Logo
Logo

Tunel foliowy | Jaki wybrać i gdzie kupić?

Tunel foliowy otwiera przed ogrodnikiem nowe możliwości, pozwalając na uprawę większej ilości różnorodnych warzyw. Dodatkowo uprawa w tunelu foliowym jest prosta, a sam tunel jest dużo tańszy niż szklarnia. Ponadto w razie potrzeby można go szybko zdemontować i ponownie zamontować. Jak uprawiać warzywa w tunelu foliowym? Jakie korzyści ma uprawa warzyw w tunelu foliowym?

Spis treści
Zalety uprawy warzyw w tunelu foliowym Wykonanie i materiały Miejsce na tunel Ziemia do upraw w tunelu Wybierz swój tunel Terminy wysiewów Warzywa do uprawy pod folią

Dlaczego warto uprawiać warzywa w tunelu foliowym?

  • Tunel foliowy podobnie jak szklarnia umożliwia wydłużenie sezonu wegetacyjnego roślin, co wpływa na obfitość plonów.
  • Daje możliwość uprawy roślin ciepłolubnych, które nie przetrwałyby uprawiane na otwartej przestrzeni.
  • Tunel foliowy zapewnia roślinom ochronę przed wiatrem, gradem, czy silnym deszczem, a jednocześnie umożliwia podniesienie temperatury oraz zwiększa wilgotność powietrza. Należy jednak zwracać uwagę, aby temperatura i wilgotność nie były zbyt wysokie, gdyż może to sprzyjać rozwojowi patogenów i spowodować pojawienie się szkodników.
  • Tunel foliowy doskonale sprawdzi się, gdy chce się uzyskać wczesne zbiory, gdyż umożliwia wcześniejszy wysiew i wysadzenie roślin, niż gdy robi się to bezpośrednio do gruntu na otwartej przestrzeni. Dodatkowo sama uprawa tunelowa przyspiesza pojawienie się plonów nawet o kilka tygodni.
  • Tunel foliowy to również doskonały sposób na uprawę roślin o wysokich wymaganiach – łatwo można kontrolować panujące warunki, a wszystkie rośliny są dobrze osłonięte.

Jak zbudowany jest tunel foliowy?

Tunel foliowy to szkielet, który wykonany jest z metalu, drewna lub tworzywa sztucznego oraz folii jedno lub dwuwarstwowej. Warto przy tym wiedzieć, że tunel foliowy wykonany z tworzywa sztucznego jest jednocześnie lekki, trwały i odporny na przypadkowe uszkodzenia. Łatwo go złożyć i rozłożyć oraz przestawiać w różne miejsca co kilka sezonów, co ma pozytywny wpływ na jakość plonów. Duży wybór wielkości tuneli foliowych umożliwia dobranie modelu idealnie dopasowanego do potrzeb i możliwości.

Jak wybrać miejsce na tunel?

Tunel powinien być ustawiony w miejscu dobrze nasłonecznionym, które umożliwia prawidłową wentylację, co jest warunkiem dobrego wzrostu roślin i zapewniania im optymalnych warunków. Najkorzystniejszy będzie kierunek wschód – zachód. Dobrze, aby miejsce były zasłonięte przed silnym wiatrem, a żadne wysokie drzewa nie osłaniały tunelu cieniem.

Jak przygotować ziemię pod uprawę tunelową?

Kluczem do obfitych, pięknych i zdrowych plonów jest odpowiednie użyźnienie gleby i zasilenie jej w materię organiczną. Dzięki temu rośliny będą mogły pobierać składniki pokarmowe, co pozytywnie wpłynie na ich wzrost i ogólną kondycję, czyniąc je odporniejszymi na szkodniki i choroby.

Najlepszy do tego zadania będzie nawóz naturalny, a więc kompost lub obornik. Obornik można zastosować już jesienią, rozsypując go na podłożu, a następnie całość przekopując. Jeśli chcemy zrobić to wiosną, to obornik powinien być dobrze rozłożony, żeby nie popalił delikatnych roślin. Kompost wystarczy rozsypać na wyznaczonym miejscu i przemieszać grabiami. Nie trzeba go przekopywać, ponieważ powinien on się znajdować przede wszystkim w górnych warstwach podłoża.

Jaki tunel foliowy wybrać?

W dobrym sklepie ogrodniczym dostępnych jest kilka rodzajów tuneli foliowych. Podstawowy podział to tunele niskie i tunele foliowe wysokie.

Niski tunel foliowy ma zazwyczaj do 1,5 metra wysokości i jest tańszy niż jego wyższy odpowiednik, ale nie pozwala na swobodne ruchy. To oznacza, że całą uprawę będzie trzeba przygotować przed ustawieniem tunelu, a późniejsza pielęgnacja będzie mocno ograniczona. Wysoki tunel foliowy jest droższy, ale ze względu na co najmniej 2 metry wysokości daje pełną swobodę ruchów, umożliwiając przeprowadzanie wszystkich zabiegów.

Warto zwrócić uwagę, aby tunel foliowy miał okna, które pozwolą na większą kontrolę nad panującymi wewnątrz warunkami i pozwolą przewietrzyć wnętrze.


Wybierając tunel foliowy, trzeba też dobrze przemyśleć jego rozmiar tak, aby pomieścić wszystkie zaplanowane rośliny, a jednocześnie, żeby tunel zmieścił się w dostępnej przestrzeni przeznaczonej na uprawę tunelową.

Tunel Foliowy 200 cm x 350 cm 7,0 m2 biały
Tunel Foliowy – 200 cm x 350 cm (7 m²) – biały
Mały i wysoki tunel foliowy o długości 3,5 i szerokości 2 m. Metalowe profile i folia o wysokiej klasie odporności gwarantują wytrzymałość tunelu przez kilka sezonów.
Dowiedz się więcej i kup online
Tunel Foliowy 300 x 600 cm 18 m2 biały
Tunel Foliowy – 300 x 600 cm (18 m²) biały
Składa się z konstrukcji wykonanej z metalowych profili oraz folii tunelowej. Stelaż skręcany jest śrubami montażowymi dołączonymi w komplecie z produktem (wraz z kluczem płaskim).
Dowiedz się więcej i kup online
Tunel Foliowy Niski – 300 x 45 x 45 cm
Tunel Foliowy Niski – 300 x 45 x 45 cm
Niski tunel foliowy świetnie się sprawdza w hodowli własnych sadzonek już od wczesnej wiosny. Tworząc dzięki niemu izolacje termiczną chronimy nasz rozsadnik przed porannymi przymrozkami.
Dowiedz się więcej i kup online

Kiedy można rozpocząć uprawę w tunelu foliowym?

Uprawę można rozpocząć już wczesną wiosną, a niektóre rośliny można siać nawet późną zimą np. sałatę, kalarepę i kapustę. Jednak tunel foliowy można rozstawić w dowolnym momencie sezonu i rozpocząć uprawę nawet późną wiosną, czy latem. Jednak im szybciej się to zrobi, tym większa szansa na uzyskanie dwukrotnych plonów.

Najlepiej dobrze zaplanować uprawę, gdyż wiele gatunków roślin wysiewa się, gdy inne już zostały zebrane. To oznacza, że odpowiednie planując nasadzenia i rozmieszczenie grządek można w jednym miejscu wysiać po sobie różne warzywa. Przykładowo wczesną wiosną można wysiać rzodkiewkę, sałatę lub wczesną kapustę, a po ich zbiorze zasadzić ciepłolubne pomidory.

Co można uprawiać pod folią?

W tunelu foliowym uprawia się przede wszystkim warzywa ciepłolubne, czyli np. pomidora, ogórki, dynię, fasolę, groch, sałatę, warzywa kapustne i pietruszkę. Największą korzyść przynosi uprawa ogórków, które w ciepłym tunelu mają obfitsze plony. Warto przy tym pamiętać, że ogólne zasady nasadzenia roślin są takie same jak w ogródku na otwartej przestrzeni, co oznacza, że nie wszystkie rośliny dobrze będą rosły w swoim sąsiedztwie, dlatego, warto zawsze sprawdzić jak poszczególne rośliny na siebie oddziałują. Należy również przestrzegać zasad odnośnie odstępów pomiędzy konkretnymi roślinami.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, G.T., zdjęcie tytułowe: SklepZielonyOgródek.pl ed.

Więcej produktów do ogrodu znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Sklep.ZielonyOgrodek.pl

Sprawdź NOWOŚCI i PROMOCJE!
Autor
Tunel foliowy | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Tunel foliowy | Jaki wybrać i gdzie kupić?
Sklep ogrodniczy

Eksperci sklepu ogrodniczego zielonego ogródka podpowiedzą Wam, co warto kupić, by zakładać i pielęgnować ogrody przydomowe. Podpowiadają także, jak dbać o rośliny i uniknąć błędów w uprawie roślin doniczkowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl