatury pozwalają na szybsze zbiory roślin o krótkim okresie wegetacyjnym np. rzodkiewki, czy sałaty. Zielony tunel foliowy sprawdzi się też do przygotowywania rozsady. Trzeba jednak pamiętać, że latem taki tunel wymaga częstszego wietrzenia i nie nadaje się do upraw roślin wrażliwych na wysokie temperatury. Zielone tunele polecane są głównie do chłodniejszych regionów.
Tunel ogrodowy: jaka folia będzie najlepsza dla Twojego ogrodu?
Folia na tunel foliowy powinna być przede wszystkim wytrzymała. Pod tym względem ważniejsze jest wzmocnienie folii od jej koloru, gdyż zarówno biała, jak i zielona folia może być bardzo wytrzymała i przetrwać w dobrym stanie kilka lat. Różnego rodzaju zbrojenia wszyte w folię zapobiegają jej rozdarciu i sprawiają, że jest ona trwała. Dobra folia powinna być również dość elastyczna, aby nie rozerwał jej silny wiatr.
Warto również zwrócić uwagę na stopień przepuszczalności światła – najkorzystniej, gdy wynosi ono około 90%, a rozproszenie około 35%, dzięki czemu wszystkie rośliny będą w miarę równomiernie naświetlone. Folie mogą być też perforowane, co zapewnia lepszą cyrkulację powietrza, ale utrudniają utrzymanie stałej temperatury wewnątrz tunelu.
Gramatura folii powinna wynosić co najmniej 140 g /m2, chociaż jeśli zależy nam, aby tunel przetrwał kilka sezonów, to lepiej wybrać gramaturę 150 g/m2. Na foliach znajdują się również oznaczenia UV2, UV4 i UV6, które informują o stopniu ochrony przed promieniowaniem UV. Im wyższa cyfra, tym powłoka stabilizująca promieniowanie dłużej wytrzyma, a więc ochrona będzie dłuższa.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, G.T., zdjęcie: phildarby / Adobe Stock